Radnik najavio samospaljivanje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Radnik najavio samospaljivanje

Izvor: B92


Beograd -- Radnici veterinarske ustanove Glutin iz Padinske Skele najavili protest ispred Vlade zbog neisplaćenih zarada. Jedan radnik najavio i samospaljivanje.

214643134f60578ab0b2d191068222_220x165.jpg

Radnici Glutina, prema rečima njihovog predstavnika Desimira Rodića nisu primili zarade od juna, a poslednja koju su primili, bila je minimalna od 16.000 dinara.

"Ja sam juče na pisarnicu Vlade Srbije ostavio dopis u kom stoji da jedan radnik najavljuje samospaljivanje. On će kod sebe nositi benzin. Drugi radnik je napisao oproštajno pismo u kom navodi da ne želi da se tereti vozač tramvaja ili autobusa kada počne da se baca po njemu", kaže Rodić.

"Mi već tri meseca nemamo da kupujemo hleb, a nismo krivi. I premijer Cvetković zna da smo mi u pravu, i savi ministri znaju da smo u pravu. Mi samo tražimo ono što je naše. Zadnji, minimalni, lični dohodak smo primili u junu mesecu i to od 16.000 dinara. Znači, duguju nam jul, avgust, septembar, oktobar, novembar, decembar, januar i ferbuar", dodao je on za B92.

Glutin je specijalizovan za sakupljanje, preradu i uništavanje životinjskih leševa. Zatvoren je 2005. godine zbog dugova. Od januara prošle godine država radnicima uplaćuje minimalnu zaradu, a Rodić kaže da se vlada obavezala da će im redovno isplaćivati novac.

Radnici Gulitina već su nekoliko puta štrajkovali glađu i blokirali Zrenjaninski put.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Radnik pokušao da se spali

Radnik pokušao da se spali

Izvor: Večernje novosti


Beograd -- Mile Čavić (49), jedan od radnika "Veterinarske ustanove Glutin“, koji protestuju zbog neisplaćenih zarada, zapalio se ispred zgrade Vlade.

7686231524f48ab6c84111306270381_368x259.jpg

Do tragedije nije došlo samo zahvaljujući brzoj reakciji njegovih kolega koje su mu otele preostali benzin i strgle jaknu koja se već pretvorila u buktinju. Niko od njih ne zna šta se dešava s radnikom Milošem Kovačevićem koji je takođe najavio samoubistvo, jer je isključio mobilni telefon.

"Ne date mi da se zapalim, ali ne možete me sprečiti da se bacim s mosta. Ja se kući ne vraćam, nemam čemu da se vratim. Jutros sam uzajmio za hleb, više ne mogu tako da živim", vikao je Čavić otimajući se iz stiska trojice kolega koje su pokušavali da ga obuzdaju.

Čaviće je kao vozač radio 31 godinu u najvećem srpskom preduzeću koje se bavilo sakupljanjem i uništavanjem životinjskog otpada iz klanica. Živi s nepokretnom majkom od 74 godine, u kućerku koji je sazidao na kredit koji sad nema čime da otplaćuje. Kad se posle pokušaja samospaljivanja pojavila policijska patrola i zatražila mu dokumente, u ruke im je uz ličnu kartu gurnuo i hrpu računa.

"Isključuju mi struju, vodu, telefon. Majka mi je bolesna, a nemam čime ni hitnu pomoć da pozovem. Ljudi, saterali su me u ćošak, nemam više kud... Zašto niko neće da nas primi i sasluša", ponavljao je Čavić.

I tokom prošlogodišnjih protesta radnika „Glutina“ radnik Vasa Juras je pred TV kamerama pretio da će se ubiti.

"Neposredno posle štrajka sprečili smo ga da se obesi. Nažalost, ubrzo je pronađen u plamenu u svojoj sobi. Istraga je utvrdila da je prethodno poliven benzinom. Ne zna se da li se ubio, ili ga je zapalila supruga", kaže direktor Rajko Čuturilo.
 
Natrag
Top