Prvo kod lekara, pa u novi stan

LEGEND
Učlanjen(a)
28.04.2009
Poruka
19.683
banke-x.jpg


Analiza krvi, pregledi kod kardiologa i lekara opšte prakse odnedavno su sastavni deo procedure za dobijanje stambenog kredita kod pojedinih banaka. Plaćanje životnog osiguranja prilikom kupovine nekretnine na kredit, za šta su potrebni ovi specijalistički pregledi, u Srbiji je još uvek nesvakidašnjost koja polako postaje i neminovnost. A sve, prema objašnjenju bankara i osiguravajućih kuća, kako bi i klijent i banka bili zaštićeni u slučaju nepredviđenih okolnosti.

Pad cena nekretnina i za 30 odsto i najavljeni subvencionisani stambeni krediti od 1. oktobra po povoljnim kamatnim stopama ulivaju nadu da će tržište nekretnina ponovo zaživeti. Ipak, za razliku od ranije, moguće je da će banke uvesti i neke novitete, pa će, uz osiguranje nepokretnosti od rizika, zahtevati i životno osiguranje klijenta, što je u svetu praksa. Ovaj trošak plaća se godišnje i za, recimo, kredit od 50.000 evra iznosi oko osamdesetak evra.
- Kada sam ušla u proceduru za dobijanje kredita, nisam mogla ni da pretpostavim da će banka zahtevati da platim i životno osiguranje. Dobila sam spisak osiguravajućih kuća kod kojih to mogu da učinim. Moj kredit je 40.000 evra, pa sam morala da idem na osnovni lekarski pregled, EKG i da dam krv na analizu - priča čitateljka „Blica“ J. D. iz Beograda.
Međutim, za sume od preko 70.000 evra klijent mora da ide na dodatne preglede - ultrazvuk stomaka, srca, RTG srca i pluća, ergometriju. Broj specijalističkih pregleda zavisi od starosti osiguranika i visine osigurane sume. Praksa je da osiguravajuća kuća zakazuje pregled koji se obavlja u toku jednog dana u ordinacijama sa kojima ima sklopljen ugovor. Cena iznosi od 5.000 do 18.000 dinara, u zavisnosti od broja potrebnih specijalističkih pregleda. Trošak snosi osiguranik.
- Ponudili smo poseban proizvod, takozvani kredit lajf, koji je jeftiniji od uobičajenog riziko osiguranja. Ideja je da osigurana suma po polisi prati anuitetni plan kredita. Kako se vremenom otplaćuje kredit, tako opada i visina osigurane sume - kaže Biljana Penić-Barišić iz „Delta Đenerali osiguranja“, jedne od osiguravajućih kuća koje prodaju ta životna osiguranja.
Inače, životno osiguranje uzimaju i osiguranici, iako im banka ne traži polisu kao uslov za dobijanje kredita kako bi za vreme otplate kredita njihova porodica bila sigurna.
Standardni mehanizmi obezbeđenja koje banka zahteva kod stambenih kredita, osim menica i hipoteke, jesu i osiguranje nepokretnosti od osnovnih rizika.
Među prvim bankama koja je kao obavezu uvela i uplatu životnog osiguranja jeste „Sosijete ženeral“.
- Bez obzira na to što to predstavlja izvesni dodatni trošak, treba imati u vidu da se radi o kreditima s rokom otplate i do 30 godina. Uplatom osiguranja klijent se osigurava da ako se nešto dogodi nekretnini i njemu kao korisniku kredita, on ili njegova porodica neće ostati bez nekretnine koju su kupili na kredit. U slučaju smrti korisnika kredita osiguravajuća kuća isplaćuje dug banci - objašnjavaju u „Sosijete ženeral banci“.
Pojedine banke ostavljaju klijentu mogućnost da sami odluče da li žele životno osiguranje. To je slučaj sa „Unikredit bankom“, kao i „Hipo Alpe-Adrija bankom“.
Rade Šević, PR „Hipo Alpe-Adrije“, kaže da se u slučaju projektnog finansiranja, gde je nemoguće staviti hipoteku, već se kredit odobrava na osnovu založne izjave, zahteva životno osiguranje, i to kod osiguravajuće kuće „Grave“.
 
Natrag
Top