Recepti kojima se veruje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
NA TRPEZI: UKUSNO I JEDNOSTAVNO

Recepti kojima se veruje

Gotovo tri miliona ljudi je do sada posetilo sajt posvećen kulinarstvu, iza koga stoji Kraljevčanka Minja Bogdanovski

1.jpg
Minja u svojvoj kuhinji - sačuvala dobru liniju


Virtuelni svet je postao deo naše svakodnevice. A u kojoj meri može da okrene kormilo života saznali smo od Miroslave Bogdanovski Minje (38), koja je pre četiri godine zaplovila u kulinarske vode Internetom i svojim onlajn kuvarom privukla pažnju gotovo tri miliona ljudi iz čitavog sveta.
– Da sam tada znala ovo što sada znam, upisala bih se u Vrnjačkoj Banji u školu za kuvara ili poslastičara – vajka se Minja, vlasnik i administrator jednog od najposećenijih srpskih sajtova, koja inače u fioci ima diplomu srednje tekstilne škole.
Želela je da se bavim modnim dizajnom, ali za dalje školovanje nije bilo para, tako da je bila primorana da zaboravi svoje snove. Ipak, nikad nije sanjalada će zahvaljujući sajtu „Minjina kuhinjica” postati jedna od najpopularnijih kuvarica, reklo bi se, na prostorima Evrope. Na pitanje od koga je učila kuvarski zanat, ova Kraljevčanka kaže:
– Mama me je naučila da kuvam.Ona je i dalje za mene najbolja kuvarica i veliki esteta u pripremi i služenju hrane. Suprug Miroslav Bogdanovski je aviomehaničar na aerodromu Lađevci, rodom iz Makedonije pa ne čudi da njegova mama pravi dobre pite i odlični „kumanovski malidžano”. Trenutno je „malidžano” hit u našoj porodici. Sličan je ajvaru samo mnogo, mnogo ukusniji – objašnjava Minja.
Prvo što je pripremila u kuhinji bile su špagete bolonjeze.
– Recept sam pronašla u nekom tinejdžerskom časopisu, pratila uputstvo i napravila odličnu večeru. Još uvek deci spremam testenine po tom receptu. Ipak, prvi susret sa kuhinjom je bio mnogo pre tih špageta, kada sam imala desetak godina i napravila vanilice, da sačekam s njima mamu sa puta. Moja mama još uvek priča o njima i kaže da su one bile predznak da ću nešto raditi u vezi sa kuvanjem – seća se naša sagovornica.
Minja naglašava da sve što priprema, radi zbog svoje dece: Filipa (15), Davida (9) i Viktorije (5).
– Viktorija mi je desna ruka, dok su njena braća „povukla” na tatu čekaju da jelo i kolači budu gotovi – smeje se ova kuvarica, a na pitanje da li kuva i njen suprug Miroslav spremno odgovara;
– Kako da ne, on kuva za mene nedeljom popodne kafu – šali se.
S obzirom da je još odavno počela da kuva, interesuje nas kako se to što spremi našlo na Internetu?
– Na forumu „Hobi grafika” sam razmenjivala recepte sa prijateljicama, tako što smo sve što spremimo fotografisale i „kačile” na Internet. One su me nagovorile da sve to objedinim na jedno mesto i tako je 2007. godine nastao blog, a potom i sajt „Minjina kuhinjica”, koji je i pre zvanično prve godišnjice rada imao 500.000 posetilaca.
Tajna uspeha Minjinog sajta, za koji sama plaća zakup i održavanje bez sponzora, bar kako se njoj čini jeste u iskrenosti i korisnim objašnjenjima, koju posetioci prepoznaju, jer ona bez ustezanja osim recepta sa slikama i detaljnim uputstvom odaje sve „male kulinarske tajne” koje zna.
– Recepti postoje da bismo ih delili, razmenjivali i primenjivali i ja to rado činim. Često mi se neke domaćice žale da ne mogu da dođu do pojedinih recepata ili im prijateljice daju nepotpuna objašnjenja, sa pogrešnim količinama, to zaista ne mogu da razumem. Miroslava, koju ipak svi radije oslovljavaju po nadimku, kompletan je autor svoga sajta počev od kuvanja, zatim fotografisanja, pisanja, pa do postavljanja recepta na sajt.
– Iako to ne volim, jer mislim da mi „kvare” slike, prinuđena sam zbog krađa fotografija jer su osim u novinama, na plakatima i lecima, pa i na drugim sajtovima počeli da ih štampaju i na nekoj ambalaži za kuhinjske potrepštine. Nije u redu da neko moj trud od nekoliko sati uzima tek tako pa još obriše moj link i ubaci svoj sa onim „sva prava zadržana” – ističe Minja Bogdanovski drugu stranu medalje.
– Volim da pogledam šta drugi spremaju, da prelistam časopise, kuvare i onda pripremam na svoj način, jer znam koje jelo moja porodica voli, da li će im možda smetati neki sastojak ili način pripreme. A to što se nađe na meniju moje kuhinje posle prenesem i drugima. Savladala sam i veb-dizajn tako da sve mogu da odradim sama – ističe Minja Bogdanovski.
Uz recept, ako je to potrebno, priložim i slike snimljene tokom pripreme i tako pokazujem postupak pravljenja nekog jela, a slike govore kao hiljadu reči. Trudim se da na svako postavljeno pitanje odgovorim što pre a komentari su mi podstrek u radu. Dok bude redovnih posetilaca, sa kojima se družim na Internetu, nastaviću da pišem i poklanjam recepte.
Recepti na sajtu su na srpskom i italijanskom jeziku.
– Prijateljica koja živi u Italiji je redovno prevodila moje recepte rodbini i prijateljima, a onda mi je predložila da prevode stavimo na sajt jer će tako i njoj biti lakše – kaže.

Pobeda na „Vebfestu”

Sve se nekako čini lako i fino to što Minja radi. Počev od bloga iz 2007. godine, koji je za godinu dana imao oko milion posetilaca, što joj je donelo pobedu na regionalnom takmičenju, „Vebfest” 2009. godine. Ipak, zahvaljujući tome postala je i saradnik časopisa „Hrana i vino”, a onda je na red došao sajt „Minjina kuhinjica” koju danas u proseku poseti više od 1.000 ljudi dnevno. Forum uz to ima oko 1.600 članova a Minjina stranica na „Fejsbuku” ima čak 37.312 prijatelja. Nesumnjivo je da ima dosta posla, ipak koliko vremena dnevno provede pokraj šporeta? Da li se zamorila od kuvanja?
– U kuhinji u proseku provedem tri do četiri sata, ali ne kuvam svakodnevno, već u dogovoru sa mamom, u zavisnosti od obaveza. Moja mama je zadužena za domaću kuhinju, a ja za kombinaciju domaće i strane – priznaje, mada joj najteže pada kada spremi nešto a deca samo promrljave po tanjiru. Minja je do sada objavila više od hiljadu recepata, ali se i njoj desi da se zamisli „šta sutra za ručak”.
– Ćerka i sinovi imaju glavnu ulogu u kreiranju menija za sutradan i uvek ih uveče pitam: šta da spremim za sutrašnji doručak, ručak ili večeru? Tako je i moja mama pitala mene i brata.Ako je odgovor da ne znaju, onda im spremim neko novo jelo koje bude objavljeno i na sajtu – ističe.
Minja se vremenom specijalizirala za pravljenje torti, posebno figurica od fondana kojima ih ukrašava uz Viktorijinu pomoć, koja iako ima samo pet godina – pomaže. Ova preduzimljiva žena se nada da će to što je započela prerasti u porodični biznis. Kad je reč o planovima, na redu je kuvar u kome će objaviti najpopularnije recepte, a razmišlja i o pokretanju radionice u kojoj bi druge učila onome što i sama radi.

Slavica Berić
Objavljeno: 22.05.2011.
Izvor: Politika magazin
 
Natrag
Top