Razvodi u Srbiji

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Povećan broj rasturenih brakova doprineo je da se na razvod više ne gleda kao na najstrašniju stvar na svetu, sramotu i patnju dece i bivših supružnika

image.jpg


U Srbiji brak u proseku traje 12 godina, a svaki peti se okonča razvodom. Povećan broj razvoda doprineo je da se na njega više ne gleda kao na najstrašniju stvar na svetu, dok deca iz razvedenih brakova više nisu „usamljena" jer mnogi njihovi vršnjaci imaju isti „pečat". Iako je danas mnogo lakše razvesti se nego pre, i dalje ostaje najvažnije pitanje pri razvodu: Šta ćemo sa decom?
Nebojša Savić, porodični edukator iz Udruženja „Brak i porodica", kaže da roditelji moraju da znaju da će razvod duboko povrediti dete, jer deca osećaju veliki duševni bol i teško se prilagođavaju na odvojenost od roditelja. Ako je razvod težak i buran proces koji dugo traje, onda može ostaviti ozbiljne i trajne posledice u psihičkom razvoju deteta. Ne postoji savršen način na koji bismo objasnili deci da je neophodno da se brak njihovih roditelja završi razvodom.

Maštaju o pomirenju
- Deca će i dalje maštati o pomirenju roditelja, teško će prihvatiti novu stvarnost i ne veruju da roditelji više ne mogu da žive zajedno. Prilagođavanje dece na razvod može biti bolan i dug proces. Najbolje je biti direktan i iskren i objasniti im šta se dešava na način na koji to mogu da razumeju. U razgovoru treba da učestvuju oba roditelja. Obavezno treba naglasiti da nisu ona uzrok razvoda, jer deca često misle da su ona ili njihovo ponašanje razlog razvoda. Budite strpljivi i odgovarajte na svako njihovo pitanje. Omogućite im da se izraze i objasne svoje strahove i brige. Bez obzira na to zašto se brak raspao ili ko je zbog toga kriv, nikako ne treba prisiljavati dete da zauzima stranu jednog od roditelja - kaže on.
Što su razlozi za razvod veći, to je i period posle razvoda teži i burniji. Roditelji su rastrojeni i često prave tipične greške. Dete se često zloupotrebljava kao poslednji vid manipulacije, kojim jedna strana pokušava da se osveti drugoj. Razvod se definiše kao smrt bračne relacije i vrlo je stresno iskustvo za odrasle, a kamoli za decu, i ne treba im još otežavati svojim isterivanjem pravde, već treba što je moguće više zaštititi decu.
- Imali smo slučaj kada je posle sporazumnog razvoda otac, uz dozvolu svoje bivše supruge, otišao sa petogodišnjom ćerkom na more, a ona ga je optužila u beogradskom SUP-u za kindapovanje deteta! Najbolji način da roditelji izbegnu greške je da prvo brak završe sporazumom na miran i civilizovan način, što nije uvek lako. Velika greška koju roditelji često prave je da deci često govore loše o drugom roditelju. Ne govorite ništa ružno o svom bivšem partneru pred detetom i ne šaljite poruke preko deteta. Ako svom detetu zaista želite dobro, zadržite komunikaciju sa drugom stranom, makar i minimalnu. Razvodom se završava brak, ali to ne mora da bude i kraj za vaš odnos sa decom. Deca treba da vole oba roditelja - objašnjava Nebojša Savić.

Pomerena realnost
Broj razvoda je danas mnogo veći nego pre 20 godina, kada se na decu iz razvedenih brakova gledalo sa podozrenjem i sumnjom da će od njih biti normalna odrasla osoba. Međutim, danas kada se dvoje razvedu, to više ne nailazi na toliku osudu okoline, a to da je njihovo dete iz razvedenog braka se ne naglašava. Anita Jakovljević, psiholog u Gimnaziji „Sveti Sava", primećuje da među decom razvedenih roditelja najviše ima onih koji su u uzrastu pri kraju osnovne i početak srednje škole, pa zaključuje da se najviše razvode brakovi sklopljeni u vreme „pomerene realnosti" ili devedesetih, kada su kriterijumi bili sniženi, a moralni sistem izmenjen. Ljudi tada nisu toliko birali i razmišljali o budućnosti, već im je bilo bitno da „imaju nekoga". Kako se realnost stabilizovala, došlo je do pucanja mnogih brakova.

- Toliki broj razvedenih brakova ima jednu dobru stranu, a to je da su deca lakše prihvaćena u vršnjačkoj grupi. Shvataju da nisu jedini kojima se to dešava, pa im to daje snagu da lakše prebrode situaciju - kaže Anita Jakovljević
I pored velikog broja razvoda, Savić smatra da ako smo dobro upoznati sa svim negativnim posledicama koje razvod sa sobom donosi, onda to nikad ne bi trebalo da bude normalna i opšteprihvaćena stvar. Nedavno im se za pomoć obratio čovek koji na sve načine pokušava da spase brak. Na pitanje kako njegova dva sina, stariji tinejdžeri, gledaju na eventualni razvod, odgovorio je da bi „deca volela de se oni razvedu zato što su i roditelji njihovih najboljih drugova razvedeni, pa da oni ne budu izuzetak"!
- To je vrlo opasan stav, jer ako mladi odrastaju sa ovakvim pogledima, kakvi će sutra biti njihovi brakovi i kakvi će oni biti roditelji? - zaključuje Savić.



Brakovi i razvodi u 2008. godini (centralna Srbija i Vojvodina)
n Sklopljeno je 38.285 brakova
n Razvedenih brakova je 8.502
n Prosek starosti: mladoženja 32,57 godina; nevesta 28,83 godina
n Prosečna starost pri razvodu: muž 41,79 godina; žena 38,13 godina
*Podaci Republičkog zavoda za statistiku



Najteže je adolescentima
Proučavanja su pokazala da razvod roditelja najteže podnose deca predškolskog uzrasta i adolescenti. Ako se roditelji razvedu pre detetove desete godine, ona teško razumeju novonastalu situaciju, jer su još veoma zavisna od roditelja.


PRESS
 
Natrag
Top