Prva totalna timektomija u RS i BiH

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Prva totalna timektomija u RS i BiH




Izvor: Glas Srpske 15.06.2011 22:00
Autor: D. K.

BANjALUKA - Na Klinici za torakalnu hirurgiju Kliničkog centra Banjaluka juče je urađena prva totalna timektomija, što je prva ovakva operacija na području Republike Srpske, ali i cijele BiH.

130


Ovaj operativni zahvat urađen je u sklopu protokola koji je krajem 2010. godine izrađen u saradnji neurologa i torakalnih hirurga za strogo indikovane slučajeve oboljelih od miastenija gravis.


Miastenija gravis je teško hronično autoimuno oboljenje neuromišićne spojnice, koje se manifestuje sa slabošću i zamorljivošću mišića.
- U početku bolest duži period može da bude neprepoznata što predstavlja otežavajuću okolnost za zbrinjavanje bolesnika, ali ako bolest napreduje mogu da budu obuhvaćeni svi mišići, uključujući i respiratorne mišiće što može da dovede gušenja bolesnika - rekla je neurolog Kliničkog centra Banjaluka Aleksandra Dominović.

Prema njenim riječima, ova bolest je rijetka, a u RS ima oko 150 registrovanih pacijenata.

Četrdesetdevetogodišnja Biljana Berak iz Trebinja, kojoj je izvedena totalna timektomija, a koja se oporavlja u Klinici za neurologiju u Banjaluci, kaže da se osjeća dobro poslije operacije, te da se nada će uskoro izaći iz bolnice.

Liječenje van RS

Direktor za medicinske poslove KC Banjaluka Zoran Aleksić, rekao je da je ovo još jedan uspjeh KC Banjaluka i zdravstvenog sistema RS.
- Uvođenjem ove procedure prestaje potreba za slanjem oboljelih od miastenije gravis na liječenje u druge ustanove - istakao je Aleksić.
Sličnog mišljenja je i načelnik Klinike za neurologiju KC Banjaluka Duško Račić, koji kaže da od kada postoji zdravstveni sistem u RS ovi pacijenti su morali biti upućivani u inostranstvo.
 
Natrag
Top