Razine blazenstva..

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.326
Zamislite sebe na Tahitiju, ujutru se budite, nemate posla nemate problema, jedan dan, drugi, treci, peti, sedmi, deseti...

Sta predstavljaju 'razine blazenstva'?

I malo dete moze shvatiti da hladno i toplo ne moze postojati jedno bez drugog, da jedno definise drugo..

Kineska kraljica koja je bila u begu, danima su je lovili, neki seljaci su je sakrili u kucu i dali joj jesti.. Posle toga ona se vratila kuci, i nakon par meseci kaze svojim dvoranima: "hocu jesti ono sto sam tada jela kod onih seljaka, bilo je fenomenalno".. Oni su saznali sta je to bilo, i doneli joj obicnu golu rizu.. Ona jede i kaze: "pa ovo je bezukusno".. Da, sada je bezukusno, al dok si bila u begu, dok si bila gladna, bilo je vrlo ukusno..

Sta to znaci?

Pouka price je da "malo patnje, doprinosi boljem ukusu jela"..


Jedan covek je umro i odnesose ga u raj.. Svez vazduh zelena trava, ptice cvrkucu, zene mu donose hranu, ugodna muzika, milina.. Prolazi jedan dan, drugi, treci, peti, sedmi, deseti.. Covek poce da vice iza glasa i kaze: "Boze, Boze, javi se, gde si..?" Niko se ne odaziva.. Pomisli on, mozda nema nikog? A da probam drugacije: "Hej djavole, javi se.." I javi mu se djavo i kaze: "Sta hoces?" . Tada covek poce da kuka i govori: "Molim te vodi me u pakao, jer ne mogu vise da izdrzim u ovom raju, umreh od dosade". Rece njemu djavo: "Ne razumem te sta pricas, ti si vec u paklu.." (Kresimir Misak)

Dakle, pouka price je da dobro ne moze postojati bez zla! I samo blazenstvo i mir je besmisleno ako nikada nisi iskusio patnju i nemir..

Sta vi mislite o tome, i da li je moguce da dobro postoji bez zla? Ja licno mislim da to nije moguce.

Bog nije stvorio potpuno savrsen svet bez odsustva patnje.. To vidimo iz iskustva.. Mi od pocetka imamo pauke skorpije i komarce sa sobom.. To je samo pokazatelj da dobro ne moze egzistirati bez zla.. Cak i Bog stvara dan i noc, svetlo i tamu.. U bibliji postoji stih koji to bolje opisuje kad kaze: "Ja cinim dobro i stvaram zlo"..

Dakle, Bog to radi!

On pored dobra, donosi i patnju, jer patnja je neophodna lekcija, da bi iz iskustva naucio sta je dobro a sta zlo..

U vrtu je Bog od pocetka postavio "drvo poznanja dobra i zla", da bi covek mogao nauiciti i iskusiti sta je to zlo.. Dakle nije bila njegova namera da covek nikada ne jede s njega, to se vidi iz konteksta..

Sta vi mislite o tome? Da li vi zamisljate Boga koji je stvorio svet bez ikakve patnje?

Po meni takav svet nije ni realan ni moguc..

Sve sto je staticno, brzo dosadi. Takav zivot bi se brzo pretvorio u dosadu i pakao, sto bi uzrokovalo patnju...

Kazu hindusi, da bi covek otklonio svaku patnju, potrebno je da ukloni svaku zelju.. Cak je i to besmisleno, jer onda supresujes svoje misli zarad nekog mira, da bi postigao stanje blazenstva koje na kraju vodi u nistavilo. Tako ti gubis sebe, i prakticno postajes "nista", jer vegetiras kao neka biljka. Stopljen si sa vecnim, sto je slicno "anesteziranom stanju", jer nemas ni misli ni zelje ni licnost, dakle ti "vegetiras" kao u nekom polu-snu.. Kakav je to zivot?

Dakle, sve ovo nema nikakvog smisla, osim ako je Bog od pocetka stvorio: dan i noc, toplo i hladno, svetlost i mrak, pozitivno i negativno, dobro i zlo i ako se to ne smenjuje..


Sta vi mislite o tome?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top