Rafove pune strani proizvodi

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Rafove pune strani proizvodi












Izvor:
Novosti.rs









SVETSKI poznati prodajni i diskontni lanci uskoro dolaze i na tržište Srbije. Sudeći prema najavama, domaće maloprodajno tržište trebalo bi za nekoliko godina da postane veoma konkurentno. Pored francuskih, grčkih, slovenačkih, hrvatskih i belgijskih trgovina, koje već posluju u Srbiji pod imenom „Intereks“, „Super Vero“, „Merkator“, „Idea“ ili sada „Delez“, očekuju se u skorijoj budućnosti i trgovine iz Nemačke, Švedske, Francuske sa zvučnim imenima poput „Ikee“, „Lidla“ ili „H&M“...


eko-stranci_310x186.jpg



Svetski diskontni trgovinski lanci, u čijim hipermarketima su, naravno, cene najpovoljnije, godinama su zaobilazili Srbiju, a izgleda da će i tome uskoro doći kraj. U okruženju, inače, posluje nekoliko diskontnih lanaca. Recimo, osim „Lidla“, u Bugarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj prisutan je „Kaufland“, u Mađarskoj, Sloveniji i Grčkoj posluje nemački „Aldi“, u Mađarskoj „Kora“...

Nemački diskontni lanac „Lidl“ uložiće u narednom periodu oko pet miliona evra u Srbiji. Prvi korak je već napravljen - kupovina zemljišta u Zrenjaninu. Ta kompanija užurbano bira i lokacije u drugim gradovima. Zasad se spominju Valjevo, Novi Sad, Beograd i Niš. Do sada su ispitivali lokacije u dvadesetak gradova u kojima bi otvarali supermarkete.- Poslovna politika kuće predviđa da se prvo kupe i opreme lokacije, a potom da se gotovo u isto vreme otvori više objekata - kaže Manuela Ivanović, pi-ar „Lidla“.Zemljište u Zrenjaninu je već kupljeno, međutim, o sledećem investicionim potezima, u „Lidlu“ zasad ne žele da preciziraju.

Kada je reč o kompaniji „Ikea“ u Srbiji, proces kupovine zemljišta je u završnoj fazi, već postoji predugovor i čeka konverziju zemljišta iz prava korišćenja u pravo vlasništva.

- Ukoliko do jeseni dobijemo građevinsku dozvolu, a potrebno je oko 12 meseci da se izgradi jedan objekat, prva robna kuća „Ikea“ u Srbiji biće otvorena u Beogradu krajem 2013. - kaže za „Novosti“ Vladislav Lalić, direktor za razvoj „Ikee“ za jugoistočnu Evropu. - Najpre, robna kuća gradiće se na Novom Beogradu, pa kasnije, za dve-tri godine kod Bubanj potoka na drugom kraju prestonice. Potom na redu je Niš, pa Novi Sad. Peti objekat gradićemo negde između Čačka, Kraljeva i Kragujevca.

Ukupna investicija u narednih sedam-osam godina je 250 miliona evra, a posao će direktno dobiti oko 2.000 radnika. Na pitanje zašto se toliko čekalo, jer je odavno najavljeno pet takvih objekata, Lalić kaže:

- Poznato je da „Ikea“ opsežno analizira tržište i dolazi samo kada sredi sve obaveze prema propisima zemlje, i to je njen princip u svim zemljama gde posluje. U Srbiji je tržište nekretnina nesređeno, puno neregulisanih imovinsko-pravnih pitanja, a veliki problem je i nerazvijena infrastruktura, tako da sve traje malo duže.

Pometnju je nedavno izazvala izjava čelnika „Ikee“ u regionu da do 2015. odlažu izgradnju šoping-molova u regionu. Međutim, to se ne odnosi na robne kuće, dakle druge prodajne formate.

- Ljudi u krizi pažljivije troše i ulažu - dodaje Lalić. - Zbog neizvesnih uslova na tržištu odlažemo otvaranje šoping- centara, jer želimo da ubrzamo otvaranje robnih kuća u Beogradu i Zagrebu. Te investicije nikad nisu dovođene u pitanje. Kad smo napisali da su uslovi na tržištu neizvesni, mislili smo na ekonomsku neizvesnost koja je globalna, pa zbog toga kompanije koje bi zakupile prostor u šoping- centrima dosta opreznije investiraju.

Lalić dodaje da u većini zemalja vlada strah da će dolazak firme kao što je „Ikea“ uništiti domaće posebno male proizvođače nameštaja. Ali, kako objašnjava, „to je potpuno neosnovano, pošto donosimo proizvođačima svetsku konkurenciju i onaj ko može da proizvodi za ’Ikeu’, može da proizvodi za bilo koga u svetu“.


AUSTRIJSKI CENTAR


NEMAČKI lanac super marketa „Lidl“ planira otvaranje supermarketa u Subotici, na površini od 2.000 kvadratnih metara. Ovaj lanac je kupio zemljište na potezu prema Paliću, a kako je rečeno, na istoj lokaciji će se paralelno graditi i šoping-centar austrijske firme „Kvintera“. Planirana je gradnja centra površine 10.000 kvadratnih metara, gde će biti smeštene prodavnice odeće i obuće poput „Njujorkera“, „C&A“, „Takoa“ i drugih robnih marki sa nešto povoljnijim cenama, kao i ugostiteljski objekti.

- Iako je reč o dve odvojene investicije, oba projekta će biti u potpunosti povezana kada su rokovi u pitanju - najavio je Žilbert Rajterer, menadžer „Kvintere“. U celom kompleksu biće otvoreno oko 300 radnih mesta, a Subotičani će dobiti moderan šoping-centar u kome će moći da kupuju hranu, kućne potrepštine, odeću i obuću po nižim cenama.

 
Natrag
Top