Prvo gledamo cenu pa tek kvalitet

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Prvo gledamo cenu pa tek kvalitet






Zaboravili smo na putovanja, izlaske, novu garderobu, a poslednjih godina, besparica nas tera da zaobilazimo i kvalitetniju hranu.Umesto bifteka kupujemo meso sa kostima, pršute ili pečenice zamenili smo salamama, a voće i povrće tražimo na komad.


timthumb.php



Svi bismo voleli da više vodimo računa o kvalitetu, ali sada je najbitnija - cena.

Da je kriza došla "do grla" potvrđuju i trgovci, koji kažu da se pad standarda pre svega vidi u korpama. A u njima se najčešće nalazi samo ono najosnovnije - vekna hleba, mleko, meso za kuvanje, povrće.

"Kupci se najpre odriču skupe hrane kao što su dimljene pršute, punomasni kačkavalji, stopostotni voćni sokovi, uvozne čokolade i bombonjere, pića . Sada se najčešće kupuju osnovne životne namirnice, s tim što su se potrošači preorijentisali na kupovinu proizvoda koji imaju nižu cenu, uglavnom privatnih robnih marki", kažu u trgovinskim lancima.

Zbog cene, mnogi potrošači umesto uvoznih šampona, deterdženata ili pasta za zube danas kupuju domaće, koji su znatno pristupačnije u ceni. Šunku su zamenili parizeri, od mesa se uzimaju komadi niže kategorije, a od riba kupuju skušu ili papaline.

Tako je prodaja pršute, čija cena prelazi 3.000 dinara opala za čak 35 odsto, u odnosu na prethodni decembar. Za trećinu je manja prodaja skupocenih sireva, a još manje se traže najskuplji voćni sokovi. Prodaja uvoznih slatkiša, međutim, beleži najveći pad od čak 60 odsto.

"Onoliko koliko je opala kupovna moć, toliko opadaju i zahtevi potrošača. Opredeljuju se za kupovinu jeftinijih proizvoda i nastoje da nabave istu količinu neophodnih namirnica",- kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

Bogosavljević dodaje da opada kvalitet namirnica promenom sastojaka koji nisu na jedan jasan i transparentan način predočeni kupcima. Dešavalo se ranije, dodaje, da se u unaksrnim istraživanjima namirnica pokaže da često najskuplja roba nije bila i najkvalitetnija.

"Naprotiv, naša istraživanja su pokazala da su često pojedini kiselo-mlečni proizvodi velikih kompanija dobijali osrednje ocene kvaliteta, ali su po cenama bili u samom vrhu. Zato u Srbiji ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo da je skupa roba obavezno i kvalitetna", kaže Bogosavljević.




Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top