Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Zaposleni u Zastava oružju sutra protestuju zbog neuplaćenog zdravstvenog osiguranja
Izvor: Blic.rs
Zaposleni u kragujevačkoj fabrici "Zastava oružje" protestovaće sutra zbog neuplaćenog zdravstvenog osiguranja za oko 2.000 radnika i članova njihovih porodica, rečeno je agenciji Beta u sindikatu te fabrike.
Predsednik sidikalne organizacije Dragan Ilić rekao je da će se radnici okupii sutra u 10 sati u krugu fabrike, nakon čega će prošetati gradom, pored zgrade Poreske uprave, do filijale Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje u Kragujevcu.
Odluka o protestu je doneta kako bi se "sprečile moguće tragične posledice zbog narušenog zdravlja radnika i članova njihovih porodica uzrokovanog odlukom RZ ZO da se od 1. januara ne mogu koristiti zdravstvene usluge osim u hitnim slučajevima.
Prema Ilićevim rečima, overavanje zdravstvenih knjižica obećavali su "razni ministri", ali ništa od toga nije učinjeno.
Predstavnici radnika fabrike "Zastave oružje", njih oko 60, provešće noć u prostorijama Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u Kragujevcu, očekujući da nadležni reše pitanja overe zdravstvenih knjižica zaposlenih u odbrambenoj namenskoj industriji.
"Ostajemo u prostorijama Fonda ne samo večeras, već sve dok se ne sprovede zaključak vlade Srbije od 8. februara da se zaposlenima u odbrambenoj industriji overe zdravstvene knjiže za period od šest meseci", rekao je Tanjugu predsednik Sindikalne organziacije u Zastava oružju Dragan Ilić.
On je kazao da sindikat za sada nema zvaničnih informacija o tome da li će moći radnicima da se overe zdravstvene knjižice, ponovivši da će oni ostati u prostorijama kragujevačkog Fonda , i da će se u dežurstvima smenjivati zaposleni u fabrici oružja.
Predstavnici radnika borave u sali za sastanke na poslednjem spratu zgrade Fonda, gde su ušli jutros oko 11 sati, neposredno posle protesta ispred te ustanove.
Sindikalna organizacija "Zastava oružje" na protestu je optužila rukovodstvo Republičkog fonda za, kako kažu, opstrukciju zakljucka vlade Srbije, i istakla "da je sindikat morao da reaguje, kako ne bi došlo do tragičnih posledica, jer radici od 1. januara ne mogu da se leče".
Na protestu je, takođe, rečeno, i da fabrika nije imala sredstava da uplaćuje doprinose, a glavni razlozi za to su, nedovoljna uposlesnost kapaciteta, ali i dug države prema toj fabrici od oko 100 miliona dolara za ranije izvezene proizvode.
Delegacija radnika je posle protesta, u zgradi Fonda, predala papir sa pitanjem, direktoru kragujevačke filijale zdravstvenog osiguranja Predragu Petakoviću, na kojem piše: "Ko vam je dao prava da nama uzimate pravo na zdravstvenu zaštitu".
Petaković je u izjavi novinarima rekao "da zaključak vlade Srbije da se overe zdravstvene knjižice zaposlenim u odbrambenoj industriji nije obavezujući", i "da Republički fond zdravstvenog osiguranja poštuje zakon".
Oružari odbili overu zdravstvenih knjižica na tri meseca
Oružari odbili overu zdravstvenih knjižica na tri meseca
Tanjug, B.K. |
Kragujevački oružari odbili su večeras predlog da im se overe zdravstvene knjižice za naredna tri meseca po modelu koji im je izložen na sastanku sa rukovodstvom filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u Kragujevcu.
Predsednik Sindikalne organizacije u Fabrici oružja Dragan Ilić je rekao da je oružarima predlog izneo direktor kragujevačkog Fonda Predrag Petaković, a radnici su ga odbili jer ne žele da se preko posrednika dogovaraju, kao i da overa samo na tri meseca nije rešenje.
"Prema tom predlogu, naša fabrika treba da uplati 520.000 dinara a Vlada Srbije, odnosno neko ministarstvo, oko četiri miliona dinara, što je ukupan iznos na ime jednomesečne obaveze za doprinose", rekao je Petaković Tanjugu.
On je potvrdio da je predstavnicima menadžmenta i sindikata izneo predlog kako bi jedino mogle, zakonski, da se overe zdravstvene knjižice zaposlenih u Fabrici oružja.
Bez overenih knjižica je dve hiljade radnika i više hiljada članova njihovih porodica.
Iako je Vlada Srbije 8. februara donela zaključak da se radnicima odbrambene industrije overe zdravstvene knjižice i reši ovaj problem, to još uvek nije učinjeno.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Nisam pregovarač, a predlog sam izneo jer su mi to saopštili iz republičke uprave prihoda kao mogućnost rešavanja ovih problema", rekao je Petaković, koji nije precizirao koje ministarstvo bi uplatilo sredstva, ali je naveo da bi ta sredstva fabrici bila dodeljena po osnovu subvencija.
Petaković je izneo i podatak da preduzeće "Zastava oružje" za uplatu doprinosa, prema kartici uprave prihoda, duguje više od milijardu dinara.
Kragujevački oružari koji protestuju zbog neoverenih zdravstvenih knjižica, proteklu noć proveli su u zgradi filijale Zavoda za zdravstveno osiguranje, a danas su u popodnevnim satima zaključali treći sprat ove državne ustanove.Prilikom akcije koju su izveli nije bilo incidenata, a zaposleni sa trećeg sprata napustili su svoja radna mesta.
- Na naš zahtev da nam se omogući pravo na lečenje niko do sada nije reagovao, i zbog toga smo bili prisiljeni da najpre uđemo u kragujevačku filijalu, a zatim i da ispraznimo treći sprat. Oko 80 naših radnika provelo je noć u zgradi, očekujući da će neko reagovati, ali to se nije desilo. Ukoliko se naš zahtev ne ispuni zatvorićemo kompletnu filijalu - rekao je Dragan Ilić, predsednik sindikata "Zastava Oružja".
Ilić je kazao da radnici neće odustati od zahteva da im se overe zdravstvene knjižice, i da će, osim blokade filijale primeniti i druge metode sindikalne borbe.
Zbog nedostatka sredstava kragujevačka fabrika "Zastava Oružje" nije cele prošle godine uplaćivala doprinose za zdravstveno osiguranje, koji na mesečnom nivou iznose 14 miliona dinara, a radnicima već drugi mesec u ovoj godini nisu overene zdravstvene knjižice.
[h=1]Oružari za sada odustali od blokade [/h] Izvor: B92, Beta, Tanjug
Kragujevac -- Kragujevački oružari odustali za sada od blokade filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u tom gradu očekujući konkretna rešenja za overu knjižica.
(Tanjug)
Oni očekuju predloge o rešavanju njihovog zahteva za overu zdravstvenih knjižica na šest meseci. "Potpunu blokadu smo odložili jer nama nije stalo do konfrontacija, već do konkretnih predloga radi dogovora i prekida protesta", rekao je predsednik Sindikalne organizacije "Zastava oružje" Dragan Ilić. Radnici su već poslali pismo premijeru Mirku Cvetkoviću sa zahtevom da se odredi ekipa pregovarača s kojima bi radnici pokušali da nađu rešenje za overu zdarvstvenih knjižica radnicima i članovima njihovih porodica.
Dragan Ilić, predsednik Sindikalne organizacije u toj fabrici oružja, rekao je za B92 da će radnici dati još jednu šansu pregovorima.
"Mi smo za danas planirali dalje aktivnosti i radikalizaciju, tako što bi radnici došli do zgrade Fonda, ali mi ćemo danas dati šansu pregovorima i u tom smsilu ćemo uputiti pismo premijeru Vlade Srbije, u kom ćemo zahtevati", kaže Ilić.
On je dodao da će radnici, ukoliko danas ne bude rešen njihov problem sa neotvorenim zdravstvenim knjižicama, razmotriti dalje modele ponašanja kako bi ubrzali rešenje situacije koja, kako kaže, preti da izmakne kontroli i preti da nastanu tragične posledice zbog toga što ljudi nemaju pravo da koriste zdravstvene usluge.
Podsetimo, radnici "Zastava oružja" odbili su u utorak predlog Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje da im se overe zdravstvene knjižice za naredna tri meseca.
Oko 2.000 zaposlenih u "Zastava oružju" nema overene zdravstvene knjižice od 1. januara ove godine zbog neplaćenih doprinosa u 2011. godini, a prema podacima Uprave prihoda, ta fabrika na ime doprinosa duguje više od milijardu dinara.
[h=2]Problemi sa knjižicama u kragujevačkim preduzećima[/h]Sindikati zaposlenih u kragujevačkim firmama "Zastava kamioni", "21. oktobar", Grupa "Zastava vozila", "Zastava inpro", "Energetika" i Gradski odbor metalaca zatrazili su danas da najviši državni funkcioneri reše problem njihovog zdravstvenog osiguranja.
U pismu upućenom predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću, sindikati su ukazali da očekuju da se taj problem reši
do ponedeljka, 27. februara.
U suprotnom, kako je navedeno u pismu, zaposleni u kragujevačkim preduzećima koji nemaju zdravsteno osiguranje jer poslodavci nisu
uplaćivali doprinose, biće primorani da radikalizuju protest blokadom najvažnijih ustanova u gradu i saobraćajnica.
Kao krajnja mera je najavljen protest u Beogradu.
U zajedničkom saopštenju nekoliko sindikata firmi koje su u restrukturiranju, ukazano je da radnici i u teškim uslovima ispunjavaju radne obaveze.
Dodaje se da te firme zapošljavaju 2.165 radnika, od kojih su 250 invalidi, a bez zadravstvenog osiguranja je i 4.500 članova njihovih porodica.
Knjižice nisu overene jer je oružje politička roba
Knjižice nisu overene jer je oružje politička roba
Direktor „Zastava oružja”, čiji radnici protestuju zato što nemaju zdravstveno osiguranje, u razgovoru za „Politiku” objasnio je zašto ovo državno preduzeće duguje više od milijardu dinara RZZO-u
Poruka sa protesta kragujevačkih oružara (Foto B. Kartalović)
Kragujevac – Devedesetih godina prošlog veka izgubili smo sva važna svetska tržišta, neki proizvodni pogoni izgledaju kao da živimo u 19. veku, radnici rade u nenormalnim uslovima, a oprema je, u proseku, stara 39 godina – počeo je svoju priču direktor „Zastava oružja“ Rade Gromović i pre nego što smo mu postavili pitanje kako to da preduzeće u većinskom državnom vlasništvu duguje milijardu i dvesta hiljada dinara za zdravstveno osiguranje.
Kragujevački oružari juče su ušli u treći dan protesta zato što ni posle preporuke Vlade Srbije od osmog februara ove godine, upućene republičkom Fondu za zdravstveno osiguranje, ne mogu da overe knjižice i ostvare pravo na lečenje. Ovaj protest doveo je direktora Gromovića u nezavidan položaj, pre svega zbog činjenice da se on nalazi na vrhu poslovodstva u čijoj je obavezi da izmiri sve obaveze prema radnicima, pa i one koje se tiču zakonom zagarantovane medicinske zaštite.
– Ti dugovi od milijardu i više dinara datiraju još iz 2003. godine, a toliki su jer su uredno kamaćeni. Mi sada možemo da uplatimo pet miliona dinara, što je trećina od ukupno 14,5 miliona dinara, koliko iznose naše mesečne obaveze za zdravstveno osiguranje, ali ne znam da li će to biti dovoljno da Fond radnicima overi knjižice na tri meseca. Nemamo više para, jer je 2011. bila loša godina, da ne ponavljam šta se sve dešavalo na severu Afrike. Taj deo sveta je naše tradicionalno tržište, a prošle godine smo tu imali upola manji plasman u odnosu na period od 2008. do 2010 – kaže Gromović na početku razgovora za naš list, napominjući da „arapsko proleće“ nije jedini razlog zbog kojeg se „Zastava oružje“ našla u teškoj situaciji.
Problemi ove fabrike, u kojoj država ima 85 odsto vlasništva, a ostatak se vodi kao „društveni kapital“, počeli su, navodi naš sagovornik, još početkom devedesetih godina prošlog veka.
– S uvođenjem međunarodnih sankcija 1992, „Zastava oružje“ je imala oko osam hiljada radnika. Predimenzionirano za prilike koje su usledile. Posle 2000. smo broj radnika sveli na oko pet hiljada, ali danas, kada imamo nešto manje od dve hiljade zaposlenih, višak je oko 500 radnika. Naš strateški plan je da u narednih pet godina broj zaposlenih svedemo na 1.475 radnika, koji su sposobni da odgovore zahtevima tržišta – navodi Gromović, naglašavajući da su investicije „rak-rana“ kragujevačke fabrike.
Prema njegovim rečima, „Zastava oružje“ ne može stati na noge bez približno 30 miliona evra investicija.
– Uporedo sa smanjivanjem broja radnika, moramo da izgradimo novu fabričku halu, nabavimo novu opremu i ovladamo novim tehnologijama. Prema našim procenama, s kojima je upoznato Ministarstvo odbrane, to je ulaganje od 29,8 miliona evra. Od 1992. nismo imali nikakve investicije, a 1999, tokom bombardovanja, fabrika je pretrpela ozbiljna oštećenja, pa smo u 21. vek ušli potpuno ruinirani. Da nije bilo države, mi danas ne bismo ni postojali – kaže Gromović.
Punih deset godina „Zastava oružje“ je utrošila na povratak na svetsko tržište, a taj mukotrpan proces još nije završen.
– Tokom osamdesetih godina izvozili smo na Kubu, u Etiopiju, Mozambik... Još od tog vremena datiraju naša potraživanja od oko 50 miliona dolara, koja zajedno s kamatama iznose duplo više. Onda je usledila decenija kada smo zbog sankcija izgubili sva važna svetska tržišta. Naše mesto zauzela je konkurencija, a vi dobro znate da mi ne pravimo kiselu vodu i nameštaj. „Simpo“ može da izvozi bez problema, a „Zastava oružje“ je na režimu dozvola. Naša država mora da pazi gde izvozi, jer oružje je politička roba. Mi, jednostavno, moramo da budemo obazrivi da se nekom ne zamerimo, posebno velikim silama, Americi, Kini, Rusiji... – navodi Gromović, napominjući da kragujevačka fabrika ne pravi „metkove, potrošnu robu“, već „nezgodnu robu – kalašnjikove“, koji traju decenijama i kojih na zalihama ima „ko zna koliko“.
U ovu godinu „Zastava oružje“ je ušla s planom od oko 23 miliona evra zarade, što je, opet, nedovoljno za elementarno funkcionisanje fabrike.
– Da bismo bili na „pozitivnoj nuli“, nama je potrebno između 25 i 28 miliona evra. Tek sa tom sumom radnici mogu da dobiju bruto plate, do sada su dobijali neto – kaže Gromović, objašnjavajući zašto „Zastava oružje“ nije izmirivala obaveze po osnovu zdravstvenog osiguranja.
----------------------------------------------
Sindikat fabrike za trajno rešenje
Većinski Samostalni sindikat „Zastava oružja“ juče je odbio predlog republičkog Fonda za zdravstveno osiguranje da se radnicima, uz uplatu dela duga, overe knjižice na tri meseca. Prema rečima predsednika sindikata Dragana Ilića, oko dve hiljade zaposlenih u kragujevačkoj fabrici, koji od početka godine nisu mogli da odu kod lekara, traže da se ovaj problem trajno reši, kako bi nesmetano mogli da koriste zdravstvene usluge. Direktor ovdašnje filijale Fonda Predrag Petaković ponovio je da knjižice, po važećem zakonu, ne mogu biti overene dok se ne uplati iznos koji odgovara mesečnoj obavezi preduzeća na ime zdravstvenog osiguranja, a to je oko sedam miliona dinara. On je nadležne državne organe pozvao da odblokiraju filijalu i omoguće izradu završnih finansijskih računa za 18 zdravstvenih ustanova, među kojima je i Klinički centar „Kragujevac“.
Zaposleni u fondu zdravstvenog osiguranja u Kragujevcu obustavili rad sa strankama zato što su u zgradi radnici "Zastava oružja" i ometaju im rad. Oružari "zauzeli" još jedan sprat i ušli kod direktora.
Zaposleni u filijali Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja u Kragujevcu obustavili su danas u 11 sati rad sa strankama protestujući što ih radnici "Zastava oružja" već tri dana onemogućavaju da rade.
U isto vreme, oružari, koji od ponedeljka, 20. februara danonoćno protestuju u Fondu tražeći overu zdravstvenih knjižica za oko 2.000 radnika na šest meseci, pored trećeg zauzeli su i drugi sprat i ušli kod direktora filijale Predraga Petakovića da sa njim razgovaraju.
Petaković je izjavio novinarima da je dvočasovni prekid rada simboličan protest zaposlenih koji na taj način žele da ukažu da su moguće posledice ukoliko se ne otključa treći sprat gde se nalazi finansijska služba.
"Razumemo proteste radnika, ali tražimo da otključaju treći sprat kako bismo mogli da izvršimo tranfer sredstava prema zdravstvenim ustanovama, ali i isplatimo troškove za lečenje građana", rekao je Petaković.
On je dodao da finansijska služba zbog protesta oružara nije u mogućnosti da prenese oko 100 miliona dinara na račune zdravstvenih ustanova od čega 30 miliona Kliničkom centru u Kragujevcu, a preostali iznos ostalim zdravstvenim institucijama u Šumadiji.
Predsednik sindikata "Zastava oružja" Dragan Ilić je rekao da su radnici odlučili da blokiraju i drugi sprat očekujući da će to ubrzati rešavanje njihovih zahteva, s obzirom na to da nije bilo reakcija iz vlade od premijera i ministra zdravlja kojima su juče uputili pisma.
Ilić je naveo da su radnici danas hteli na sat, dva da omoguće rad finansijske službe, kako bi se izvršio transfer sredstava za hitne slučajeve, ali da to nije učinjeno jer je direktor Fonda tražio da se potpuno odblokira finansijska služba.
Radnici, kako je rečeno, neće ulaziti u prostorije na drugom spratu već će boraviti u hodniku, gde su doneli dušeke za spavanje.
Predstavnici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje tvrde da knjižice mogu da se overe na tri meseca i to tek pošto preduzeća uplate jednomesečnu ratu na ime obaveza i doprinsoa, koja u slučaju Fabrike oružja iznosi oko 4,5 miliona dinara.
Oružari su ranije optužili Fond da opstruiše zaključak vlade Srbije i zato protestuju u filijali te ustanove u Kragujevcu, gde su pre dva dana zaključali treći sprat gde se nalazi finansijska služba.
Podršku radnicima u zahtevu za overom zdravstvenih knjižica dali su i sindikati pet kragujevačkih preduzeća u restrukturiranju koji su najavili blokadu institucija i soabraćajnica u Kragujevcu, ukoliko do 27. februara ne budu overene zdravstvene isprave za oko 4.2000 radnika Fabrike oružja i preduzeća "Energetika", "21.oktobar", "Zastava inpro", "21.oktobar" i "Zastava vozila".