Ratari zadovoljni otkupom povrća

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ratari zadovoljni otkupom povrća



Izvor: Glas Srpske 01.09.2011 22:00
Autor: Marijana Miljić

BANjALUKA - Otkupne cijene povrća u Srpskoj zadržale su se na prošlogodišnjem nivou, a privrednici kažu da su zadovoljni kvalitetom preuzetih sirovina od poljoprivrednika, te da će preostale zalihe otkupiti i preraditi u RS.

130


U preduzeću "Sava Semberija" rekli su da ove godine neće uvoziti dodatne sirovine za preradu, jer su se od poljoprivrednika u Srpskoj snabdjeli potrebnim količinama kako povrća, tako i voća.

- Otkupne cijene povrća zavise od kvaliteta. Kilogram paprike košta 0,5 maraka, a paradajza od 18 do 20 feninga. Za krastavce je bilo potrebno izdvojiti od 0,3 do 1,3 KM - kazali su u "Savi Semberiji".
Dodali su da je sada sezona otkupa crnog luka, za koji je potrebno izdvojiti oko 45 feninga, dok kilogram mrkve košta nešto manje, odnosno 40 feninga.

Tehnički rukovodilac u "Savi" Dragomir Ljubojević rekao je da su preuzeli veću količinu tržnog viška paradajza, te da su oko 90 odsto ponuđenih količina ovog povrća otkupili i preradili.

Direktor "Vitaminke" Žarko Mikić rekao je da su se otkupne cijene povrća uglavnom zadržale na prošlogodišnjem nivou, dok su otkupne cijene pojedinih vrsta voća bile više nego lani.

- Cijene paradajza su neznatno opale u odnosu na prošlu godinu jer je ovog povrća bilo previše i otkupne cijene su se kretale od 18 do 25 feninga po kilogramu - rekao je Mikić i dodao da na području Srpske nije bilo dovoljno, kao ni prethodnih godina, paprike babure.

Mikić je naglasio da će crvene paprike "Vitaminki" trebati oko 2.000 tona, te da će najveće količine ovog povrća uvesti iz Makedonije, zbog toga što se ovo povrće i ne uzgaja u RS.

- Otkupna cijena crnog luka u "Vitaminki" kreće se oko 45 feninga, dok kilogram mrkve košta do 40 feninga, kao što je i u "Savi Semberiji" - dodao je Mikić.

Poljoprivrednik iz Lijevča Milan Babić kaže da je zadovoljan otkupnom cijenom povrća, te da bi zarada bila i bolja da nije bilo velikih suša.
- Suše su spržile velike količine kupusa i krastavaca. Borio sam se na sve načine kako bih sačuvao bilo šta od povrća i u tome sam uspio. Sada mogu zadovoljno da trljam ruke jer sam sklopio ugovor o prodaji paprika, paradajza, luka i mrkve - kazao je Banjac.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara Vladimir Usorac rekao je da su poljoprivrednici zadovoljni otkupnim cijenama povrća, te da će sve zalihe prodati.

- Uprkos suši koja je zahvatila Srpsku u ovoj godini, sačuvan je kvalitet povrća i voća. Poljoprivrednici su uložili mnogo truda i za vrijeme velikih suša navodnjavali su povrće na razne načine kako bi sačuvali njegov kvalitet - kazao je Usorac.

Robne rezerve

U preduzećima u Srpskoj kažu da bi bilo dobro da Direkcija za robne rezerve otkupi sve tržišne viškove povrća i na taj način odmah isplati novac poljoprivrednicima za preuzete sirovine.

Prerađivači povrća kažu da poljoprivrednici od njih dobijaju novac tek poslije određenog vremena, a od Robnih rezervi bi dobili odmah. U preduzećima u Srpskoj dodaju da bi oni postepeno od Robnih rezervi preuzimali potrebne količine kako povrća, tako i voća za preradu.
 
Natrag
Top