Q-fan podesavanja?

Učlanjen(a)
29.11.2011
Poruka
5
Skoro sam zamenio novi kuler za procesor,i problem je sledeci: Novi kuler pri ugradnji radi na makimalnom broju obrtaja 3000 RPM-a a u biosu (q-fan control) bio je na Disablet,a pri tome sam NE menja broj obrtaja. Verzija biosa za moju maticnu (Asus k8n-e, maticna je malo starijeg modela) je v02.54 i malo se razlikuje od ostalih biosa,pa sa tim nisam jos pronasao resenje za moj problem. Pri promeni q-fana u biosu na Enabled izbaci mi seldeca podesavanje,gde se vajda steluje i brzina kulera:

CPU off limit temperature [] ([]mesto za unosenje vrednosti)
CPU FAN start temperature []
CPU FAN FULL temperature []

chassis off limit temperature []
chassis fan start temperature[]
chassiss fan full temperature []

Ja sam pokusao rucno (sa neznanjem) da podesim i od svega sto mi je poslo sa rukom jeste sto sam u opciji CPU FAN FULL temperature [] uneo vrednost 38 i brzina kulera se smanjila na nekih 2000 RPMa,s`tim sto kada procesor predje temperaturu vecu od 38 stepeni,cujem da kuler povecava broj obrtaja,ali sve iseckano,par sekundi brze vrti,par sporije.

Molio bih ako neko ume da mi kaze nesto vise o ovom,i ako neko ume da mi kaze kako da nastelujem Q-fan da mi kuler ne radi na maksimalnom broju obrtaja,a samim tim da i ne skodi procesoru..

Hvala!
 
Učlanjen(a)
29.11.2011
Poruka
5
Glavni problem je u tome sto se i podesavanja razlikuju od biosa do biosa,citao sam dosta na raznim formima o ovome,ali nigde ni slicno kao u mom biosu.

CPU off limit temperature [] ([]mesto za unosenje vrednosti)
CPU FAN start temperature []
CPU FAN FULL temperature []

chassis off limit temperature []
chassis fan start temperature[]
chassiss fan full temperature []

Ovo su jedina podesavanja koja mogu da stelujem kada aktiviram Q-fan na Enabled.

Eksperimentisanjem,podesio sam samo ove dve komponente:
CPU FAN start temperature [30]
CPU FAN FULL temperature [38]
i sad radi na neverovatnih 1000 RPMa,s tim sto temperatura reko kad predje 35-36 stepeni? Bas me zanima sta sam uradio? :)
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Uradio si ono što u našem narodu se kaže: "I ćorava koka potrefi neko zrno"! To su ti u biosu opcije za podešavanje paljenja ventilatora u zavisnosti od temperature. Znači brate cpu fan ti se pali na 30°C a u fullu radi na 38°C. A ona gornja je najvažnija jer ti ona služi da kad cpu pređe određenu temperaturu gasi računar. Ja bih je postavio na 70°C. Doduše za ovaj amd na 60°C. U biosu treba da ima čak i opcija za podešavanje brzine ventova ali to zavisi od ploče do ploče.
 
Natrag
Top