Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
regina.jpg



Grupa Regina je nastala 1990. godine u Sarajevu, te godine objavljen je i prvi album. U pocetku je grupa bila bez pravog pjevaca. Objavljen je oglas u novinama "GRUPA PRED IZDAVANJEM ALBUMA TRAŽI PJEVAcA, nakon neuspjesne audicije i "pjevaca" od kojih su neki donijeli i tudje snimke, sasvim slucajno jedno vece se pojavio Davor Ebenr, koji je tada pjevao u sarajevskoj grupi "Konvoj". Poslije ubjedjivanja i nagovora Ace koji su trajali tri mjeseca, napokno je napravljen dogovor i uradjeni su prvi snimci.

Nakon pojavljivanja albuma "Regina" krenuli su i prvi koncerti. U pocetku na prostorima BiH, a vrlo brzo i sirom bivse Jugoslavije. Grupa je vec na pocetku stekla veliki broj obozavatelja, tako da su u nekim gradovima održani i dodatni nastupi. Slogan koji je pratio prvi album "Mi nismo Merlin, mi smo Regina" bio je na samom pocetku dovoljan razlog da skrene paznju medija na novu grupu.
Pjesme za prvi album su nastale krajem osamdesetih. Autor pjesama Aleksandar Čovic kaze da su prve pjesme nastale pod uticajem grupe "U2". Grupa je prve aranzmane i probe za zive nastupe odrzavala u jednoj maloj prostoriji na Marin-dvoru u Sarajevu.
Sa prvog albuma snimljenog sada daleke 1990. godine, pod imenom Regina, izdvojile su se pjesme “Spavaj”, “Ne pitaj me” i "Kao nekad ona". Vec sljedece godine izlazi drugi album pod imenom "Ljubav nije za nas" sa kojim "Regina" postize uspjeh i sirom bivse Jugoslavije. Tokom rata grupa prekida rad u ovom sastavu jer silom prilika ostaju razdvojeni. Od 1992. do 1999. godine Aleksandra Covic nastavlja sa radom gdje grupa u izmjenjenom sastavu objavljuje albume "Regina" , "Oteto od zaborava ", "Godine lete", "Ja nisam kao drugi", "Kad zatvorim oci" i "Devedesete". Poslije 2000. godine samostalne karijere nastavljaju Aleksandar Covic pod imenom Aco Regina i Davor Ebner sa grupom Gruntibugli, ali ipak u sjenci uspjeha stare "Regine". Na inicijativu menadzera Rake Marica Grupa Regina se okuplja u staroj postavi te snima povratnicki album "Sve mogu ja". Slijede mnogobrojne nagrade i velika koncertna turneja na prostoru cijele bivse Jugoslavije.

2009 godine sa pjesmom “Bistra voda” grupa Regina predstavlja Bosnu i Hercegovinu u Rusiji za pjesmu eurovizije. Iste godine grupa objavljuje svoj novi album “Vrijeme je” na kojem se nalazi 11 novih pjesama.


(poprockmaraton.com)


Na koncertima, pored svojih pesama, sviraju i pesme Bijelog Dugmeta, Prljavog Kazališta, Indexa ali i neke pjesme od sledećih grupa: Billy Idol ( „White wedding“, „Rebell Yell“), U2...
Nastupali kao predgrupa na koncertu Rolling Stonesa u Budvi 2007.


Diskografija

REGINA 1990
LJUBAV NIJE ZA NAS 1991
REGINA 1992
JEDINO ONO STO IMAM DA DAM 1993
OTETO OD ZABORAVA 1994
GODINE LETE 1995
POGLEDAJ U NEBO 1996
JA NISAM KAO DRUGI 1997
KAD ZATVORIM OCI 1999
DEVEDESETE 2000
SVE MOGU JA 2006
VRIJEME JE 2009

(regina.blogger.ba)




 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top