Rak - depresija zbog saznanja

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Rak - depresija zbog saznanja

Suočavanje sa malignom bolešću - od postavljanja dijagnoze, preko dugotrajnog, zahtevnog i neizvesnog lečenja - za pacijenta predstavlja ogroman šok, stres, uvod u životnu krizu i izaziva psihičku nestabilnost. To sve može da ima nepovoljan uticaj na tok i ishod lečenja. Bolest jednog člana porodice pogađa sve ostale ukućane, izazivajući porodičnu krizu, što može da vodi u lošu porodičnu komunikaciju, međusobno nepoverenje i otuđivanje.


23ts2uu.jpg


Zato je Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Asocijacijom psihoonkologa pokrenulo prvu telefonsku liniju koja je namenjena pružanju psihološke pomoći i podršci pacijentima koji su oboleli od raka i članovima njihovih porodica (0800-202-303).

- Prvi susret sa malignom bolešću kod ljudi izaziva intenzivnije psihičke reakcije nego susret sa bilo kojom drugom somatskom bolešću. Uprkos nesumnjivom napretku u prevenciji i ranoj dijagnozi, asocijacije za maligne bolesti još uvek zbog raznih predrasuda jesu patnja, bol i smrt. To pokreće različite strahove, pre svega najdublji egzistencijalni strah - strah od smrti, odvajanja i izolacije od bližnjih, javlja se i strah od propadanja i bola - objašnjava Tamara Klikovac, direktor telefonske linije za pružanje psihološke pomoći pacijentima obolelim od raka i članovima njihovih porodica. Najčešći psihološki poremećaji koji se mogu dijagnostikovati kod onkoloških pacijenata su: poremećaji raspoloženja, anksioznost, depresivnost, somatoformni poremećaji i seksualne disfunkcije.

Primer četrdesetčetvorogodišnje pacijentkinje koja je pomoć potražila preko telefonske linije slikovito objašnjava sa kakvim psihološkim problemima se susreću pacijenti.

- Potvrda dijagnoze i početak onkološkog lečenja za mene su bili kao razorne bombe koje su mi srušile sve što sam u sebi i oko sebe godinama gradila. Bilo mi je potrebno puno volje, snage, želje i podrške sa strane da se stabilizujem, smirim i donesem određene odluke i krenem dalje. Sve sam gledala sa negativne strane i u svemu sam tražila loše izgovore. Ali ova bolest me je naučila da promenim način gledanja na život, na ljude, okolnosti koje često nisu onakve kakve bismo mi želeli da budu - priča četrdesetčetvorogodišnja N. N.

Stručnjaci napominju da je jedan od najintenzivnijih stresnih događaja kada od maligne bolesti oboli dete ili adolescent. To pogađa celu porodicu (i bližu i dalju), a u velikoj meri uobičajeni način i ritam života porodice se menja, a posebno obolelog deteta.

B92
 
Natrag
Top