Rafael Nadal

Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
115
03-Rafael%20Nadal.PV__.jpg
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Nadimci: Rafa, Kralj šljake, El Matador
Državljanstvo:
20px-Flag_of_Spain.svg.png
Španija
Mesto stanovanja: Manakor, Majorka
Datum rođenja: 3. jun 1986.
Mesto rođenja: Manakor, Majorka
Visina: 1,85 m
Težina: 85 kg
Početak profesionalne karijere: 2001.godine
Stil igre: Levom rukom,dvoručni bekend
Zarađeni novac: 20.814.797$

Singl:
Pobeda - poraza: 337-78
Osvojenih turnira: 31
Najbolji plasman: Broj 1 (18. avgust 2008.)

Rezultati Grand Slema
Australian Open: Polufinale (2008)
Rolan Garos: Pobednik (2005, 2006, 2007, 2008)
Vimbldon: Pobednik (2008)
US Open: Polufinale (2008)

Dubl:
Pobeda - poraza: 73-45
Osvojenih turnira: 5
Najbolji plasman: Broj 26 (8. avgust 2005.)

Rafael "Rafa" Nadal Parera (šp. Rafael Nadal Parera; ro?en 3. juna 1986. u Manakoru, Majorka, Španija) je španski teniser. Bio je br. 2 na ATP listi najboljih svetskih tenisera (rekordnih 158 nedelja) i jedini posle Borisa Bekera kome je to uspelo u tinejdžerskim godinama. Od 18. avgusta 2008. nalazi se na 1. mestu ATP liste.

Od aprila 2005. do maja 2007. godine, napravio je rekord od 81 vezanih dobijenih mečeva na šljaci, pre nego što je Rodžer Federer pobedio u finalu Masters turnira u Hamburgu. Nadal je nepobediv na Rolan Garosu, pobedivši u svih 28 mečeva i sva četiri turnira u Parizu na kojima se takmičio (2005-2008). Zbog ovih dostignuća na šljaci, Nadal se smatra najvećim teniserom na šljaci ikada.

Tenisko rivalstvo između Nadala i Rodžera Federera jedno je od najvećih u istoriji (uz rivalstva Bjern Borg-Džon Mekinro, Džon Mekinro-Ivan Lendl, Boris Beker-Stefan Edberg, Pit Sampras-Andre Agasi). Nadal je pobedio Federera u tri finala Rolan Garosa, tako onemogućivši prvi reket sveta da osvoji sva četiri Grend slem turnira. Nadal je takođe pobedio Federera u finalu Vimbldona 2008, tako onemogućivši Federera da osvoji šestu vimbldonsku titulu u nizu. Nadal je postao prvi teniser još od Bjorna Borga 1980. koji je u istoj godini osvojio i Rolan Garosu i Vimbldon. On je takođe i drugi španac koji je osvojio Vimbldon, nakon 42 godine. Osvojio je i zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. savladavši u finalu čileanca Fernanda Gonzalesa.

Porodica i rani život

Rafael Nadal je rođen u Manakoru, Maljorka, kao sin Sebastijana Nadala i Ane Marije Parera. Ima mlađu sestru koja se zove Marija Isabel. Njegov stric, Migel Anhel, penzionisani je profesionalni fudbaler, koji je svojevremeno igrao za FK Maljorka, FK Barselona i špansku fudbalsku reprezentaciju. Nadal je vatreni navijač FK Majorka i Real Madrida. Njegov drugi stric, Toni Nadal, bio je i sam teniser, pokazao je trogodišnjem Nadalu kako se igra tenis, i od tada ga trenira. Toni je verovao da je Nadal prirodan talenat za tenis, dok je Nadal više želeo da igra fudbal. Kada je Nadal imao pet godina, počeo je da dvaput nedeljno odlazi u lokalno teniski klub da trenira, a sa osam godina bio je napadač koji obećava, trenirajući u lokalnom fudbalskom klubu. Sa osam godina, osvojio je regionalno tenisko takmičenje za dečake ispod 12 godina. Sa 12 godina, Nadal je osvajao razna juniorska teniska takmi?enja u španiji i Evropi, a istovremeno je trenirao i fudbal. Nadalov otac naterao ga je da bira između fudbala i tenisa, kako njegovo obrazovanje ne bi trpelo. Izabrao je tenis.

Kada je Nadal imao 14 godina, španska teniska federacija je insistirala da Nadal napusti Maljorku i preseli se u njihov teniski kamp u Barseloni, kako bi više trenirao i napredovao. Nadalovi roditelji i stričevi su odbili ovaj zahtev, što znači da je Nadal dobijao manje finansijske podrške od ŠTF. Ipak, Rafaelov otac Sebastijan je pokrio sam sve troškove. Sa 16 godina, Nadal je bio rangiran u Top 50 najboljih tenisera sveta.

Iako se Nadal trudio da svoje detinjstvo čuva van očiju javnosti, mediji su našli način da to otkriju. Nadal i kaže da je i dalje ogromni obožavalac fudbala.

Karijera

Počeci

Dok je bio još dete, Rafaelov ujak i trener Toni Nadal ga je naučio da igra levom rukom, iako je Rafael dešnjak. Toni je smatrao da će Rafaelov dvoručni bekend imati koristi od njegove jake desne ruke.

Rafael Nadal je sa 12 godina odlučio da se bavi tenisom, a ne fudbalom. Toni mu je bio glavni trener, ali je takođe tokom dva leta trenirao na teniskom kampu Nika Boletijerija. U maju 2001. je pobedio osvajača grend slem turnira Peta Keša u egzibicionom meču na šljaci.

2002-2004.

U aprilu 2002. godine, Nadal je pobedio u svom prvom meču na jednom profesionalnom turniru. Pobedivši Ramona Delgada, postao je deveti igrač u istoriji open ere koji je to uradio pre svog šesnaestog rođendana. 2003. godine osvojio je dva čelendžera i završio godinu među pedeset najboljih na ATP listi. Na debitantskom nastupu na Vimbldonu, Nadal je postao najmlađi igrač koji je stigao do trećeg kola turnira još od Borisa Bekera 1984.

Godine 2004. Nadal je odigrao prvi meč protiv prvoplasiranog na ATP listi Rodžera Federera na Majami mastersu i pobedio ga bez izgubljenog seta. Potom je propustio veći deo sezone koji se igrao na terenima sa šljakom, uključujući i Rolan Garos, zbog napuknuća članka leve noge.

2005.

Novu sezonu Nadal je počeo porazima posle velike borbe od Lejtona Hjuita na Otvorenom prvenstvu Australije i od Federera u finalu Majami mastersa. Mnogi teniski stručnjaci smatraju da ova dva turnira predstavljaju proboj Nadala na svetsku tenisku scenu.

Nadal je dominirao prolećnim delom sezone, koji se igrao na zemljanoj podlozi. Pobedio je u 24 uzastopna meča, srušivši rekord Andrea Agasija. Nadal je osvojio turnir u Barseloni i svoj prvi turnir iz ATP Masters serije u Monte Karlu. Zahvaljujući ovim pobedama, Nadal je zauzeo peto mesto na ATP listi, i postao jedan od favorita za osvajanje Otvorenog prvenstva Francuske.

Na svoj 19. rođendan, Nadal je pobedio Rodžera Federera u polufinalu Rolan Garosa, sprečavajući ga da osvoji jedini grend slem turnir koji do tada nije osvojio. Dva dana kasnije, Nadal je porazio Marijana Puertu u finalu, postajući prvi muški teniser koji je osvojio Otvoreno prvenstvo Francuske na svom prvom nastupu na tom turniru, još od Matsa Vilandera (1982), i prvi tinejdžer koji je osvojio grend slem turnir još od Pita Samprasa, koji je 1990. godine osvojio Otvoreno prvenstvo SAD sa 19 godina. Zahvaljujući osvajanju Rolan Garosa, Nadal je postao tre?i teniser sveta.

Tri dana nakon osvajanja Rolan Garosa, Nadalova serija od 24 pobede prekinuta je porazom u prvom kolu na turniru u Haleu, koji se igra na travnatoj podlozi. Takođe je poražen od strane Žila Milera u drugom kolu Vimbldona 2005. Odmah nakon Vimbldona, Nadal je pobedio u šesnaest uzastopnih mečeva i osvojio tri uzastopna turnira. Osvojivši turnire u Beštadu i Štutgartu, Nadal je postao drugi teniser sveta 25. jula 2005. godine. Sa 19 godina, jednim mesecom i 22 dana, postao je treći tinejdžer koji je dostigao drugo mesto na ATP listi, nakon Borisa Bekera (18 godina, devet meseci, 17 dana) i Bjerna Borga (18 godina, 10 meseci i dva dana).

Nadal je počeo svoju severnoameričku turneju pobedivši Agasija u finalu ATP Masters turnira u Montrealu, ali je na Sinsinati Mastersu izgubio već u prvom kolu. Imenovan je za drugog nosioca na Otvorenom prvenstvo SAD, ali ga je 49. teniser sveta Džejms Blejk porazio u meču trećeg kola u četiri seta. Nadal je, nakon SAD opena, igrao samo tri turnira te godine.

U septembru, pobedio je Giljerma Koriju u finalu Kina opena i pobedio u oba svoja Dejvis kup meča protiv Italije. U oktobru, osvojio je svoju četvrtu titulu iz ATP Masters serije, porazivši Ivana Ljubičića u finalu Madrid Mastersa. Nakon toga, Nadal je povredio stopalo, zbog čega je bio primoran da otkaže učešće na zavržnom ATP turniru.

I Nadal i Federer su osvojili jedanaest titule i četiri titule iz ATP Masters serije 2005. godine. Osam titula Nadal je osvojio na šljaci, a tri na tvrdom terenu. Pobedio je u 79 mečeva, i po tome je bio na drugom mestu iza Federera, koji je pobedio u 81 meču. Osvojio je nagradu "Golden Bagel" jer je jedanaest puta osvojio set sa rezultatom 6-0. Takođe je dostigao najvišu poziciju na ATP listi u istoriji španskog tenisa, i osvojio ATP nagradu za tenisera koji je najviše napredovao.

2006.

Zbog povrede stopala, Nadal je propustio Otvoreno prvenstvo Australije te godine. U februaru, izgubio je u polufinalu svog prvog turnira u sezoni, u Marseju. Dve nedelje kasnije, naneo je Rodžeru Federeru prvi poraz u sezoni u finalu turnira u Dubaiju. Nadal je zatim izgubio u polufinalu Indijan Vels Mastersa i drugom kolu Majami Mastersa.
Nadal na Rolan Garosu (2006).

Nadal je zatim pobedio u dvadeset i četiri mečeva na šljaci. Pobedio je Federera u finalu Monte Karlo Mastersa, kao i Tomija Robreda u finalu turnira u Barseloni. Nakon nedelju dana pauze, Nadal je osvojio Rim Masters, pobedivši u finalu Rodžera Federera u pet setova, izjednačivši rekord Bjerna Borga od 16 osvojenih titula u tinejdžerskim godinama. Pobedivši u prvom kolu na Otvorenom prvenstvu Francuske, izjednačio je rekord Giljerma Vilasa, pobedivši u 53 uzastopna meča na šljaci. Vilas mu je predao trofej Rolan Garosa, ali je kasnije prokomentarisao da je njegov rekord jači od Nadalovog jer je Nadal rekord izjednačavao dve godine, a Vilas je to postigao u jednoj godini. Nadal je u finalu Otvorenog prvenstva Francuske, postavši tako prvi teniser koji je pobedio Federera u finalu jednog grend slema. Takođe je postao najmlađi šampion Rolan Garosa koji je osvojio dve uzastopne titule (još od Borga 1974-75).

Nadal je povredio rame u četvrtfinalnom meču turnira u Kvins Klabu, koji je igrao protiv Lejtona Hjuita. Nije mogao da završi meč, i time je prekinuo svoj niz od 26 uzastopnih osvojenih mečeva. Bio je imenovan za drugog nosioca na Vimbldonu 2006, ali je zamalo izgubio u meču drugog kola od Roberta Kendrika, koji je do učešća došao kvalifikacijama. Kendrik je osvojio dva seta i bio na dva poena od pobede, ali se Nadal vratio u meč i osvojio ga u pet setova. U trećem kolu, Nadal je pobedio 20. tenisera sveta Andrea Agasija u Agasijevom poslednjem meču na Vimbldonu. Dostigavši finale, Nadal je postao prvi španski teniser od Manuela Santane 1966. godine koji je dostigao finale Vimbldona. Federer ga je porazio u finalu u četiri seta. Federer i Nadal su jedini teniseri u open eri koji su dostigli finale Vimbldona odmah nakon što su igrali jedan protiv drugoga u finalu Otvorenog prvenstva Francuske.

Nadal je igrao na samo dva turnira pre Otvorenog prvenstva SAD. Izgubio je u tre?em kolu Kanada Mastersa i u ?etvrtfinalu Sinsinati Mastersa. Tako?e je dostigao ?etvrtfinale na Otvorenom prvenstvu SAD.

Nadal je igrao samo tri turnira do kraja godine. 690. igrač sveta, Joakim Johanson, pobedio je Nadala u drugom kolu Stokholm opena. Naredne nedelje, Tomaš Berdih ga je porazio u četvrtfinalu Madrid Mastersa, poslednjeg masters turnira u sezoni. Na završnom ATP šampionatu, Tenis Masters Kupu, izgubio je jedan meč i pobedio u dva meča u takmičenju po grupama. U prvom meču ga je porazio Džejms Blejk, a zatim je pobedio Tomija Robreda i Nikolaja Davidenka. Dostigao je polufinale, u kom ga je porazio Federer. Ovo je bio Nadalov treći poraz u devet mečeva protiv Federera.

Nadal je postao prvi teniser od Andrea Agasija (1994-95) koji je drugu godinu u nizu završio na drugom mestu ATP liste.

2007.

Nadal je počeo godinu igrajući na šest turnira na tvrdoj podlozi. Izgubio je u polufinalu na svom prvom turniru, u prvom kolu na drugom, i u četvrtfinalu Otvorenog prvenstva Australije od kasnijeg finaliste Fernanda Gonzalesa. Nakon što je poražen u četvrtfinala turnira u Dubaiju, osvojio je Indijan Vels Masters. Na narednom turniru, Majami Mastersu, Novak Đoković ga je porazio u četvrtfinalu.

Imao je mnogo vie uspeha na turnirima na šljaci. Osvojio je Monte Karlo Masters, turnir u Barseloni i Rim Masters, a zatim ga je Rodžer Federer porazio u finalu Hamburg Mastersa. Ovaj poraz prekinuo je niz od 81 Nadalove pobede na šljaci. Nadal je po treći put u svojoj karijeri osvojio Otvoreno prvenstvo Francuske, pobedivši Federera u finalu. U međuvremenu, Nadal je pobedio Federera na egzibicionom turniru na Majorci, na terenu čija je jedna polovina bila travnata, a druga zemljana.

Nadal je drugu godinu zaredom igrao na turniru u Kvins Klabu, na kom je izgubio u četvrtfinalu. Drugu godinu zaredom, Federer ga je porazio u finalu Vimbldona, u pet setova. Ovo je bilo prvo Federerovo finale na Vimbldonu koje je dobio u pet setova još od Vimbldona 2001.

U julu, Nadal je osvojio turnir u Štutgartu, što je bila i njegova poslednja titula te godine. Takođe je bio polufinalista Kanada Mastersa, a izgubio je u prvom kolu Sinsinati Mastersa i u četvrtom kolu Otvorenog prvenstva Sjedinjenih Država (od 15. tenisera sveta Davida Ferera). Nakon mesec dana pauze, izgubio je od Davida Nalbandijana u četvrtfinalu Madrid Mastersa i u finalu Pariz Mastersa. Nakon što je pobedio u sva tri meča u takmičenju po grupama, Nadal je izgubio u polufinalu Tenis Masters Kupa od Rodžera Federera.

Tokom druge polovine godine, Nadal je patio od povrede kolena, koju je zadobio tokom finala Vimbldona. Postojale su glasine da je sve to posledica još uvek ne zalečene povrede stopala koju je zadobio krajem 2005. godine. Nadalov predstavnik za javnost je ovo negirao, a sam Nadal je rekao da je priča "totalna laž".

2008.
Nadal na treninzima za Sinsinati Masters.

Nadal je godinu otpočeo u indijskom Čenaiju, gde ga je Mihail Južnji porazio u finalu. Nadal je dospeo do polufinala Otvorenog prvenstva Australije po prvi put u karijeri, ali ga je porazio Žo-Vilfred Conga. Takođe je stigao do finala Majami Mastersa po drugi put, ali ga je pobedio Nikolaj Davidenko.

Tokom prolećnog dela sezone na šljaci, Nadal je osvojio četiri titule i pobedio Rodžera Federera u tri finala. Pobedio je Federera u finalu Monte Karlo Mastersa treću godinu za redom, postavši rekorder po broju uzastopnih osvojenih titula na masters turniru u Monte Karlu. Pobedio je u dva seta, iako je Federer u jednom trenutku u drugom setu vodio 4-0. Zatim je osvojio četvrtu uzastopnu titulu na turniru u Barseloni. Nekoliko nedelja kasnije, Nadal je osvojio svoju prvu titulu na Hamburg Mastersu, pobedivši Federera u finalnom meču u tri seta. Osvojio je i Otvoreno prvenstvo Francuske, postajući tek peti igrač u istoriji open ere koji je osvojio jedan grend slem turnir bez izgubljenog seta. U tom finalu, Federer je uspeo da osvoji samo četiri gema. Ovo je bila Nadalova četvrta uzastopna titula na Otvorenom prvenstvu Francuske, čime je izjednačio rekord Bjerna Borga. Nadal je takođe postao četvrti teniser u open eri koji je osvojio jedan grend slem turnir četiri godine uzastopno (pre njega, to su učinili Borg, Pit Sampras i Federer).

Nadal je zatim, treću godinu u nizu, igrao protiv Federera u finalu Vimbldona. Ovaj meč mnogi smatraju najboljim mečem ovih tenisera. Nadal je iza sebe imao seriju od 23 pobede, uključujući i njegovu prvu titulu na travnatoj podlozi (u Kvins Klabu). Federer je osvojio svoju petu uzastopnu titulu na turniru u Haleu, na kom mu protivnik nijednom nije oduzeo servis. Takođe, Federer je došao do finala Vimbldona bez izgubljenog seta. Za razliku od njihovih prethodnih vimbldonskih finala, Federer nije bio favorit, i mnogi analitičari smatrali su da Nadal ima više šansi da osvoji titulu. Igrali su najduže finale u istoriji Vimbldona, a zbog periodične pojave kiše, Nadal je osvojio peti set sa 9-7 gotovo po mraku. Meč je nazvan najboljim i najvećim finalom Vimbldona ikada, a neki ga čak nazivaju najvećim mečem u teniskoj istoriji. Osvojivši Vimbldon, Nadal je postao treći teniser u istoriji open ere da osvoji Otvoreno prvenstvo Francuske i Vimbldon u istoj godini (nakon Roda Lejvera 1969, i Bjerna Borga 1978. i 1980. godine), kao i drugi španac koji je osvojio Vimbldon. Nadal je takođe prekinuo Federerov niz od pet uzastopnih vimbldonskih finala i 65 uzastopnih pobeda na travnatoj podlozi. Takođe, postao je prvi teniser koji se zadržao na drugoj poziciji ATP liste tri godine u nizu (od 25. juna 2005. do 24. jula 2008).

Nakon Vimbldona, Nadal je napravio niz od 32 uzastopne pobede. Osvojio je Rodžers Kup po drugi put u karijeri i dođao do polufinala Sinsinati Mastersa. Kao rezultat svoje dobre igre i Federerovih poraza u ranim fazama turnira, Nadal je preuzeo prvo mesto na ATP listi 18. avgusta 2008. godine, smenivši Federera na toj poziciji nakon četiri i po godine. Nadal je takođe peti levoruki teniser koji je stigao do prvog mesta, prvi nakon čileanca Marsela Riosa 1998. godine. Ostali levoruki teniseri koji su zauzimali prvo mesto bili su Austrijanac Tomas Muster (1996) i Amerikanci Džon Mekinro (1980) i Džimi Konors (1974).

Na Olimpijskim igrama u Pekingu, Nadal je pobedio srpskog tenisera Novaka Đokovića u polufinalu sa 6-4, 1-6, 6-4, i čileanca Fernanda Gonzalesa u finalu, osvojivi zlatnu olimpijsku medalju. Nadal je tako postao prvi teniser koji je osvojio olimpijsko zlato, a bio je među pet najboljih tenisera na ATP listi. Na Otvorenom prvenstvu SAD, Nadal je bio po prvi put bio prvi nosilac na jednom grend slem turniru. Izgubio je u polufinalu od Endija Marija, koji ga je savladao u četiri seta (6-2, 7-6(5), 4-6, 6-4). Nadal je zatim igrao polufinale Dejvis kupa protiv SAD, i zajedno sa španskim timom se plasirao u finale.

Na Madrid Mastersu, Nadala je u polufinalu porazio Žil Simon. Uprkos ovom porazu, Nadal je zahvaljujući dobrim rezultatima tokom godine postao prvi španac koji će godinu završiti na prvom mestu. Na Pariz Mastersu, Nadal je došao do četvrtfinala, ali je predao meč Nikolaju Davidenku zbog povrede kolena. Zbog povrede kolena, Nadal je bio primoran da otkaže učešće na završnom masters turniru u Šangaju i u finalu Dejvis kupa protiv Argentine.

2009.

Nakon što je izgubio od Endija Marija u finalu egzibicionog turnira u Abu Dabiju, Nadal je počeo da igra na zvaničnim ATP turnirima. Na prvom turniru na kome je igrao, Katar openu u Dohi, izgubio je od Gaela Monfilsa u četvrtfinalu. U meču prvog kola, Nadal je porazio Fabrisa Santoroa sa 6-0, 6-1 za samo 46 minuta, a zatim je dobio nagradu ATP za svetskog teniskog šampiona. Nadal je, ipak, osvojio titulu na Katar openu u konkurenciji muških parova. Zajedno sa Markom Lopezom, porazio je prvi par sveta, Danijela Nestora i Nenada Zimonjića.

Stil igre

Nadal ima karakterističan forhend topspin, a poznat je po tome što je uporan u nameri da vrati svaku loptu. Poznat je po izvrsnoj fizičkoj kondiciji, zahvaljujući kojoj drži kvalitet igre i nakon nekoliko sati. Vrlo je dobar i u protivnapadima.

Iako je desnoruk, Nadal igra levom rukom (zbog čega i ima karakterističan topspin prilikom forhenda). U njegovim ranim godinama je njegov stric i trener Toni Nadal zaključio kako bi njegov dvostruki bekhend mogao biti još bolji sa snažnom desnom rukom, pa je Rafaela naučio da koristi levu ruku.

Nadalova serija pobeda na zemlji (nakon pobede nad Rodžerom Federerom 1-6 6-1 6-4 7-6(4) u finalu Rolan Garosa 2006.) je došla do 81 uzastopnih mečeva, što predstavlja najdužu seriju pobeda na zemlji među muškarcima u teniskoj open eri. Nadal je prethodno delio rekord s 53 pobede Giljerma Vilasa. Kada je držao taj rekord, još je bio tinejdžer. Kris Evert drži rekord (među oba pola) od 125 mečeva. Taj niz prekinuo je Rodžer Federer na turniru Masters Serije u Hamburgu 2007 godine pobedivši u finalu sa 2-6, 6-2, 6-0.

Oprema

Nadal nosi opremu firme Nike, a koristi Babolat rekete. Tako?e reklamira marku automobila Kia Motors.

Privatni život

Nadal je strastveni obožavalac fudbala i navijač Real Madrida. Kada je fudbalska reprezentacija Španije 29. juna 2008. osvojila zlatnu medalju na EP u fudbalu 2008, Nadal je celu noć slavio s svojim kolegom i prijateljem Felisijanom Lopezom, a za magazin Tajms je izjavio da mu je to "jedan od najlepših dana u životu". Uoči Otvorenog prvenstva Amerike 2006, Nadal je igrao egzibicioni meč sa nekadašnjom ruskom teniserkom Anom Kurnjikovom protiv Rodžera Federera i Martine Navratilove. Prihodi su išli u humantiarne svrhe.

Karlos Moja je njegov dobar prijatelj, koji ga je svojevremeno i trenirao. Rafael Nadal zabavlja se sa devojkom po imenu Ćiska. Poznati slogan njegovih navijača je Vamos Rafa! (španski: Napred Rafa!).

ATP Masters finala (15)

Pobede (11)
2005 Monte Karlo, Monako - Giljermo Korija 6-3, 6-1, 0-6, 7-5
2005 Rim, Italija - Giljermo Korija 6-4, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6
2005 Montreal, Kanada - Andre Agasi 6-3, 4-6, 6-2
2005 Madrid, Španija - Ivan Ljubičić 3-6, 2-6, 6-3, 6-4, 7-6
2006 Monte Karlo, Monako - Rodžer Federer 6-4, 6-7 (2), 6-3, 7-6
2006 Rim, Italija - Rodžer Federer 6-7, 7-6, 6-4, 2-6, 76
2007 Indijan Vels, SAD - Novak Đoković 6-2, 7-5
2007 Monte Karlo, Monako - Rodžer Federer 6-4, 6-4
2007 Rim, Italija - Fernando Gonzales 6-2, 6-2
2008 Monte Karlo, Monako - Rodžer Federer 7-5, 7-5
2008 Hamburg, Nemačka - Rodžer Federer 7-5, 6-7, 6-3
2008 Toronto, Kanada - Nikolas Kifer 6-3, 6-2

Porazi (4)
2005 Majami, SAD - Rodžer Federer 2-6, 6-7, 7-6, 6-3, 6-1
2007 Hamburg, Nemačka - Rodžer Federer 2-6, 6-2, 6-0
2007 Pariz, Francuska - David Nalbandian 6-4, 6-0
2008 Majami, SAD - Nikolaj Davidenko 6-4, 6-2

ATP finala (39)

Pobede (31)
Porazi (8)

Februar 2009.

izvor: Wikipedia
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
23
e jeste li znali da se nadal dopingovao pre osamnaeste godine......njeov doktor koji mu je davao doping je priznao.....po meni je 90posto tacna ov vest...pa pogledaj te mu levu ruku....skoro duplo je veca od desne..........................I MNOGO ME NERVIRA OVAJ NADAL....KAD IGRA PROTIV NOLETA I KAD POCNE DA MU VRACA SVE ZIVO..DODJE MI DA GA RAZBIJEM!!! :twisted: :twisted: :twisted:
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
1.014
U pravu si za njegovu levu ruku, bas se vidi da mu je jaca i "veca".
Ma lik me nervira strasno, napumpani pederko. Svaka njemu cast, prvi je i sve to. Ali nikad nece biti klasa kao Federer.
 
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
1
pa nemojte ga kriviti sto mu je leva ruka veca od desne to je normalno kada non-stop igra tenis levom i ja treniram tenis znam kako je!?!
 
Član
Učlanjen(a)
26.12.2009
Poruka
46
Rafa od pocetka godine adolescencije,je imao velikih problema sa kolenima,stradao je od upalu tetiva tendonitis,i cak neki strucnjaci za tom problematikom su rekli da Nadal ima kolena kako 32,33 godisnjak i neki su predvidjivali da Rafa prerano ce u penziji,dakle mogli ste i da primetite do pre neko vreme on je bandazirao kolena sa specijalnim zavoima,tako da iznenadzen sam od dana kada je prvi put obuko kraciji sorceve i je bio bez bandarizani kolena dakle institucije ozbiljno rade na saniranje ozljeda kod sportasa
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Sampras: Nadal može biti bolji od Federera

Jedan od najvećih svetskih tenisera, Amerikanac, Pit Sampras izjavio je danas da veruje da Španac Rafael Nadal ima šansu da obori rekord Rodžera Federera od 16 gren slem titula ako "nastavi da igra pametno".

76632_sam01-afp-kevork-djansezian_f.jpg


Nadal je nedavno na Otvorenom prvenstvu SAD u tenisu osvojio svoju devetu gren slem titulu. "Ako bude dovoljno pametan, a računajući da je još mlad, može još mnogo toga da uradi. Jedino pitanje je da li njegovo telo može da izdrži toliki napor. Klinac je nemilosrdan", rekao je Sampras, koji je danas najavio revijalan meč koji će odigrati februara u Njujorku sa nekada velikim rivalom Andreom Agasijem, prenosi Eurosport.


Amerikanac, koji je u svojoj karijeri osvojio 14 gren slem titula, rekao je da veruje da Nadalu sigurno nije cilj da osvoji 16, 17 ili 18 titula, već da samo želi da popravlja igru.
Sampras nije želeo da ulazi u raspravu o tome ko je najbolji teniser svih vremena, ocenjujući da je svaka generacija imala svog heroja.

"Tokom šezdesetih godina to je bio Rod Lejver, Ivan Lendl i Džon Mekinro tokom osamdesetih, Agasi i ja devedesetih. Rafa je definitivno tu. Možete da ga svrstate u prvih troje, četvoro, ali on je tek na sredini karijere i može još mnogo toga da uradi", rekao je Sampras.

blicsport.rs
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Nadal siguran


Rafael Nadal uspešno je započeo turnir u Indijan Velsu, pošto je deklasirao Rika de Fusta iz Južne Afrike sa 6:0, 6:2 i plasirao se u treće kolo.
8148208004d716b267e3f5695424439_extreme.jpg
Naredni Nadalov protivnik biće Rajan Sviting, koji je iznenadio 27. nosioca Huana Monaka sa 2-1 u setovima.
 
Natrag
Top