Rezervi gasa ima samo za prioritete

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.568
skladiste-v.jpg


Srbija će do decembra imati završenu prvu fazu podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru i 300 miliona kubika plina uskladištenog u Dvoru. U slučaju nestašice, dnevno bi se iz njega vuklo pet miliona kubika ovog energenta, što je količina koja bi bila dovoljna za snabdevanje prioritetnih potrošača.

Kako će, međutim, ove zime proći industrija, koja je u prethodnoj nestašici pretrpela najviše štete, nije izvesno. Nadležni ipak uveravaju da će dodatne količine plina uskladištene u Mađarskoj moći da povuku u slučaju potrebe. - Srbija ima dogovor sa partnerima iz Mađarske da može da rezerviše potrebne količine gasa u skladištima u toj zemlji ukoliko bude potrebe za tim - izjavio ministar energetike Petar Škundrić.
Škundrić je rekao da ne očekuje da će doći do nove gasne krize zbog sporova koje imaju Ukrajina i Rusija (iako realno za to postoji mogućnost) i da je Srbija ove godine za takvu krizu mnogo pripremljenija nego prošle godine.
Ko će zimi morati da traži alternativu plinu, a ko će moći da računa na zalihe ovog energenta u slučaju zavrtanja slavina, ostaje da se vidi. Srbija u jeku sezone koristi 10 miliona kubika gasa, pa nema sumnje da privrednicima ostaje da se nadaju da će moći da računaju na gas uskladišten u Mađarskoj. Radi se o količini od 200 miliona kubika, koja bi trebalo da potraje oko mesec i po dana.
Punjenje skladišta u Banatskom Dvoru počelo je 1. jula i planirano je da dnevno bude utiskivano po milion kubnih metara, a do zime bi trebalo da bude utisnuto 300 miliona kubika gasa. Skladište bi takođe trebalo da bude osposobljeno da se iz njega istisne plin, što je prošle zime bio jedan od ključnih problema u snabdevanju.
Uslov za to je da bude završen dvosmerni gasovod od skladišta u Banatskom Dvoru do Gospođinaca.
„Srbijagas“ i austrijska kompanija „Hit“ potpisali su u aprilu ugovor vredan 5,5 miliona evra za izgradnju proizvodne linije u podzemnom skladištu gasa i tada je rečeno da će u Banatskom Dvoru moći da se proizvede pomenutih pet miliona kubnih metara dnevno.
Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas, kaže da se plavi energent svakako utiskuje, ali dodaje da je važno da li je austrijska firma „Hit“, koja je angažovana na poslu modernizacije, završila liniju za istiskivanje.
- Ne verujem da ćemo u slučaju nestašice plina moći da istisnemo baš pet miliona kubika dnevno. Ipak, dobro je da je posao sa skladištenjem u Mađarskoj završen, pa ćemo i odatle moći da se snabdemo, kao što smo to radili prethodnih godina - ističe Vuletić.
Na pitanje hoće li nas skladištenje u Mađarskoj skuplje koštati, Vuletić objašnjava da je uvek najjeftinije da plin skladištimo u našoj zemlji.
- Međutim, zato se ovaj energent i utiskuje leti kada je jeftiniji, a koristi zimi kada je skuplji, pa tako nećemo pretrpeti veliku štetu - smatra Vuletić.
Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku, kaže da sumnja da će renoviranje skladišta gasa biti gotovo i za ovu zimu.
- „Srbijagas“ je već sklopio ugovor da skladišti gas u Mađarskoj, tako da pretpostavljam da naše skladište neće biti završeno do kraja, a treba obezbediti energetsku stabilnost. Takođe, nadležni su verovatno svesni da bi i ove zime moglo da dođe do problema između Rusije i Ukrajine - objašnjava ona.
Milanovićeva dodaje da se strateški partner za Banatski Dvor, ruski „Gasprom“, još nije izjasnio o učešću u ovom poslu, kao i da nisu krenuli sa utiskivanjem svojih količina pošto nije potpisan ugovor o zajedničkom preduzeću. Na kraju obnove skladišta koje bi trebalo da bude gotovo 2012. godine, kapacitet bi trebalo da bude između 800 miliona i milijardu kubnih metara gasa.
Autor: B. Stamenković
 
Natrag
Top