Razmnožavanje hortenzije za početnike

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Proleće je pravo vreme za premeštanje hortenzija na stalno mesto. Ali, kako da ih prethodno razmnožite reznicama? Pročitajte jednostavna uputstva.

thumbnail.php
Foto: Shutterstock
Imam hortenziju i htela bih da je razmnožim. Molim vas, kažite mi kako i kada da to uradim? Mnogo je volim, a početnica sam, tako da mi treba mnogo informacija.

Unapred zahvalna,
Dejana


Najjednostavniji način razmnožavanja hortenzije je reznicom koja se uzima od sredine jula do kraja avgusta. Zabodite je u oštri pesak pomešan s malo treseta, držite vlažnom i na temperaturi 13-16°C. Mora biti u dodiru s tlom i u što većoj hladovini.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Idealno vreme za presađivanje ili premeštanje na stalno mesto je proleće naredne godine. Ako su biljke cvetale iz godine u godinu i ako ih imate dugo, potreban im je izvestan period mirovanja da bi sakupile energiju. Pošto su to višegodišnje biljke, dešava se da im nekih godina izostane cvetanje. Ovo važi ako nema vidljivih simptoma bolesti i ako su lisna masa i prirast zdravi.

U zavisnosti od Ph zemljista mogu da menjaju boju cvetova. Ukoliko želite da vaše hortenzije budu plave ili plavlje nego što su sada, za svaki žbun rastopite 5 grama ili jednu punu kašiku aluminijum-sulfata u 5 litara vode i zalijte ga. Budete li svakom žbunu dodali rastvor gašenog kreča, rastopivši 1 kašiku kreča u 5 litara vode, cvetovi bi trebalo da postanu ružičasti. Zemlju oko hortenzija zalivajte rastvorom jednom u mesec dana, od marta do jula, i posle cvetanja do jeseni, pazeći da ne polijete lišće.

Suzana Kljajić,
dipl. inž. poljoprivrede
za zaštitu bilja i fitopatolog
 
Natrag
Top