Rezanje žive ograde

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
REZAČ ŽIVE OGRADE olakšava rad u bašti vlasnika porodičnih i vikend kuća. Njegovo pričvršćivanje na pogonski motor se obavlja pomoću S/F priključka na već poznati način, a noviji modeli imaju ugrađen motor u sopstvenom kućištu. Ovaj dodatni pribor je kod nas dobro poznat, ali mnogi ne umeju njime upravljati niti izvršiti sitnije popravke na njemu i zbog toga ćemo ga detaljnije prikazati.
Njegova konstrukcija je prikazana na donjoj slici, a u tabeli pored slike je spisak elemenata.




Rezac-zive-ograde-002.jpg

Broj
Naziv dela
3516 opruga podmetač
21720
kupasti zupčanik
5108 navrtka
21919 opruga
5647
zavrtanj
22697
pogonski disk
11489
navrtka drške
22746
dodatni deo drške
17714
gornja ploča
22811
zavrtanj drške
17715 zavrtanj za pričvršćivanje
22817
drška
18652
podmetač od filca
22831 kućište sa osovinom i čepom
19922
zavrtanj za pričvršćivanje klin
21318
prsten za pričvršćivanje
21319
poluga za pričvršćivanje osovina
42657 zavrtanj za pričvršćivanje drške
62738 nepokretni nož
62740 pokretni nož


Rezač žive ograde treba namazati lakim mašinskim uljem pre svake upotrebe, a svakih 30 minuta kod duže upotrebe. Posle upotrebe, isto tako, mоrаmо namazati i obrisati rezač i to uljanom krpom. Oštrenje pokretnog noža treba obaviti u stručnoj radionici. Odvrtanjem četiri zavrtnja vadimo nepokretni nož iz kućista, a odvrtanjem druga četiri zavrtnja i pokretni nož iz nepokretnog. Treba oštriti samo pokretan nož!

Tokom rezanja žive ograde, jednom rukom držimo ''pištolj'', a drugom dršku rezača da se ne bi ''slobodna'' ruka našla između noževa. Po vlažnom vremenu mokru živu ogradu NE SEČEMO! Naročito treba paziti da električni kabl ne dođe u blizinu noževa rezača.

Drška rezača se podešava u najpogodniji polozaj odvijanjem zavrtnja za pričvršćivanjem drške. Pre nego sto pristupimo pravom rezanju, moramo zategnuti kanap kojim se određuje visina ograde. Kad režemo teme žive ograde, mоrаmо neprekidno otklanjati grančice. Воčnе strane režemo odozdo naviše, a kabl prebacimo preko ramena (slika IV-25). Treba izbegavati rezanje debljih grana, eksera, žice i sl.

Rеzаč ne smemo popravljati sami, jer zbog nestručnog rukovanja moze da se ošteti zaštitna izolacija, što može dovesti i život u opasnost. Najbolje je uređaj dati odgovarajućеm servisu na popravak.

Ugljene četkice se troše pa ih posle 200 radnih časova moramo kontrolisati i prema potrebi, zameniti. Preporučljivo je rezač dati na pregled i čišćenje posle svakih 2000 radnih časova.
Na kraju možemo reći da je za majstorisanje u kući najbolja ručna mašina-alatka. Ne samo što je korisna kod izvođenja radova oko kuće,već nas uvodi u rukovanje ''pravim'' mašinama - alatkama, upoznaje sa njihovom konstrukcijom i funkcionisanjem. Proizvođači izrađuju uz manje komplete ove mašine i odgovarajucu torbu. Broj jedinica dodatnog pribora dostiže i pedeset. U tom priboru su, na primer, crpka, kompresor za zbijanje vazduha pri farbanju ''pištoljem'', rezač žive ograde, prečišćivač vazduha u kuhinji, jonizator vazduha i sl.
Preuzeto iz knjige ''Majstorisanje u kući 2'' Jožefa Siča​
 
Natrag
Top