Religija i religiozno iskustvo

Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
svakom se covjeku to dogodi ali prije ili kasnije prođe te to,jer smo tako stvoreni da sumljamo u ono sto ne vidimo,pogotovo se to desava kada se javi neka situacija koju sebi ne mozemo da objasnimo onda pođemo da sumljamo ali iz mog iskustva sve to brzo prođe i opet sve po starom
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
svakom se covjeku to dogodi ali prije ili kasnije prođe te to,jer smo tako stvoreni da sumljamo u ono sto ne vidimo,pogotovo se to desava kada se javi neka situacija koju sebi ne mozemo da objasnimo onda pođemo da sumljamo ali iz mog iskustva sve to brzo prođe i opet sve po starom

Vraća se rejver sa žurke i vidi cigu kako prosi.
-"Daj neki dinar b'ate, nisam jeo tri dana", kaže ciga.
A ovaj će na to:
-"Moraš brate, na silu, moraš!!!":???:

Wtf?victory
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Nisam upoznao čoveka koji se nije zamislio nad slučajnostima i podudarnostima u svom životu. Većinu tih dešavanja ljudi će racionalno objasniti (zavisi od stepena obrazovanja ili inteligencije), ali ne retko se ta dešavanja dovode u vezu i stvaraju utisak da postoji viša sila ili "nešto" što ima uticaj i može da kontroliše naše živote. U nastojanju da se odgovori na pitanje (zašto, kako ili čemu) dolazi se u kontakt sa nekom od religija, koje kroz Svete knjige, tekstove i pripadnike potvrđuju/objavljuju postojanje više sile, imenuju je i objašnjavaju uzročno/posledičnu vezu čoveka i nje (više sile, opet ko zna možda je žensko:)).
U svetlu definicije (Iskustvo kao opšti koncept sadržava znanje stečeno izloženošću određenom fenomenu.Izvor: Wikipedia), religiozno iskustvo ima lični karakter i može biti u vidu duhovnog ispunjenja, a ima slučajeva sa vizuelnim i zvučnim efektima.
Što su ispitanici religiozniji i češće odlaze u crkvu na misu, češće doživljavaju religiozna iskustva, kako ona blagoga, tako i snažnijega intenziteta, ali naravno, ne i ona koja pripadaju području alternativnih duhovnosti.Croatian scientific bibliography - Browsing paper
Hmm..alternativna duhovnost. Da li je to ostavljen prostor za uslovno rečeno "ateističko religiozno iskustvo", nešto tipa "paranormalni fenomen"??:dntknw:

Imate li vi svoje religiozno iskustvo??
 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
Vidi te vi sa kojom snagom i zestinom demon u covjeku pokusava da pobije snagu Svetog Pisma i koliko mu tesko pada i pomisao na to!!! A ja vam kazem ako hoce te da zada te silan udarac demonu i sili djavolskoj svaki dan procitaj te glavu iz Jevandjelja pred ikonama u svome domu od toga bjeze i reze!!!Ne mogu da podnesu Gospodove rijeci iz Svetoga Pisma ali to im je i najveci poraz na zemlji jer prije nego su Gospoda razapeli sotona je imao veliku vlast na zemlji ali posle raspeca ogranicen je!Ispricacu vam jednu pricu kada je Arhangel Mihailo pobjedio djavola i kada je djavo i njegovi pali andjeli padali sa nebesa u donji AD (pakao) tada je djavo cuo rijeci sa nebesa koje su glasile ovako Drvetom ces oboriti a drvetom ces biti oboren!Dugo je ovo znacenje rijeci sotona pokusavao da skonta ali nije mogao dok nije bilo prekasno!Sta znaci ovo sto je necastivi cuo!?Odgovor:drvetom ces oboriti to je bilo kada je prevario Adama i Evu pa jedose voce sa zabranjenog drveta i Gospod ih istjera iz raja zemaljskog!A drvetom ces biti oboren:E to je kada je Gospod razapet na Krst tada je sotona zavrsio sto se tice vladanja zemljom!
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Nisam upoznao čoveka koji se nije zamislio nad slučajnostima i podudarnostima u svom životu. Većinu tih dešavanja ljudi će racionalno objasniti (zavisi od stepena obrazovanja ili inteligencije), ali ne retko se ta dešavanja dovode u vezu i stvaraju utisak da postoji viša sila ili "nešto" što ima uticaj i može da kontroliše naše živote. U nastojanju da se odgovori na pitanje (zašto, kako ili čemu) dolazi se u kontakt sa nekom od religija, koje kroz Svete knjige, tekstove i pripadnike potvrđuju/objavljuju postojanje više sile, imenuju je i objašnjavaju uzročno/posledičnu vezu čoveka i nje (više sile, opet ko zna možda je žensko:)).
U svetlu definicije (Iskustvo kao opšti koncept sadržava znanje stečeno izloženošću određenom fenomenu.Izvor: Wikipedia), religiozno iskustvo ima lični karakter i može biti u vidu duhovnog ispunjenja, a ima slučajeva sa vizuelnim i zvučnim efektima.

Hmm..alternativna duhovnost. Da li je to ostavljen prostor za uslovno rečeno "ateističko religiozno iskustvo", nešto tipa "paranormalni fenomen"??:dntknw:

Imate li vi svoje religiozno iskustvo??

Auuu Polar, dok sam ja tamo na drugoj temi diskutovala, ti ovde doziveo metamorfozu!!Bravo majstore, svaka cast, odlicno pitanje!:dance2:
Samo, prosto radi bolje komunikacije, da li mislis na duhovna iskustva ili parapsiholoske fenomene? Jer, ukoliko mislis na duhovna iskustva, njih imaju svi, to ce ti potvrditi i baba koja prodaje rotkvice na pijaci i mistik pod drvetom.
Parapsiholoski fenomeni su me jedno vreme jako odusevljavali, cak sam svojevremene bila clan izvesnog drustva koje se zvalo ADZICS (amatersko drustvo za izucavanje coveka i svemira), na PMF u Bg...ehhh mladosti pusta...
Nego da se vratimo na temu.O cemu pricamo?yes3
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Nego da se vratimo na temu.O cemu pricamo?yes3

Vidiš 1992.god., sam sticajem okolnosti (slučajnost, viša sila ili sidbina, kako god bilo činjenica je ;)), bio član "elitnog" voda vojske, koji je imao "čast i privilegiju" da puščanim salvama i svojim prisustvom upriliči ispraćaj (čitaj sa'ranu) posmrtnih ostataka vojnika koji su se u drvenim, a nekad i metalnim sanducima (jer su ostaci bili unakaženi do neprepoznavanja) vraćali na kućnu adresu sa Hrvatskog i novog sveže otvorenog Bosanskog ratišta. Dakle u periodu maj-jul navedene godine, 20-ak puta nam je ukazana takva "čast". Šta reći, "zanimjivo i interesantno":vorred: iskustvo je gledati ucveljenu udovicu nekog dobrovoljca i zbunjene poglede njegove dečice dok slušaju govor stranačkog lidera. Taman čovek pomisli da se navikao, kad nas pozvaše u neko selo iznad Kraljeva da ispratimo telo našeg vršnjaka koji je spaljen u nekoj koloni u Sarajevu. Kad smo stigli ispred kuće pokojnika osetimo mi neku zbunjenost i nevericu kod roditelja i rodbine. "Deco, uzmite, za dušu našem..." nude nas sa rakijom i slatkom, dok čekamo da stigne telo iz Beograda. Vodnik uzima rakiju, mi slatko i vodu, valja se:(. Stiže najzad kampanjola prihvatimo se da iznesemo kovčeg, dok vojnik koji je ga je dovezao izjavljuje saučešće i nudi papire na potpis roditeljima (pravila su pravila):dntknw:. Gle čuda, u drvenom kovčegu metalni, pa još ni prozora na njemu. Nervira se masa, "majku im nji'ovu", "pu, 'bem ti život", neko spominje i brusilicu, probaju žene nekako da kukaju, ali to nije onako iz duše. Prevlada glas razuma (stigo je i popa), kreće se na groblje. A groblje u "tri lepe". I to se izgura na mišiće, svako zauzme svoje mesto oko sveže iskopane rake, pa po redu, popa, pa otac pa valjda stric, da kažu neku reč o pokojniku, čuješ jecaje, al nekako i dalje neverica "ko zna šta (ili ko) je u tom kovčegu". Dođosmo na red i mi sa našim programom (i ono što ćeš ti nazvati duhovnim iskustvom, zar, ne?), pade komanda tri puta, tri puta grune plotun. Zaglušujuća detonacija, pisak u ušima i miris sveže iskopane zemlje, kao da je vreme stalo. Majka, valjda shvati da je "igri" došao kraj (bio to on ili ne, ide kovčeg pod zemlju), padne preko sanduka, cepa košulju sa grudi "Sine moj", "grudi moje", "oči moje", "Božeeee", prsla žena, šok, suze ti grunu na oči. Zemljo otvori se, stežeš vilicu, mišići napeti, grč, pojeo bih ga da se sad pojavi. Bože moj, svi mi imamo majku, na neke stvari prosto ne možeš da se navikneš. Majku voliš, a o Bogu počneš da razmišljaš.
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Ovo je jako lepo napisano...
Preporucujem ti da procitas knjigu "Monah Kalist", imas ga u mom 4shareu, sigurna sam da ces tu pronaci mnogo slicnosti i odgovora na pitanja koja si izrekao i koja nisi...
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Ovo je jako lepo napisano...
Hvala lepo, trudio sam se:)

Preporucujem ti da procitas knjigu
Pa to rade i popovi, mislim preporuče ti knjigu (čitaj 'The Knjigu'), i možda dobiješ popust na usluge, samo prve godine naravno.:vorred:

Nego, tema...
Posebno je interesantno religiozno iskustvo proročko-apokaliptičnog karaktera. Dakle pojedinac koji tvrdi da mu se Bog obratio (bilo lično, bilo kroz neki od svojih oblika ili kreacija), i objasnio mu prošlost, sadašnjost i budućnost. To objašnjenje bi bilo u slobodnom prevodu nešto kao, "ovo ti je minsko polje, evo ti mapa, vidimo se na drugom kraju, povedi onog ko ti poveruje, gledaj da stigneš na vreme, jer ću na 'kraju vremena' dići sve u vazduh". Najpoznatije religiozno iskustvo tog tipa je san, ali čudni su putevi Gospodnji.:dntknw:

Da li se slažeš da je malo nezahvalno, recimo, da pročitaš knjigu i poveruješ u ono što je napisano i nemaš nikakvo konkretno iskustvo u vezi sa pročitanim, a tvrdiš da je to istina ???wacko2
U suprotnom, da imaš iskustvo, možda bi trebalo da se ispriča, pa kad su ljudi poverovali u nečiji san, ko zna....

Ja lično knjigu i shvatam kao nečije iskustvo, ali svoje iskustvo ne bih menjao za bilo kakve knjige i tekstove, a ti? U krajnjem slučaju sa tim ću Bogu na istinu, zar ne?yes3
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Pa to rade i popovi, mislim preporuče ti knjigu (čitaj 'The Knjigu'), i možda dobiješ popust na usluge, samo prve godine naravno.:vorred:

Nego, tema...
Posebno je interesantno religiozno iskustvo proročko-apokaliptičnog karaktera. Dakle pojedinac koji tvrdi da mu se Bog obratio (bilo lično, bilo kroz neki od svojih oblika ili kreacija), i objasnio mu prošlost, sadašnjost i budućnost. To objašnjenje bi bilo u slobodnom prevodu nešto kao, "ovo ti je minsko polje, evo ti mapa, vidimo se na drugom kraju, povedi onog ko ti poveruje, gledaj da stigneš na vreme, jer ću na 'kraju vremena' dići sve u vazduh". Najpoznatije religiozno iskustvo tog tipa je san, ali čudni su putevi Gospodnji.:dntknw:

Da li se slažeš da je malo nezahvalno, recimo, da pročitaš knjigu i poveruješ u ono što je napisano i nemaš nikakvo konkretno iskustvo u vezi sa pročitanim, a tvrdiš da je to istina ???wacko2
U suprotnom, da imaš iskustvo, možda bi trebalo da se ispriča, pa kad su ljudi poverovali u nečiji san, ko zna....

Ja lično knjigu i shvatam kao nečije iskustvo, ali svoje iskustvo ne bih menjao za bilo kakve knjige i tekstove, a ti? U krajnjem slučaju sa tim ću Bogu na istinu, zar ne?yes3

Joooj, oprosti, nisam to tako mislila!Knjiga koju sam ti preporucila je fenomenalna, a ako je budes nabavio, shvatoces zbog cega ti je preporucujem.
Takodje, niti sam pop (niti popadija:)) niti JS da ti uvaljujem "Kulu strazaru" na pragu niti...
Za ovo sto pises nazivajuci ga "religioznim iskustvom prorocko-apokaliptickog karaktera" ja ne znam sta znaci.Mislim, iskustveno nisam imala, Bogu hvala, nikakve vizije s onog sveta, niti susrete trece vrste, iako sam svojevremeno gutala SF literaturu...:)
Sa ovim trecim se,naravno, slazem, a ko ne bi?To mu dodje malo...kako da kazem...ludacki, da prostis na formulaciji.Medjutim, o snovima ne bih da diskutujem sa drugima, jer su oni skakljiva tema.Ne znas nikada ko ih salje, od koga dolaze, pa je bolje da se drzimo stvarnosti, a podsvest i vizije ostavimo onima koji imaju petlju da s time bave.
A sada za svoje iskustvo sa Bogom da ti kazem.Bog se nikome ne moze otkrivati kroz puko citanje.To bi ti bilo kao kada bi dosao na peron i gledao u tablu koja najavljuje dolazak vozova i samo na osnovu toga fantazirao kako je na tim destinacijama na koje vozovi idu.Da bi znao kako je na putu i koji je cilj putovanja, sta moras da uradis?Pa da udjes u voz i otputujes, jel tako!?Tako ti je i sa citanjem.To nema svrhe, tesko je i vrlo brzo dosadi (izuzev ako nisi tip Dina iz serije "Lud, Zbunjen normalan" da mozes da citas telefonski imenik i negde na sredini kazes:"Uh, al se zakuhalo!":)).
Prema tome, Bogu na istinu idemo svi,ali tamo cemo odgovarati samo na jedno pitanje, a to nije da li si procitao lektiru nego:Sta si ucinio sa Sinom Bozijim u svom zivotu.
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Bog se nikome ne moze otkrivati kroz puko citanje.

Pa to se traži !!!:yea::yea:

Bez uvrede, lepo kaže narodna "lud i zbunjen su braća". Zar ne bi bilo lepo i pristojno kad bi oni koji postuju na način "rek'o starac ovaj, rek'o sv.otac onaj, možeš da pričitaš ovde, desiće se ovo...", u duhu tvoje izjave, objasnili svoje svoje stavove. Zar to ne bi bio odgovor na pitanje imate li religiozno iskustvo? :)
 
Natrag
Top