Reli Pariz-Dakar

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Startovalo 31. izdanje Dakara

6754803494b3e4cbc98415185487679_big.jpg

plumrace.com​
31. izdanje najvećeg planetarnog ludila na dva, četiri i više točkova – Dakara počelo je ceremonijalnim startom sa rampe u Aveniji 9. jula u Buenos Airesu.

Za 14 dana učesnici će prevaliti nešto više od 9.000 kilometara, kroz Argentinu i Čile. Prvog dana Nove godine, organizator je pred takmičare stavio lak zadatak, praktično prolog, od glavnog grada Argentine do Kolona u dužini od 317 kilometara, koji su praktično činili etapu, jer nije bilo brzinskih ispita.
Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

Predviđeno vreme da se prevali zadato rastojanje svakako je postojalo, i ono je za motocikliste iznosilo tačno tri sata, a za automobilistee je bilo dva sata i 52 minuta. Na ulicama je bila neopisiva gužva, iako je prvi dan Nove godine. Na trenutke se sticao utisak da je velika većina znatiželjnika samo nastavila sa slavljem put starta Dakar relija. U odnosu na premijerno izdanje relija od prošle godine, ove su stanovnici Buenos Airesa, ali i turisti kojih ima na svakom koraku, već upućeni u sva dešavanja.
4496953984b3e4cbca4d56540091037_big.jpg

Fonet​
Šareni karavan takmičara na Dakaru predvodili su motociklisti, za njima su sledili automobil, zatim kamioni i na kraju vozila za asistenciju. Organizator svakako ništa ne prepušta slučaju, već je čitavu manifestaciju ceremonijalnog starta posmatrao budnim okom iz helikopetra. Veliki broj svečanih zvanica u VIP ložama, dodatno govore koliko je Dakar postao popularan u Argentini.

U ranim prepodnevnim satima za sve učesnike upriličen je obavezni brifing. Jedini srpski predstavnik na najprestižćnijem i najtežem svetskom reliju Gabor Sagmajster, kao deo Šugavara tima, uzeo je učešće na obaveznom skupu, ali nije posebno impresioniran.

Nije imalo ništa posebno da se vidi, ni da se čuje. Uveli su nas u neku veliku salu gde smo svi uredno seli i jedno izvesno vreme slušali nekog stručnjaka koji je na francuskom ispričao gomilu nekih stvari, za koje sam uveren da više od polovine učesnika nije razumelo, ili barem slušalo. Jedva sam čekao da se završi da se vratim u hotel i priprem za ceremonijalni start“, rekao je Sagmajster.
9639106874b3e4cbcabacf656497609_big.JPG

plumrace.com​
Drugog dana 31. izdanja Dakara, organizator posle lagane uvertire predviđa odmah pakleni tempo. Na relaciji od Kolona do Kordobe takmičari će prevaliti 652 kilometra, od kojih će brzinski ispit iznositi 219 kilometara za motocikliste, i 251 za automobiliste i kamiondžije. Na etape otpada ostatak u dva navrata, prvi od starta do brzinca od 349 i drugi posle brzinskog ispita do kampa od 84 kilometara. Sunce izlazi u 5.45 časova, a zalazi u 20.25. Prvi motociklista startuje u 4.25 po lokalnom vremenu, 8.25 po srednjeevropskom, da bi na startu brzinskog ispita počeo borbu protiv štoperice tačno u 9.00. Automobilisti kreću nešto kasnije, u 6.33 i na startu brzinca prvi će biti u 11.08 časova po lokalnom vremenu.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Poginula devojka na Dakaru

Poginula devojka na Dakaru
3. januar 2010. 00:24

2787880694b3fd5cf94ba2442381049_big.jpg


Jedna devojka koja se nalazila u gledalištu poginula je tokom prve etape 31. izdanja relija Dakar koja je vožena od Kolona do Kordobe.

Devojka je izgubila život kada je vozilo kojim je upravljao Nemac Mirko Šultis uletelo u grupu ljudi koja je pored puta pozdravljala učesnike najprestižnijeg i najtežeg relija na svetu. Veliki broj gledalaca, takođe, je povređen.


Pogibija koja se desila tokom prve etape ovogodišnjeg Dakara 16. je smrt gledalaca na reliju od njegovog prvog izdanja 1979. godine.

Pobedu na prvoj etapi Dakara, koji se po drugi put vozi u Argentini i Čileu, odneli su David Kastu kod motociklista i Nani Roma u konkurenciji automobilista.

Izvor: B92
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Dakar: Fretinju druga etapa

10746511274b40c714a531f650163607_big.jpg

Beta​
Motociklista Jamahe David Fretinj iz Francuske bio je najbrži na drugoj etapi 31. relija Dakar, voženoj od Kordobe do La Riohe.

Fretinj je 294 kilometara dug specijal prešao za 3:59.20 sata i za 43 sekunde je nadmašio pobednika prve etape sunarodnika Davida Kastua, koji je zadržao vođstvo u generalnom plasmanu najprestižnijeg i najtežeg relija na svetu, koji se po drugi put vozi u Argentini i Čileu. Treće mesto zauzeo je aktuelni šampion Dakara Španac Mark Koma.
Srpski predstavnik na Dakaru Gabor Sagmajster zauzeo je 75. mesto na drugoj etapi relija, sa zaostatkom od skoro 50 minuta u odnosu na pobednika.

I dok su motociklisti prošli kroz cilj automobilisti bi tek trebalo da počnu da stižu na odredište posle 18 časova.

Dakar se nastavlja u ponedeljak kada je na programu etapa od La Riohe do Fijambale u dužini od 182 kilometra.
 
Član
Učlanjen(a)
26.10.2009
Poruka
49
gde može da se gleda reli ni na jednom kanalu ne mogu da ga nađem
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Dakar: Etapa Lopezu i Mileru

20292304584b45196fc331e880730742_big.jpg

Beta​
Motociklista Čileanac Francisko Lopez i Amerikanac Mark Miler kod automobilista pobednici su pete etape 31. Dakar relija, vožene od Kopijapa do Antofagasta.

Lopez, vozač Aprilije, je do pobede na 670 dugoj etapi, od kojih je 483 činilo brzinac, došao u vremenu od 5:52:40 sati, jedan i po minut ispred vodećeg u generalnom plasmanu relija Francuza Sirila Desprea, na KTM motoru i njegovog sunarodnika Davida Fretinjea na Jamahi.
Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

Petu etapu obeležio je težak udes pobednika prvog brzinca na ovogodišnjem Dakaru Davida Kastua, koji je polomio nogu, dok je prošlogodišnji šampion Mark Koma izgubio dragoceno vreme zbog tehničkih problema.
4196240004b45196fca8eb652966047_big.jpg

Beta​
Srpski predstavnik na Dakaru Gabor Sagmajster zauzeo je 66. mesto na etapi, s 2:21:36 sata zaostatka u odnosu na Lopeza. Sagmajster je sada 67. u generalnom plasmanu, u kojem vodi Despre, ispred Čileanca.

Kod automobilista Amerikanac u Folksvagenu je trijumfovao posle 5:06.15 sati, ispred klupskih kolega Španac Karlosa Sainca i Nasera Al Atijaha iz Katara. Zahvaljujući problemima koji su zadesili devetostrukog pobednika Dakara Stefana Peterhansela Sainc je preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu najprestižnijeg i najtežeg relija na svetu. Višestruki svetski reli šampionat sada vodi ispred Al Atijaha.

Dakar reli se nastavlja u četvrtak kada je na programu 598 kilometara duga etapa od Antofagaste do Ikuikua, od kojih će 418 činiti brzinac.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Dakar: Koma i Gordon najbolji

6338537774b4390eb46792403588584_big.jpg

Beta​
Aktuelni šampion Dakara Mark Koma kod motociklista i automobilista Robi Gordon bili su najbrži na četvrtoj etapi 31. izdanja najtežeg relija na svetu.

Španac, vozač ekipe KTM, je do trijumfa na 203 kilometra dugom brzincu tokom etape, vožene od Fijambale do Kopijapa, došao u vremenu od 1:46.58 sata, s dva minuta i četiri sekunde prednosti u odnosu na Davida Kastua, na motoru marke Šerko, dok je treće vreme imao vodeći u generalnom plasmanu, još jedan vozač austrijske ekipe, Siril Despre.
Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

Jedini srpski predstavnik u Argentini i Čileu Gabor Sagmajster zauzeo je 71. mesto na etapi, s zaostatkom od skoro 47 minuta u odnosu na Komu. Posle četiri etape Sagmajster zauzima 70. mesto u generalnom plasmanu Dakara, u kojem vodi Despre, ispred Kastua i Eldera Rodrigeša na Jamahi.
8267801354b43c334e1cd3450215263_big.jpg

Fonet​
Kod automobilista Gordon u Hameru je kroz cilj prošao posle 1:40.21 sata i za jednu sekundu je nadmašio vodećeg u generalnom plasmanu Dakara vozača ekipe BMW Stefana Peterhansela. Treće mesto zauzeo je Naser Al Atijah u Folksvagenu, dok posle etape Francuz vodi ispred bivšeg svetskog reli šampiona Karlosa Sainca i vozača iz Katara.

31. Dakar nastavlja se u sredu, kada se vozi 670 duga etapa od Kopijapa do Antofagaste, dok dužina brzinca iznosi 483 kilometra.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Sagmajster: Lagano podizanje ritma

11340202944b45478c35618691904859_big.jpg

plumrace.com​
U glavama svih članova ekipe iz Srbije na 31. Dakar reliju još uvek se provlači Fijambala, koja je mnoge takmičare pre vremena poslala kući.

Gabor Sagmajster je uspeo da prebrodi pustinjsku avanturu u Argentini, tako da je spremno uleteo u Atakamu u Čileu. Peti brzinski ispit od Kopijapa do Antofagaste završio za osa, sati i 14 minuta, i kada smo ga posle tri sata zatekli u kampu uveliko je bio odmoran i raspoložen za razgovor, ali su mu emocije sa specijala već bile dovoljno usahle.
Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

Gotovo se slabo sećam svega šta se tačno dogodilo, jer sam u kampu nekoliko sati, ali znam da je malo falilo da ostanem bez goriva na brzincu. Dva kilometra posle ček pointa sam ostanao bez goriva i motor se ugasio. Pomislio sam u sebi da nema veze, dobro je da sam završio brzinac, jer mi se nimalo ne bi svidelo da sam to doživeo tokom zvaničnog merenja vremena”, rekao je Sagmajster.

Ipak, Sagmajster ističe da je poučen iskustvom od prošle godine pred start etape preduzeo mere kako ne bi ostao bez goriva u ključnim trenucima na brzincu.

Imalo je goriva, jer sam sipao oko 35 litara i znam da nisam sve mogao da potrošim zato što nisam vozio punim gasom, a tada manje troši. Mehaničari su tokom sređivanja prethodne večeri iskopčali dovod goriva iz rezervoara sa zadnjeg dela, tako da sam sve potrošio iz prednjih rezervoara. Kako sam prošle godine imao grdnih problema, baš sa dovodom goriva, odmah sam to pogledao i shvatio da je sve u redu i da ima goriva za etapni deo do kampa”, naglasio je srpski predstavnik na Dakaru.

Sagmajsteru sigurno nije bilo lako da provede osam sati na motoru, a veliki problem zadavale su mu i dine po kojima je Atakama i poznata.
13053026254b45478c4d892194742904_big.jpg

plumrace.com​
Šta da se radi, sam sam birao. Na početku brzinskog ispita je bilo prilično hladno, ali sam poučen iskustvom imao toplu odeću ispod jakne. Na prvom zaustavljanju za sipanje goriva popio sam jedan Red bul i nastavio u jačem rtitmu, da bih treći deo brzinca vozio koliko su mi uslovi dozvoljavali.U velikom broju situacija, iskustvo sa moto kros staza itekako mi znači. Kada god vidim prepreku, ubacim u brzinu niže, gas do kraja i na zadnjem točku, probam da rešim situaciju”, istakao je Sagmajster.

Kada motor funkcioniše i mogu da "zavrnem" gas koliko ja želim, onda nijedna dina nije problem. Uvek je bolje malo brže izaći na dinu, nego nemati snage i stati na par metara do vrha. Ovoga puta sam se u jednom trenutku spuštao niz takvu strminu, da sam gledao 10 do 15 metara ispred sebe, jer je ono bilo strašno. Treća i mali gas, bez kočenja, dok se nisam spustio, a onda sam nastavio isušenim rečnim koritom ka cilju brzinskog ispita. Moram da kažem da su me tom prilikom obišla tri automobila, sa Robi Gordonom na čelu i Cagin u kamionu. Neverovatan je osećaj kada vozim 140 km/h i pored mene protutnji Kamaz, iza kojeg ostaje oblak prašine”, dodao je višestruki šampion Srbije u moto krosu.

Do zaslužene pauze ostaju još dva dana, koja je po programu organizatora predvidena u Antofagasti, na treci dan Božića.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Luka Manka teško povređen

17474246024b46299d60232811924795_big.jpg
Italijanski motociklista Luka Manka ozbiljno je povređen u udesu tokom šeste etape 31. Dakar relija voženoj u Čileu.

Manka je u kritičnom stanju, u veštački izazvanoj komi u bolnici Kobre de Kalma. Italijan je u padu sa svog KTM motora zadobio teške povrede glave, a prinuđen je i da diše preko respiratora.
"Njegov život je ugrožen. Sada je na aparatima, u komi, kako bismo mogli da ga odmaramo", rekao je doktor Miguel Kortes.

Šesta staza Dakar relija dužine od 598 kilometara vožena je od Antofagaste do mesta Ikikea, kroz pustinju Atakama na severu Čilea. Reli se završava 16. januara u glavnom gradu Argentine Buenos Airesu.

Dakar reli važi za jedno od najopasnijih takmičenja u auto-moto sportu. Tokom prve etape, koja je vožena u subotu, poginula je 28-godišnja žena koju je udarilo vozilo izletelo sa staze.

Prošle godine život je tokom najprestižnijeg i najtežeg relija na svetu izgubio motociklista iz Francuske Paskal Teri.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top