Protest pacijenata na dijalizi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Protest pacijenata na dijalizi
[/h] Izvor: B92


Beograd -- Pacijenti na dijalizi protestuju zbog odluke Fonda kojom je ukinuto pravo da se dijaliziraju u privatnoj ustanovi zbog nedostatka mesta u državnim.

1264365864f9bb883645dd972418545_368x276.jpg
Mnogi od njih sada na dijalizu moraju da putuju u drugi grad, što im teško narušava kvalitet života i pogoršava već loše zdravstveno stanje.
Pacijenti na dijalizi koji su se obratili kući B92 tvrde da su bez konsultacija i bez uvida u njihovo zdravstveno stanje iz Fonda za zdravstveno osiguranje dobili nalog o premeštaju u Centar za dijalizu u Lazarevcu.
Cvetana Stanković kaže da se pripremala za transplantaciju i nadala boljem sutra.

"Međutim preko noći sam dobila telegram i naprasno me prebacuju za Lazarevac, gde ja, gde mi pada teško i putovanje. Gubim ceo dan i u prevozu i na dijalizi, nemam vremena za pripreme za transplantaciju. Ja sam očekivala bolje sutra i naporno mi je to toliko da ne znam više šta da kažem", kaže Stankovićeva.

Živku Anđelković prebacuju iz centra u centar. Sada mora da putuje u Lazarevac, a vožnju kolima ne podnosi jer svaki put teško povraća. Tokom protekla dva meseca onemoćala je toliko da moraju da je vode i teško govori.

"Moja žena je isla na dijalizu tri meseca u Urgentni centar na hitnu dijalizu. Tamo je ona dva puta padala. Nisu imali sestre medicinske da je vode na pregled, pa sam ja morao da idem tamo do jedan, do dva noću. U urgentni centar doktori su mi rekli da nemaju mesto za moju ženu na dijalizu....Pa su me poslali u Nemanjinu na prvom spratu kod načelnika. Taj načelnik me je slao od bolnice do bolnice da ja tražim mesto", kaže Mihajlo Nikolovski, muž Živke Anđelković.

Pacijenti tvrde i da je u državnim ustanovama lošiji tretman, da se na lekovima štedi, a vitaminski preparati uskraćuju pacijentu. Zdravstveno stanje Milutiina Jankovića drastično se pogoršalo, tvrdi njegova supruga, od trenutka prebacivanja na dijalizu u VMA.

"On je izgubio potpuno snagu, njemu je jako pala krvna slika, on ne može da hoda...On nije primao adekvatnu terapiju, nije primao gvožđe, koje je bitno za njihovu krvnu sliku, koja je inače niska, nije primao rekormon u dovoljnoj dozi. Ja za sve što sam kazala ja imam papire ovde. Pa molim vas to je čovek koji je plaćao socijalno 40 godina pa je l' on treba u osamdesetoj godini ovako da se muči", kaže Božana Janković, supruga Milutina Jankovića.

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje objašnjavaju da se radi o racionalizaciji.

"Mi nikome nismo ukinuli pravo. Ni slučajno. Mi samo to pravo tražimo da naš pacijent ostvari u ustanovi u planu mreže pred kojim smo mi i pred zakonom obavezni da prvo ugovorimo zdravstvenu zaštitu", kaže Stanika Žunić, direktorka sektora za ugovaranje.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Bubrežni bolesnici u inostranstvu o trošku države

Bubrežni bolesnici u inostranstvu o trošku države

V. N. |


Oboleli koji odlaze na dijalizu oko 14 puta mesečno, ako otputuju u inostranstvo novac koji potroše tamo za dijalizu refundiraće RFZO



OBOLELI od hronične bubrežne insuficijencije, koji odlaze na dijalizu oko 14 puta mesečno, odnosno 150 puta godišnje, ukoliko otputuju u inostranstvo novac koji potroše za dijalizu u tamošnjim centrima refundiraće im Republički fond zdravstvenog osiguranja (RFZO) do visine troškova u centrima u Srbiji.

Predstavnici Udruženja bubrežnih bolesnika i invalida na kućnoj dijalizi predložili su pre dve godine, a RFZO je prihvatio, da pacijenti na dijalizi mogu da plate troškove te usluge u inostranstvu, a da po povratku u zemlju novac koji su potrošili za to refundiraju u RFZO.

Pacijenti oboleli od hronične bubrežne insuficijencije imaju veoma otežano kretanje van svog mesta, s obzirom na to da gotovo svakog drugog dana moraju da odlaze na terapiju.

- Na ovaj način prvi put je dijaliziranim pacijentima omogućen poslovni ili turistički odlazak van Srbije, a da pritom ne moraju da brinu ko će im pokriti troškove dijalize u inostranstvu - kaže Sanja Mirosavljević iz Fonda.

Svaki dijalizni tretman u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, RFZO plaća gotovo 10.000 dinara, u Srbiji je trenutno na programu više od 4.500 pacijenata. Samo za dijalizu i propratne lekove koje pacijenti na dijalizi koriste, Fonda je prošle godine izdvojio gotovo četiri milijarde dinara.

 
Natrag
Top