Radnici daju otkaze i žive od naknade s biroa

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
OČAJNIČKI POTEZI ZBOG NEISPLATE PLAĆA

Radnici daju otkaze i žive od naknade s biroa




Izvor: Glas Slavonije Objavljeno: 23.12.2010

foto%5C574099.jpg

Jedan od temeljnih prava radnika, mjesečna plaća, sve češće izostaje u brojnim poduzećima. Prema neslužbenim podacima, čak 72 tisuće radnika u Hrvatskoj ne prima redovito plaću za svoj rad.
Samo rijetki se zbog toga odluče dati izvanredni otkaz svome poslodavcu, a razlog tome je djelomice i neinformiranost o svojim pravima. Naime, malo je poznato da u slučaju neisplate čak i jedne mjesečne plać

e radnik može dati otkaz i primati naknadu sa Zavoda za zapošljavanje, neovisno o tome ima li pravo na uobičajenu naknadu ili ne. Jedan od njih je i 32-godišnji T. R. (podaci poznati uredništvu) koji je nakon pete neisplaćene plaće odlučio tome stati na kraj.
- Vidio sam da tu nema "kruha" pa sam dao izvanredni otkaz i nakon toga počeo sam primati naknadu sa Zavoda. Koliko-toliko novca ipak mi je bilo zajamčeno svakoga mjeseca - priča on.
Samo u studenome izvanredni otkaz ugovora o radu na području koje pokriva osječki Zavod za zapošljavanje dala su 34 radnika. Pročelnik Anto Barukčić kaže kako onaj tko zbog neisplate plaće dođe na evidenciju Zavoda ima sva prava, odnosno materijalnu naknadu koja ipak ovisi o dužini radnoga staža.
Da mnogima nisu poznata njihova prava poznato je i njemu pa kaže da po poduzećima takve mogućnosti idu lančanim putem. Inače, jedini uvjet koji će Zavod postaviti u tom slučaju ovjera je poslodavca o visini plaće, odnosno o izvanrednom otkazu zbog spomenutoga uvjeta.
- Mjesečno imamo od deset do 35 takvih osoba koje nam se prijave zbog neisplate plaća. Među njima nerijetko su i žene pa ih je tako ovoga trenutka na Zavodu prijavljeno 12 - pojasnio je Barukčić. Inače, ova mogućnost koja je svakako novčano isplativija mnoge koči, dodaje, jer se većina nada da će poslodavac kad-tad stati na noge te da im je bolje imati posao nego vremenski ograničenu naknadu. Osim toga, teško je povjerovati da bi se i kod financijski oporavljenog poslodavca isti radnik mogao ponovno vratiti. Inače, neslužbeno doznajemo kako je u Zavodu u posljednje vrijeme dosta bivših djelatnika Limexa iskoristilo spomenutu mogućnost naknade zbog neisplate plaća.

NAKNADA NE SMIJE BITI NIŽA OD 1.125 KUNA

Novčana naknada u slučaju izvanrednog otkaza zbog neisplate plaća može se primati od 90 do najduže 450 dana, odnosno od tri do 15 mjeseci. Nakon što poslodavac naznači koliki je iznos neisplaćene plaće, bivši radnik preko Zavoda za zapošljavanje prva tri mjeseca primat će 70 posto plaće. No naknada, doznajemo od Gordane Šterijev iz ZZZ-a, ne može iznositi više od 70 posto prosječne plaće u Republici Hrvatskoj. “Od 90 dana pa sve do dana do kada smije primati naknadu bivši će radnik dobivati 35 posto plaće, no ne manji iznos od 1.125,60 kuna,” pojasnila je Šterijev.
72 tisuće radnika u Hrvatskoj ne prima redovito mjesečnu plaću


Marija MIHELIĆ
 
Natrag
Top