Prosvetna inspekcija

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Prosvetna inspekcija





Prosvetna inspekcija je državni organ čiji je posao da nadzire rad obrazovnih ustanova u Srbiji – od predškolskih institucija do fakulteta – i proverava da li se taj rad obavlja u skladu sa propisima. Ako uoči neke nepravilnosti, inspekcija nalaže određene mere za otklanjanje takvog stanja koje je određena institucija dužna da izvrši.

Kada ih zoveš?
Prosvetni inspektor, organsko oličenje institucije o kojoj je ovde reč, ima relativno širok opseg nadležnosti. Između ostalog, inspektor kontroliše…

ostvarivanje zaštite prava deteta i učenika, njihovih roditelja, odnosno staratelja i zaposlenih;
ostvarivanje prava i obaveza zaposlenih, učenika i njihovih roditelja, odnosno staratelja;
obezbeđivanje zaštite deteta i učenika i zaposlenih od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja i stranačkog organizovanja i delovanja u ustanovi;
postupak upisa učenika u školu.
Drugim rečima, u slučaju da sumnjaš da je došlo do bilo kakvih nepravilnosti u bilo kojoj od navedenih oblasti, a pogotovo ako u školi/fakultetu niko ne radi na otklanjanju istih – inspekcija je adresa za tebe.

Kome se obraćaš?
Poslove inspekcijskog nadzora u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju obavljaju organi opštinske, odnosno gradske uprave, dok je visoko školstvo u nadležnosti Ministarstva prosvete Republike Srbije.

Ako pri opštini ili gradu nije formirana prosvetna inspekcija, posao opet obavlja Ministarstvo prosvete (o trošku lokalne samouprave, vredi napomenuti).

Kako im se obraćaš?
Najbolje je da podneseš pismenu prijavu („predstavka“); bilo da je pošalješ poštom ili lično je odneseš, dužni su da na nju reaguju. Prijave telefonom ili elektronskom poštom takođe se primaju, ali u takvim slučajevima inspektori sami procenjuju da li će započeti postupak. Isto važi i za anonimne pisane prijave; ako ti je iz bilo kog razloga nezgodno da lično potpišeš prijavu, to umesto tebe može učiniti bilo ko ko je spreman da stane iza tvojih tvrdnji – roditelj, staratelj, deda, baba, prijatelj…

Ne postoji nikakav posebni formular za prijavu. Opiši šta se dogodilo, što jednostavnije i preciznije, i zapiši sve podatke za koje misliš da bi mogli biti značajni – kao i podatke na osnovu kojih će moći da te kontaktiraju. Ako imaš neke dokaze za svoje tvrdnje, obavezno priloži i njih – mada je inspektor svakako obavezan da ispita slučaj i ako ih nemaš.

Postupak
Po prijemu prijave, prosvetna inspekcija pokreće postupak u okviru koga inspektor ispituje da li je u određenoj ustanovi zaista došlo (ili redovno dolazi) do kršenja određenih propisa, šta se tačno dogodilo i ko je za to odgovoran.

Tokom postupka, obrazovna ustanova je dužna da inspektoru omogući nesmetan rad, što znači da moraju da mu daju na uvid sva relevantna dokumenta i da mu pruže druge vrste pomoći koju on zatraži. U suprotnom, ustanova i direktor ustanove mogu biti novčano kažnjeni.

Ishod
U roku od 15 dana od okončanja nadzornog postupka, inspektor sačinjava zapisnik koji sadrži „nalaz stanja“, i – zavisno od toga šta je otkrio – određene mere koje je institucija dužna da sprovede da bi otklonila određenu nepravilnost, ili da bi osoba koja je nepravilnost skrivila bila kažnjena. Ovaj zapisnik dostavlja se ustanovi, ali i podnosiocu prijave.

Nakon isteka roka u kome je ustanova bila obavezna da postupi po merama iz zapisnika, inspektor opet dolazi u posetu – takozvani „kontrolni nadzor“. Ako utvrdi da ustanova nije uradila ono što je trebalo da uradi, donosi rešenje kojim naređuje instituciji da to učini.

Druga ovlašćenja inspektora
Ako utvrdi da je u školi načinjen neki prekršaj, krivično delo ili privredni prestup, inspektor ne može da lično pošalje prestupnika u zatvor – ali ima pravo i obavezu da prijavi to nadležnim organima.
 
Natrag
Top