Raspberry Pi i XBMC

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Raspberry Pi i XBMC

raspberry_pi-580x434.jpg


Raspberry je takozvani mali racunar koji se ocekuje na nasem trzistu uskoro ako vec nije i stigao a cena mu je trenutno izmedju 20 i 30 dolara (2-3000 dinara).Bazirase na SoC (System on Chip) tehnologiji, i operativni sistem je GNU/Linux.Ima dosta funkcija i za povezivanje sa raznoraznim uredjajima ima HDMI, DVI i kompozitni video izlaz.Preko HDMI prikljucka prenosi se zvuk i slika i idealan je za povezivanje sa led i lcd televizorima novije generacije koji poseduju HDMI prikljucak. Napajanje je izvedeno mikro USB prikljuckom. Inace radi na 5V i najavljena je mogucnost napajanja baterijama (4x AA). Takodje ima usb ulaz za povezivanje misa i tastature, wifi mreznu karticu.Idealan je za reprodukciju multimedijalnog sadrzaja visoke rezolucije, 3D igre itd. Usput idealan je ako zelite koristiti XBMC kao mali kucni bioskop....

Vise informacija o Rapsberry mozete videti na video klipu....


Preko Rapsberry Pi koristiti XBMC na lcd ili led televizoru i postupak je jednostavan....Potrebno je imati samo SD karticu (minimum 2 gb).Potrebno je prvo formatirati u vasem racunaru SD karticu koju predhodno povezali na vas racunar.Odlican program za formatiranje SD kartice imate na adresi.....

:download:

Kod:
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

Posto downloadovali ovaj alat i instalirali u racunar potrebno ga je startovati duplim klikom misa....broj 1,zatim u delu Drive pronaci slovo pod kojim je u vasem racunaru SD kartica koju predhodno povezali na racunar.....broj 2,te posto podesili ove opcije predstoji da kliknete jos misem na dugme Format.....broj 3

7glWG.png


Otvorice vam se zatim novi prozor gde cete biti upitani dali zelite brzo formatiranje i vi cete naravno odgovoriti Yes.....broj 4

rN8y6Hl9.png


Posto se obavi formatiranje vase SD kartice otvorice se novi prozor gde cete i biti obavesteni o tome a na vama je da kliknete misem na dugme OK.....broj 5

BsijHKO8.png


Posto formatirali SD karticu mozemo ici korak dalje...Sada je potrebno downloadovati alat pomocu koga cemo kreirati XBMC na nasu SD karticu....Alat se zove Raspbmc i mozete ga downloadovati sa adrese...

:download:

Kod:
[URL="http://www.raspbmc.com/wiki/user/windows-installation/"]Installing on Windows (2000/XP/Vista/7)[/URL]

Sada je potreno naravno posto povezali SD formatiranu karticu i startovati ovaj alat...broj 1,a zatim u novom prozoru kliknuti misem na Accept dugme....broj 2

hq4ZOwF1.png


Sada je u novom prozoru potrebno cekirati vasu SD karticu....broj 3,te takodje cekirati da se instalira ovaj alat na SD kartici kao i da prihvatate uslove licence....broj 4.Na kraju kliknite misem na dugme Install....broj 5

RjnrzvgZp.png


Po zavrsenom procesu dobicete informaciju da je proces uspesno zavrsen i zatvorite sve prozore.....broj 6

zFenuT.png



Sada mozete izvaditi iz racunara SD karticu i staviti u Raspberry Pi koji zatim na usb ulazima povezujete mis i tastaturu a na hdmi ulas povezujete vas TV....

raspberry_pi_sd_card_slot.jpg


Posto povezali Raspberry Pi u struju sacekajte na vasem TV ucitavanje i mozete koristiti vas XBMC.....

draalin-Raspberry-Pi-Projects-13.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
07.12.2010
Poruka
20
Prvo da pohvalim sjajnu temu i veoma kvalitetno i detaljno urađene tutorijale! Puno mi je pomoglo oko podešavanja XBMC-a.

Pročitao sam sve postove i nigde nisam našao ništa vezano za cache ili buffering. Naime, kad pustim neki film bufferuje mi samo oko 23MB. Da li postoje neka podešavanja da povećam buffer ili cache? Hteo bih da, ako ostavim film na pauzi, on bude učitan do kraja a ne da buffering stane posle nekog vremena.

Hteo bih takođe da pitam sve one koji poseduju Raspbery Pi, kako se RPi ponaša prilikom reprodukcije filmova preko, recimo, What the furk, 1channel ili ostalih addona u 1080p i 720p? Da li ima štucanja i drop frejmova? Hteo bih da nabavim RPi pa da znam šta da očekujem.

Hvala unapred
 
Učlanjen(a)
07.12.2010
Poruka
20
Hvala _NightWolf_

Probaću da ubacim.

Koliko sam uspeo da shvatim čitajući ovu temu ti poseduješ Raspberry Pi. Pa ako možeš par utisaka vezano za drugo pitanje?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4.258
Ne posedujem ja Raspberry Pi ali sve sto te interesuje oko Rasp mozes pitati naseg cenjenog clana Poverenje 0 ,mislim da ti on moze dati najbolje odgovore oko tog uredjaja
 
Učlanjen(a)
21.12.2012
Poruka
420
Zna li neko zna kako radi XBMC na ovom uredjaju: Quad Core Cortex A9 Dual Antenna Android 4 2 Bluetooth Mini PC TV Box Dongle | eBay kako radi na Raspberry Pi u poredjenju s gornjim uredjajem?
Moji utisci sa raspberry Pie su zadivljujući odlični.Po meni najbolji odnos cene i mogućnosti.
XBMC na Raspi sam isprobao obe kvalitetne verzije (Raspbmc i Openelec).
Obe se lako instaliraju na SD kartice (imam 2 kartice od po 2 GB-Menjam ih po želji).
Pošto je povezan Raspi sa LCD LG fullHD rezolucije ugođaj za gledanje HD kanala je izvanredan.Ne mislim samo na download filmove i serije tj snimljen materijal ,nego na LIVE Stream .Sa instaliranim PVR simple jednostavno je za korišćenje (EPG Logo su podrška strimovima) preko Remote za TV (CEC standard) ili sa Official remote for XBMC za android uređaj(android mobil).
Promena kanala u full skrin-u je zadivljujuće brzo,skoro kao na odličnom PC.Za minimalan prikaz slike je skoro trenutan reda 1 sekunde za SD kanale a za HD malo je sporiji.
Oba XBMC imaju svoje prednosti ali i mane,Zajedničko im je da je učitavanje .xml fajlova od EPG traje mnogo duže nego kod PC.Možda ima uticaja i SD kartica (kod mene su one najjeftinije no-name i koštaju oko 4€).
Raspi je preko USB kabla priključen za napajanje,prilikom "paljenja" TV podiže se i sam XBMC .Ušteda za eksterno napajanje (minimalne snge za raspi mora biti oko 1000mA).
Sa kućištem varijanta B iznosi negde oko 37 € + SD kartica 4€ + usb i HDMI kabal 6€ ,sve ukupno 47 €.
A za android uređaj koji porediš nisam baš siguran da će simple PVR raditi.Ja sam isprobao uređaj satelitski box mediaart7 ultra (koji je duplo skuplji od tvog primera) sa instaliranim XBMC za android i mogu ti reći da je sve još uvek "mrka kapa" za PVR Simple.
Ostali standardni Addon rade normalno,A pošto sam ja prvenstveno korisnik PVR meni je taj XBMC još uvek neiskorišćen.
Savet je kupi Raspi nije mnogo para ali je ODLIČAN.........
Isprobao sam i Bokijev Player na oba uređaja i rade sasvim zadovoljavajuće (uz sve mane koje je i sam napisao),čekaćemo verziju 1.0.1;)
Pošto sve liste uglavnom uređaji preuzimaju preko Windows mreže kućne varijante što pre treba dodati settings import lista ,pa makar i pozajmiti ideju od Video addona Simpletv.Ovo sa kopiranjem u USB Flash je komplikovano i prevaziđeno odavno.
Spremam video za Youtube za Raspi i njegov realan "tajming" učitavanja i gledanja listi preko PVR Simple i TV Guide.,pa se uveri da je sve kako sam napisao.
Nadam se da je Boki pročitao ;)
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2013
Poruka
240
Moji utisci sa raspberry Pie su zadivljujući odlični.Po meni najbolji odnos cene i mogućnosti.
XBMC na Raspi sam isprobao obe kvalitetne verzije (Raspbmc i Openelec).
Obe se lako instaliraju na SD kartice (imam 2 kartice od po 2 GB-Menjam ih po želji).
Pošto je povezan Raspi sa LCD LG fullHD rezolucije ugođaj za gledanje HD kanala je izvanredan.Ne mislim samo na download filmove i serije tj snimljen materijal ,nego na LIVE Stream .Sa instaliranim PVR simple jednostavno je za korišćenje (EPG Logo su podrška strimovima) preko Remote za TV (CEC standard) ili sa Official remote for XBMC za android uređaj(android mobil).
Promena kanala u full skrin-u je zadivljujuće brzo,skoro kao na odličnom PC.Za minimalan prikaz slike je skoro trenutan reda 1 sekunde za SD kanale a za HD malo je sporiji.
Oba XBMC imaju svoje prednosti ali i mane,Zajedničko im je da je učitavanje .xml fajlova od EPG traje mnogo duže nego kod PC.Možda ima uticaja i SD kartica (kod mene su one najjeftinije no-name i koštaju oko 4€).
Raspi je preko USB kabla priključen za napajanje,prilikom "paljenja" TV podiže se i sam XBMC .Ušteda za eksterno napajanje (minimalne snge za raspi mora biti oko 1000mA).
Sa kućištem varijanta B iznosi negde oko 37 € + SD kartica 4€ + usb i HDMI kabal 6€ ,sve ukupno 47 €.
A za android uređaj koji porediš nisam baš siguran da će simple PVR raditi.Ja sam isprobao uređaj satelitski box mediaart7 ultra (koji je duplo skuplji od tvog primera) sa instaliranim XBMC za android i mogu ti reći da je sve još uvek "mrka kapa" za PVR Simple.
Ostali standardni Addon rade normalno,A pošto sam ja prvenstveno korisnik PVR meni je taj XBMC još uvek neiskorišćen.
Savet je kupi Raspi nije mnogo para ali je ODLIČAN.........
Isprobao sam i Bokijev Player na oba uređaja i rade sasvim zadovoljavajuće (uz sve mane koje je i sam napisao),čekaćemo verziju 1.0.1;)
Pošto sve liste uglavnom uređaji preuzimaju preko Windows mreže kućne varijante što pre treba dodati settings import lista ,pa makar i pozajmiti ideju od Video addona Simpletv.Ovo sa kopiranjem u USB Flash je komplikovano i prevaziđeno odavno.
Spremam video za Youtube za Raspi i njegov realan "tajming" učitavanja i gledanja listi preko PVR Simple i TV Guide.,pa se uveri da je sve kako sam napisao.
Nadam se da je Boki pročitao ;)

A rade li na Raspberry Pi add-onovi tipa MuchMovies, IceFilmsi slicni koji se pominju u ovoj temi?
Cilj mi je da imam uredjaj na kojem ce se XBMC vrtiti sa relatibno normalnim performansama na kojem cu moci gledati filmove koristeci add-onove koji se ovdje pominju, eventualno neke kanale pomocu PVR simple, radio programe i nista vise.
 
Učlanjen(a)
21.12.2012
Poruka
420
Sve što radi na pc ,tj windows,radi na obe platforme XBMC Rasppbery Pie.
Svi skinovi svi addoni jedino ima problem sa nekim kodecima,ali može da se pravaziđe to.(lista tipa t2 slovenija ne prikazuje sliku,kao ni strimove sa Tvheadend).Rade addoni MuchMovies, IceFilmsi,1channel,navix..........
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2013
Poruka
240
Ja mahom vise gledam filmove, jer nemam vremena da stalno trazim neke liste i sl... Tako da mi Raspberry Pi savrseno odgovara. Sada sam blizi da kupim njega. Hvala na informacijama!
Ali kada napravis taj video, okaci ga i ovdje negdje, ili barem ostavi link...
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Moji utisci sa raspberry Pie su zadivljujući odlični.Po meni najbolji odnos cene i mogućnosti.
XBMC na Raspi sam isprobao obe kvalitetne verzije (Raspbmc i Openelec).
Obe se lako instaliraju na SD kartice (imam 2 kartice od po 2 GB-Menjam ih po želji).
Pošto je povezan Raspi sa LCD LG fullHD rezolucije ugođaj za gledanje HD kanala je izvanredan.Ne mislim samo na download filmove i serije tj snimljen materijal ,nego na LIVE Stream .Sa instaliranim PVR simple jednostavno je za korišćenje (EPG Logo su podrška strimovima) preko Remote za TV (CEC standard) ili sa Official remote for XBMC za android uređaj(android mobil).
Promena kanala u full skrin-u je zadivljujuće brzo,skoro kao na odličnom PC.Za minimalan prikaz slike je skoro trenutan reda 1 sekunde za SD kanale a za HD malo je sporiji.
Oba XBMC imaju svoje prednosti ali i mane,Zajedničko im je da je učitavanje .xml fajlova od EPG traje mnogo duže nego kod PC.Možda ima uticaja i SD kartica (kod mene su one najjeftinije no-name i koštaju oko 4€).
Raspi je preko USB kabla priključen za napajanje,prilikom "paljenja" TV podiže se i sam XBMC .Ušteda za eksterno napajanje (minimalne snge za raspi mora biti oko 1000mA).
Sa kućištem varijanta B iznosi negde oko 37 € + SD kartica 4€ + usb i HDMI kabal 6€ ,sve ukupno 47 €.
A za android uređaj koji porediš nisam baš siguran da će simple PVR raditi.Ja sam isprobao uređaj satelitski box mediaart7 ultra (koji je duplo skuplji od tvog primera) sa instaliranim XBMC za android i mogu ti reći da je sve još uvek "mrka kapa" za PVR Simple.
Ostali standardni Addon rade normalno,A pošto sam ja prvenstveno korisnik PVR meni je taj XBMC još uvek neiskorišćen.
Savet je kupi Raspi nije mnogo para ali je ODLIČAN.........
Isprobao sam i Bokijev Player na oba uređaja i rade sasvim zadovoljavajuće (uz sve mane koje je i sam napisao),čekaćemo verziju 1.0.1;)
Pošto sve liste uglavnom uređaji preuzimaju preko Windows mreže kućne varijante što pre treba dodati settings import lista ,pa makar i pozajmiti ideju od Video addona Simpletv.Ovo sa kopiranjem u USB Flash je komplikovano i prevaziđeno odavno.
Spremam video za Youtube za Raspi i njegov realan "tajming" učitavanja i gledanja listi preko PVR Simple i TV Guide.,pa se uveri da je sve kako sam napisao.
Nadam se da je Boki pročitao ;)



nadam se da je dozvoljeno pitati: kako i gde kupiti Raspberry Pi po najpovoljnijoj ceni ?
Konkretno mene interesuje nabavka radi prikljucivanja na LED TV Samsung 32D5000 i koriscenje XBMC

Da li je bolje kupiti u inostranstvu ili ovde ( Srbija,Hrvatska) ?
Ako ne moze na forum ,. moze na PP.
Hvala !
 
Natrag
Top