Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Rešo



Rešo je kućni aparat za kuvanje. Pri tom za svrhe zagrevanja može koristiti električnu energiju ili gas. Rešo je sličan ringli na električnom ili plinskom štednjaku i ima jednu grejnu površinu.
Sama reč rešo potiče od francuske reči réchaud
Rešo može biti:

  • Električni
  • Plinski
  • Petrolejski
  • Solarni




Električni rešo


Električni rešo je kuhinjski aparat koji ima priključak za napajanje električnom energijom i jednu ili dve grejne ploče (ringle). Ukoliko rešo ima dve ringle onda obavezno ima i prekidače (preklopnike) dok rešo sa jednom ringlom može biti sa prekidačem ili bez njega.
Rešo bez prekidača (preklopnika) nema mogućnost regulacije jačine grejanja već uključivanjem utikača u električnu mrežu počinje kuvanje a kada se utikač isključi iz utičnice prestaje kuvanje.
Rešo sa prekidačima (preklopnicima) se uključuje pomoću prekidača a preklopnikom se može birati visina temperature odnosno brzina kuvanja obično 1, 2 i 3.




Plinski rešo


Plinski rešo ima bocu sa plinom (gas propan-butan), cevčicu sa ventilom i gorionikom.
U boci (bočici) se nalazi gas (plin) pod pritiskom koji svojim sagorevanjem treba da stvara potrebnu temperaturu (toplotu).
Cevčicom se gas vodi kroz ventil do gorionika.
Ventil služi za puštanje i regulisanje protoka gasa kroz cevčicu ka gorioniku.
Posle puštanja plina na gorioniku se upaljačem ili šibicom upali izlazeći glas i dobije plamen na kome se vrši kuvanje ili prženje hrane u posudi (šerpa ili tiganj).
Ventilom se reguliše protok gasa a samim tim i veličina plamena odnosno količina toplote.
Da bi se isključio plinski rešo ventilom se zatvara protok gasa čime se gasi plamen i prestaje kuvanje



Rešo plinski




Rešo na petrolej



Rešo na petrolej koristi petrolej ili alkohol za kuvanje ili prženje.
Rešo na petrolej se sastoji od posude za petrolej i gorionika. Posuda i gorionik su montirani na držače (nožice). U posudu se nalije petrolej koji isparava do gorionika. Kada se gorioniku prinese otvoreni plamen (upaljač ili šibica) pare petroleja se upale i stvaraju plamen na kome se vrši kuvanje.
Rešo na petrolej se koristi na mestima gde nema električne energije a naročito je pogodan za kampovanje.







Solarni rešo


Solarni rešo je rešo koji koristi sunčanu (solarnu) energiju za zagrevanje hrane. Sastoji se od konveksnog ogledala i držača za posudu. Držač za posudu se nalazi u žiži ogledala. Kada sučevi zraci padaju na ogledalo na držaču se formira žiža gde se stvara visoka temperatura. Postavljanjem posude na držač u posudi dolazi do zagrevanja sadržine (voda, hrana i slično).
Solarni rešo je jednostavne izrade i može se koristiti tamo gde ima sunčevih zraka a nema drugih izvora toplote. Pogodan je za istraživače i planinare u nepristupačnim predelima.
U novije vreme solarni rešo može biti i manjih dimenzija jer se za ogledalni sloj koristi savitljiva folija tako da je takav rešo lak za nošenje i pakovanje.




 
Natrag
Top