Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
devojcica_pubertet.jpg


Period u razvoju jedinke koji se odlikuje morfološkom, psihološkom a naročito seksualnom transformacijom.U ovom periodu dolazi do sazrevanja stimulativnim delovanjem hipofize odnosno hipofizno-dijencefalnog sistema.Ovome svedoči pojava gonadotropnih hormona u mokraći što sa biološke strane gladano označava početak puberteta.
Ovaj period obuhvata decu od 10-14 god. života.
Karakteristika ovog perioda je:
-Povećan sposobnost za apstraktno mišljenje,
-Jačanje socijalnih osećanja,
-Svatanje realnih mogućnosti pojmova i zakonitosti,
-Postepeno oslobadjanje tutorstva roditelja,
-Jačanje psihičke snage, da samostalno odlučuje, sprovodi svoje namere i postaje siguran u sebe,
-Interesovanje za svet i razne probleme i u izvesnoj meri jača sposobnost za objektivnošću.

Pubertet je drugi period krize socijalnog sazrevanja ličnosti.Deca se opredeljuju za zanimanje i društvenu ulogu, koji će imati kad odrastu a to ih upliće u psihološke i društvene dileme.
Menja se spoljni oblik tela zatim psihičke osobine. Nervni sistem je skoro zreo, limfni sistem je u regresiji.Rast skeleta i mišića je ubrzano, naročito reproduktivni sistem ima veliki značaj.Karakteristična je puna funkcionalnost polnih organa. Kao što se vidi u pubertetu nastaju krupne fizičke i psihičke promene.Javlja se snažan prodor vlastite ličnosti, i afirmacije svoga "ja".Prodor sopstvene ličnosti je varijabilan i zavisi od temperamenta, prethodnog odgoja, od okoline, ekonomsko-socijalnih prilika kao i naslednih osobina.
U celini početak puberteta zavisi:
*Od genetskih faktora, rasa, porodica,
*Od telesne gradje,
*Od spoljnih uslova način ishrane, higijenski i stambeni uslovi, udoban život bez velikih napora i zamaranja, od klimatskih uslova.

Od fizičkih promena u pubertetu treba napomenuti:

-Povećanje porasta penisa i klitorisa,
-Razvoj skrotuma i labia major,
-Pubičnu i aksilarnu maljavost,
-Promena mutacija glasa,
-Snažan razvoj kostiju i mišića,
-Rast i sazrevanje uterusa i vagine kod devojčica, početak menstruacije,
-Rast dojki

Psihičke manifestacije u pubertetu:

-Jača samostalnost i slobodnije odlučivanje, sa pojačanim osećanjem odgovornosti,
-Upućenost na sebe, osećanje opasnosti od života mnogo više nego ranije i osećanje veće ugroženosti,
-Boji se od budućnosti koja može biti privremeno ili trajno i da dovede ličnost do depresije,
-Pridruživanje nezadovoljstvo sa vlastitim telom, neproporcionalni razvoj, gojaznost, mršavost, juvenilne akne, čest umor, pospanost,
-Psiha reaguje na razna kolebanja ili traži adekvatan izlaz.Neka deca se aktivno bore regresivnim pojavama ali neki su veoma grubi, nemarni, agresivni ili prepotentni prema okolini.
Sve ove i još druge psihofizičke pojave u pubertetu su normalne i njihovo nepoznavanje i neadekvatno reagovanje roditelja-vaspitača može imati razne posledice u kasnijem životu.

Patološki poremećaji u pubertetu:

-Prerani pubertet-pubertas praecox;
-Zakasneli pubertet-pubertas tarda
-Poremećaji menstruacije,
-Neurovegetativni poremećaji,
-Kardiovaskularne smetnje
-Preterana gojaznost ili mršavost.

Izvor:savetovalistezabebe.com
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Prerani pubertet-Pubertas prekoks

U izvesnim slučajevima koji ne moraju uvek da budu patološki, pubertet počinje ranije od navedenog perioda kod devojčica pre devet godina, a kod dečaka pre deset godina.
Prerani pubertet je posledica hipersekrecije seksualnih hormona.Morfološka ispoljavanja su identična u pubertetu koji se prerano javlja s onima u normalnom pubertetu.
Uzrok preranog puberteta može da bude još i cerebralnog porekla. Tu dolaze slučajevi hidrocefalusa, encefalisa, meningitisa i intrakranijalnih ekspanzivnih procesa koji dovede do dijancefalohipofizne disfunkcije i endokrine perturbacije.Ukoliko se ne otkrije neki od ovih uzroka govori se o idiopatskom prevremenom pubertetu čija je prognoza povoljna.Prevremeni pubertet može da dovede ličnost do preranog seksualnog sazrevanja, sa nepovoljnim rezultatima socijalnih i psiholoških problema.

Izvor:savetovalistezabebe.com
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]U pubertetu mozak brzo radi
[/h]
Tinejdžeri su skloni promenama raspoloženja, egocentrični su i nemarni i za to imaju opravdanje, tvrde naučnici iz Pitsburga.
135843_svadolescenti-02-foto-shutterstock_hs.jpg

Prema njihovim saznanjima, mozak tinejdžera nekoliko puta obrađuje nadražaje koji izazivaju zadovoljstvo, te su deca zbog toga u tom periodu deca sklona depresiji i promenama raspoloženja.



Nakon poslastice, u mozgu tinejdžera aktivno je više neurona nego u mozgu odraslog čoveka. Njihov mozak poslasticu procesuira više puta, što na kraju rezultira zavisničkim ili impulsivnim ponašanjem. Naučnici kažu da bi to moglo objasniti sklonost tinejdžera ka riziku.




- Promene povezane s godinama zavise od načina na koji područja u mozgu obrađuju nadražaje - ističe autorka studije Bita Maghedem.



Izvor: Blic
 
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
968
Preživjeti pubertet – 8 savjeta za roditelje
Pubertet je faza u kojoj djeca postaju „odrasli“ ljudi i samim time s roditeljima dolaze u sukob. Budući da pubertet nije težak samo za djecu, već i roditelje, evo nekoliko savjeta za preživljavanje tog kompliciranog razdoblja života obitelji

Ako ste roditelji, pubertet mora doći, rasklimati vas i protresti, kao što to radi i s vašim djetetom. Ne možete ga izbjeći, ali ga možete lakše preživjeti zajedno s djetetom ako shvatite njegov smisao i prihvatite činjenicu da dijete odrasta i priprema se za svoj život. Donosimo 8 savjeta kako preživjeti to turbulentno razdoblje:

1. Treba vam debela koža

Vrlo važno i često zanemareno pravilo - nemojte verbalne sukobe ili napade doživljavati osobno. U pubertetu djeca često traže kruha nad pogačom, izazivaju, nerealna su. Tada se izgovore stvari koje vas na kraju mogu povrijediti. Ali znajte, djeca ne žele zaista povrijediti roditelje.

To ne znači da biste vi trebali prihvaćati uvrede i napade ili ih ignorirati. Izbjegavanje konfliktnih situacija ili bježanje od činjenice da biste mogli biti povrijeđeni neće pomoći ni vama ni djetetu. Kod agresivnog ponašanja važno je da djelujete, postavite jasne granice i tražite uzroke takvog ponašanja.

2. Postavite prioritete

Kaos u sobi, loše ocjene, siguran seks… sigurno ima mnogo tema oko kojih ste zabrinuti kad je riječ o vašem tinejdžeru. No, vrijedi li se oko svega svađati? Razmislite što od svega možete prihvatiti, a što je tema od koje nećete odustati.

3. Pubertet znači odgovornost

Pubertet ne donosi samo više slobode, već i odgovornost. O odgovornosti dijete uči samo ako mu roditelj daje mogućnosti da nauči. To znači da djetetu treba dati podršku, no ne treba mu oduzimati baš sve njegove probleme i rješavati ih umjesto njega. Povjerite mu zadatke, motivirajte ga da pronađe vlastita rješenja i pohvalite kad uspije u tome.

4. Nova neovisnost za sve

Sloboda i neovisnost tinejdžera roditeljima stvara osjećaj nelagode. Djeca sve manje pričaju što im se događa, zatvaraju vrata od svoje sobe i radije vrijeme provode s prijateljima. To trebate naučiti podnositi. Odvajanje od obitelji i doma dio je odrastanja u pubertetu i pomaže djetetu da se razvije u samostalnog i samopouzdanog čovjeka. Naravno to se ne događa preko noći. Malo pomalo dijete osjeća sve više slobode i više samopouzdanja. Prednost tog razdoblja jest ta da se možete posvetiti ponovno svojim hobijima, potrebama i partneru.

5. Pubertet iz drugog kuta

Enormne promjene hormona koje se zbivaju u tijelu djeteta pred i za vrijeme puberteta, čine tinejdžere mušićavima, nesređenima, nelogičnima i mnogo puta "bedastima". Puno je pitanja koje tinejdžer treba sam sebi odgovoriti i to zasigurno izaziva i osjećaje straha. Možda se možete prisjetiti i vlastitog puberteta, što vas je mučilo i plašilo i možda ćete bolje razumjeti svoje dijete.

6. Pubertet se događa svim roditeljima

Niste sami. Djeca se razlikuju, ali ima i puno sličnosti u problemima koji muče vas i drugog roditelja tinejdžera. Porazgovarajte s njima, ispušite se, poslušajte savjete i razmislite. Vi svoje dijete najbolje poznajete i nisu svi dobronamjerni savjeti uvijek primjenjivi u vašem slučaju. Budite otvoreni i pametni.

7. Ostanite svoji

Nemojte se svijati, prilagođavati i truditi se spustiti na nivo djeteta kako biste mu se približili ili spriječili sukobe. Možda vam se ne čini da je to tako, ali roditelji su djetetu najveći uzori. Samopouzdanje i zauzimanje stava koje djeca vide kod roditelja su vrijednosti kojima se djeca dive, posebice u pubertetu kad izgrađuju vlastiti identitet.

8. Pubertet prolazi

U najgorim trenucima utješit će vas činjenica da pubertet prolazi. Svađe, suze i odbijanje će prestati, besane noći zbog izlazaka će također prestati i odnos će se ponovno uspostaviti. Nakon tog razdoblja o pubertetu ćete moći razgovarati suvislo, s odmakom i vjerujemo sa smiješkom.

Foto: Profimedia
 
Natrag
Top