Reci mi da me voliš i da veruješ u mene

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Kako komunicirati sa tinejdžerima: Reči su snažno oružje, poručuju stručnjaci, i mogu vam pomoći da sa adolescentom izgradite dobar odnos, pun poverenja i ljubavi
IZVOR:NOVOSTI ZIVOT PLUS
deca-reci-mi-da-me-volis_310x186.jpg

U komunikaciji sa tinejdžerima često želimo da ih zaštitimo, stimulišemo, edukujemo, pokušavamo jasno da izrazimo misli, ali i pored toga događaju se nesporazumi, svađe, nerazumevanja. U čemu je problem? Zbog čega je komunikacija sa adolescentima tako komplikovana stvar? Stručnjaci tvrde da je problem, uglavnom, u onome što se ne kaže dovoljno često, a što bi trebalo ponavljati tinejdžerima kao mantru. Dakle, postoji mnogo toga što im možete reći, a što oni žele da čuju, jer reči su snažno oružje, poručuju stručnjaci, i mogu vam pomoći da sa adolescentom izgradite dobar odnos, pun poverenja i ljubavi.
* Volim te! Naravno da volite svoje dete, ali da li mu to dovoljno često govorite? Zbog svakodnevnih obaveza i briga ponekad zaboravljamo da kažemo ono što se podrazumeva. Ali, adolescencija je osetljiv period i ponekad je verbalizacija ljubavi detetu veoma bitna. Zato im govorite da ih volite bez obzira na to što vam se čini da su “veliki", ili se prave da im izjavama ljubavi dosađujete.
* Ponosim se tobom! Podstrek svakome prija, a kod vašeg tinejdžera sigurno postoji mnogo stvari na koje ste ponosni. Nemojte mu samo davati zamerke nego istaknite ono na šta ste ponosni. Ova jednostavna rečenica, tvrde psiholozi, veoma utiče na detetov stav o vama, ali i o životu uopšte.
* Podržavam te u onome što želiš! Deca su individue za sebe, imaju drugačija interesovanja, želje i nadanja, koje naročito u adolescenciji žele da izraze. Mnogim tinejdžerima najveći problem u odnosima sa roditeljima pravi upravo činjenica da njihova individualnost nije prepoznata i ispoštovana. Zato podržite dete u njegovim talentima, čak i ako to što radi nije ono što ste želeli za njega.
* Verujem u tebe! Adolescencija je period pojačane nesigurnosti. Strah od neuspeha, neprihvatanja, kao i manjak samopouzdanja čest su “pratilac” tinejdžera. Ono što oni žele da čuju je da verujete u njih, odnosno da verujete da će ostvariti sve što su zacrtali u životu.
* Žao mi je! Čak i roditelji greše i to neretko. Ne izbegavajte da priznate da ste pogrešili, savetuju psiholozi. To neće smanjiti vaš autoritet kod deteta. Naprotiv, zadobićete njihovo poštovanje i poverenje, jer ako ste spremni da priznate sopstavene greške, bićete u stanju da oprostite i njihove.
* Ti si dobra osoba! Bez obzira na to koliko godina imaju, deci je potrebna potvrda da roditelji odobravaju njihove postupke. Ukoliko im stalno govorite da su dobri, dragi, pametni, vredni ljubavi i poštovanja, pomažete im da izgrade samopoštovanje i samopouzdanje. Čak i ako je vaš tinejdžer problematičan, dajte mu do znanja da vidite puno toga dobrog u njemu.
Prihvatanje deteta i bezuslovna ljubav, odnosno verovanje u njih bez obzira na to šta su uradili ili rekli, osećaj da ćete ih voleti onakve kakvi jesu, osnova su za dobar odnos i njihov pravilan razvoj. Ukoliko ne postoji navika verbalizacije osećanja vaš tinejdžer neće biti srećan. Pokušajte da, kako kažu psiholozi, otvorite kanale komuniciranja, odnosno, govorite mu šta mislite i osećate. Čitanje misli još nije usavršeno, zar ne?
 
Natrag
Top