Radovi u bašti tokom septembra

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Na scenu lagano stupa treće godišnje doba. Već su boje koje preovlađuju u bašti sa prizvukom plamenih tonova. Cveće je i glavni centralni dekorativni element, a hrizanteme su spremne za vatromet boja. Na septembarskoj pozornici jedno od centralnih mesta zauzimaju i ukrasne trave, čije se klasje sada viori iznad, još uvek, zelenih vlati. I dalje je prijatno provoditi vreme u bašti i na terasi i uz šoljicu toplog napitka uživati u sve ređim sunčevim zracima i zelenilu koje se polako priprema za zimsko mirovanje.
zbunje_drvece.jpg


Septembar je mesec uživanja, jer većina plodova zri upravo u ovo vreme. Neki od njih, kao što su jabuke, ukrasne tikve, lešnici, klasje i slično, možete iskoristiti i za stone i druge aranžmane. Ali ne opuštajte se previše, jer vam tek predstoji rad u vašem zelenom carstvu.

Pojedine biljke koje su u kontejnerima i saksijama već sada možete zasaditi na željeno mesto, ali sa većinom morate pričekati još neko vreme.

Neki rasadnici u ovom periodu organizuju skupove, gde posetioci mogu da se druže, razmene iskustva i upoznaju sa asortimanom biljaka. I dalje važi pravilo da se dobro informišete o karakteristikama i potrebama biljke koju želite da kupite. Proverite stanje vaših biljaka u bašti. Ako smatrate da su neke u lošem stanju, prerasle, dotrajale ili bi ih prosto zamenili nekom drugom biljkom, nađite im adekvatnu zamenu. Izvršite rezervaciju na vreme, posebno ako je u pitanju veći broj komada, jer se često dešava da je baš ono što vam treba nestalo ili ga nema dovoljno, pa morate čekati do sledeće sezone ili izabrati neku drugu biljku.

Ako želite gust, dugotrajan i dekorativan zeleni zid, preporuka stručnjaka je turkmenistanski brest (Ulmus pumila celer). Njegova velika prednost je brz rast, jer zahvaljujući tome, naši snovi o savršenoj bašti pre postaju stvarnost. Priznali mi to ili ne, svako od nas je pomalo nestrpljiv, a sa ovakvom živom ogradom, već za 1,5-2 godine možemo imati ono što smo zamislili.


Saveti za održavanje travnjaka, žive ograde i cveća u septembru

Travnjak sada zalivajte ređe, 2 puta nedeljno, kada nema kiše. U ovom periodu potrebno je izvršiti đubrenje travnjaka. Za đubrenje možete koristiti NPK, KAN ili neko drugo adekvatno sredstvo. Takođe, treba podsejati ogolela mesta u travnjaku. Šišajte travnjak na svakih 7-10 dana u zavisnosti od toga koliko je trava izrasla, a osnovno pravilo kod šišanja travnjaka je da se trava šiša čim naraste 1 cm.
odrzavanje_travnjaka.jpg


Žive ograde bi trebalo pođubriti poslednji put u toku ove godine, ako to već niste učinili u avgustu. Ako je potrebno, možete je i orezati. Za orezivanje žive ograde izaberite oblačan dan i to rane jutarnje ili kasne popodnevne časove. Redovno uklanjajte korov i opalo lišće.

Žbunje i drveće sad ulazi u fazu odbacivanja listova. Sakupljajte redovno opalo lišće i plodove, jer mogu biti izvor zaraze, a travnjaku ometaju prodor svetlosti. Nemojte uklanjati plodove sa pojedinih žbunova, kao što su pirokanta i berberis, jer oni tokom cele zime predstavljaju ukras u vašoj bašti.

Perene koje cvetaju u ovom periodu, poput hrizantema, trebalo bi pođubriti đubrivom na bazi fosfora, kako bi isforsirali što bujnije cvetanje. Redovno uklanjajte korov i zalivajte, ako su u saksijama.
 
Natrag
Top