Raste broj alkoholičarki u Srbiji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Raste broj alkoholičarki u Srbiji











Izvor:
Novosti.rs









Na tri muškarca napija se jedna žena. Lečenje žena zavisnih od alkohola je teže, “povratnice” češće.U Srbiji je oko pet odsto cele nacije, odnosno više od 15 odsto zaposlenih, zavisno od alkohola! Prevedeno na jezik brojki, to znači najmanje 360.000 ljudi.


dr-alkoholicari_620x0.jpg



Muškarci su decenijama držali ogromnu “prednost” - bilo ih je osam puta više nego žena. Novija istraživanja, međutim, pokazuju da se dramatično povećava broj alkoholičarki i taj odnos se menja na tri, pa čak dva i po muškaraca na jednu ženu - kaže dr Vesna Jovanović Čupić, načelnik Dnevne bolnice za zavisnike od alkohola u Beogradu.

To bi značilo da žena-zavisnika ima najmanje 120.000. Poređenja radi, toliko stanovnika ima jedna Subotica! Ženski alkoholizam je teži za lečenje, a “povratnice” su češće.

- Sa biološkog aspekta žene imaju veću osetljivost na alkohol i brže propadaju. Zbog viška masnog tkiva i manjka vode, alkohol se brže resorbuje, duže zadržava u organizmu, veća je koncentracija i efekti su dugotrajniji - kaže naša sagovornica.

Ove žene imaju nisko samopoštovanje i neadekvatnu sliku o sebi. Često svoje druge poremećaje “leče” čašicom, a okidač mogu da budu: nezadovoljstvo brakom, razvod, smrt muža, odvajanja dece - sindrom praznog gnezda, posao...

U patrijarhalnim sredinama kao što je naša, pijenje muškaraca je socijalno poželjno ponašanje, dok se pijenje žene osuđuje i smatra nemoralnim. Takva žena je odbačena, za nju nema razumevanja, a neretko su članovi porodice i fizički agresivni prema njoj. Zato se mnoge alkoholičarke kriju.
Osim toga, po rečima naše sagovornice, savremena žena je razapeta između kućnih poslova, brige oko dece i profesije:

- Žena se izborila za ravnopravnost, ali i povećala obaveze. Na to treba dodati i život u siromaštvu, strah od gubitka posla, snalaženje od danas do sutra...
I dr Vojin Lilić, iz Odeljenja za alkoholizam Specijalne bolnice “Gornja Toponica” u Nišu, slaže se da se ženski alkoholizam više primećuje u emancipovanom društvu. Zato je više registrovanih zavisnica u Beogradu nego na jugu Srbije. Kod njih na hospitalizaciji godišnje završi 20 - 22 dame.
- Za žene je karakteristično mešanje tableta i alkohola, uglavnom zbog neurotičnih struktura ličnosti - smatra Lilić. - Može se reći da one pre imaju “problem pijenja”. To znači da piju, ali da ne dolazi do znakova apstinencijalne krize. Nikada nismo imali ženu u delirijum tremensu. Međutim, pod dejstvom alkohola postaju agresivne ili suicidne.

Tipična žena-alkoholičar ima između 30 i 40 godina, mada je bilo registrovanih i adolescentkinja i starijih od 60. Otprilike polovina njih je udata. Nije retkost ni “alkoholizam udvoje”, kada se bračni partner pridružuje supružniku jer ne može da ga “pobedi”. Tada deca postaju starmala i počinju da brinu o roditeljima. Ovaj alkoholizam je najteže lečiti.

 
Natrag
Top