Radila bez plate, pretili joj smrću

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Radila bez plate, pretili joj smrću





Šta treba da uradim da bih dobila pošteno zarađenu platu i prehranila dvoje dece? - pita mlada mama Ivana Vrcalović iz Beograda, jedna od pola miliona ljudi u Srbiji koji rade na crno.


293177_ivana_f.jpg



U prodavnici luksuzne robe firme „Outfit“ d.o.o. Ivana je dva meseca radila bez plate i ugovora, prekovremeno, šest dana u nedelji, trpeći ponižavanja i pritiske nadređenih. Sada, kad neće da je isplate, jedino joj preostaje je da ih tuži sudu.

- Krajem septembra ostala sam bez posla. Neposredno pre toga konkurisala sam na više oglasa za posao i u tom periodu pozvana sam na razgovor u „Outfit“. Menadžerka mi je objasnila da je reč o poslu prodavca u radnjama ekskluzivne robe za platu od 25.000 dinara, uz radno vreme od šest sati, jedan slobodan dan nedeljno i prijavu PIO fondu. Međutim, kad sam primljena posle devet dana probnog rada, ispostavilo se da je sve drugačije. Većina radnika nije bila prijavljena, nikada se nije znalo koja smena se radi, koliko traje radno vreme, da ne pominjem svakodnevno omalovažavanje i pritisak nadređenih - priča Ivana za „Blic“.

Njen posao je, kaže, bio i to da neprestano šeta po radnji s pajalicom u ruci, da stoji u izlogu i izlazi ispred radnje da plevi biljke u saksijama „kako bi ljudi videli da prodavnica radi“.

Na svakih sat vremena, menadžerka bi je zvala da je presliša, uz stalne komentare da je ona kriva što nema mušterija. Kad su prošla dva meseca, a od plate nije bilo ni traga, Ivana je rešila da da otkaz.

- Imam bebu od 16 meseci i dete od četiri godine, a muž mi je u bolnici. Menadžerka je i pored toga rekla da neću dobiti ni dinara jer sam odustala - priča mlada mama.

Firma „Outfit“ d.o.o. je registrovana u Agenciji za privredne registre, ali nema svoj sajt, a na adresi gde se firma nalazi nema registrovanog broja telefona. Pokušali smo da ih dobijemo preko jedne od radnji.

Ubrzo nam se javila vlasnica firme Marina Lasković i pretila da će nas ako bilo šta objavimo tužiti za klevetu. Odgovorila je i na naša pitanja, ali je odbila da odgovore objavimo u tekstu.

Nakon toga, Laskovićeva je zvala i našu sagovornicu i pretila joj da će obraćanje „Blicu“ platiti životom, zbog čega je Ivana sve prijavila policiji.

Kasnije se Laskovićeva ponovo javila i obećala Ivani Vrcalović da će je isplatiti do 12. decembra.

U inspekciji rada kažu da naša sagovornica pravdu mora potražiti na sudu jer da bi radnik dokazao da radi na crno, inspektor mora da ga zatekne na radnom mestu. Tada je inspektor dužan da protiv poslodavca podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i rešenje kojim nalaže zaključenje ugovora o radu i obavezno osiguranje.



Izvor:
Blic.rs
 
Natrag
Top