prosirivanje Win particije

Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
18
Kako da prosirim C particiju na Win XP bez reinstalacije jednog ili oba sistema, posto koristim XP na 30 GB ( samo C particija ), a Ubuntu 10.10 na ostatku do 160 giga ( root, swap i home particija )? Zbog igrica bi trebalo povecati C za jos nekih 30-tak GB. Posedujem instalacione diskove oba sistema. Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
18
Gitarice, kako se rukuje sa ovom alatkom u mom slucaju. Sve je belo.



Uploaded with ImageShack.us

Gitarice, kako se rukuje sa ovom alatkom u mom slucaju. Sve je belo.



Uploaded with ImageShack.us

Dodato posle 26 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

A evo i sa Wina ( ovo prethodno je bilo sa Maverika )



Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poruka
229
1.png
2.png
3.png
4.png
Normalno ides na NEXT
5.png
6.png
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
18
Interesantno. Ja sam resio problem sa slicnom alatkom Mini Tool Partition-om, i koliko vidim, na malo drugaciji nacin. Hajde, molim te, povecaj malo slike da tacno vidim o cemu se radi. Moguce je prosiriti C particiju, ali samo tako sto se obrise Linux home, sto znaci da se home gubi, i vraca se GPartedom. To opet znaci da se reinstalira jedan od sistema ( u ovom slucaju Linux ), a to je upravo ono sto sam hteo da izbegnem. Kada se oznaci Linux particija, postoji samo opcija delete. Iz gruba se pokrece Linux, kernel preuzima sistem, ali ne moze da ga otvori, jer nema home particije. Stoga te, Reha69, molim da uvelicas ovaj tutorijal kako bi mi stvari bile jasnije.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2011
Poruka
886
Mozes i ovako: Computer pa desni klik,Manage>Disk Management>isaberes patriciju,desni klik i Shrink Volume...>Enter the amount of space to shrink in MB: xxxxxx(broj) i onda samo podesis!Odma ispod Enter the amount of space to shrink in MB imas opciju Total size after shrink in MB: xxxxx(tu pise koliko memorije mozes da dodas)!
 
Član
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poruka
229
Evo ti sto je drug iz proslog posta postavio i nije lose i ovo ti je jednostavnije nego ova gore moja procedura.1.jpg2.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
18
Mislim da se nismo razumeli. Partition alatka ne prepoznaje linux particije. odnosno prepoznaje ih kao nepoznate ( unknown ). Zbog toga, kada oznacimo linux particiju, gubi se opcija resize/remove, kao i merge ( spojiti ). Ostaje samo opcija delete. To opet znaci da je moguce samo obrisati linux particiju, i tek onda prosiriti C particiju. Posledicno, prosirenjem Win C particije gubi se linux home particija, sto zahteva reinstalaciju linuxa. Upravo sam reinstalaciju hteo da izbegnem, posto sam imao samo jednu Win particiju, i to C. Ta jedna jedina C particija nema na ciji racun, da tako kazem, da se prosiri ( ne postoji druga ili treca Win particija, vec samo linux ). Koliko vidim, C particija ne moze da se prosiri tako da se smanji linux particija. To je bio moj problem: kako dodati prostor C, a oduzet za isti broj giga prostor home linux particiji? Problem i dalje stoji: da li u situaciji kada imate dual boot, i kada imate samo jednu Win particiju, postoji mogucnost da tu istu C particiju prosirite bez reinstalacije bilo kog sistema? Problem se gubi kada pored C imate i D, ili jos neku particiju, tada je lako. Opet molim da se ove slike povecaju. Moguce da ne vidim resenje, posto su slike izuzetno male.

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Apload mi je na izdisaju. Poslacu slike kad budem mogao.

Mislim da se nismo razumeli. Partition alatka ne prepoznaje linux particije. odnosno prepoznaje ih kao nepoznate ( unknown ). Zbog toga, kada oznacimo linux particiju, gubi se opcija resize/remove, kao i merge ( spojiti ). Ostaje samo opcija delete. To opet znaci da je moguce samo obrisati linux particiju, i tek onda prosiriti C particiju. Posledicno, prosirenjem Win C particije gubi se linux home particija, sto zahteva reinstalaciju linuxa. Upravo sam reinstalaciju hteo da izbegnem, posto sam imao samo jednu Win particiju, i to C. Ta jedna jedina C particija nema na ciji racun, da tako kazem, da se prosiri ( ne postoji druga ili treca Win particija, vec samo linux ). Koliko vidim, C particija ne moze da se prosiri tako da se smanji linux particija. To je bio moj problem: kako dodati prostor C, a oduzet za isti broj giga prostor home linux particiji? Problem i dalje stoji: da li u situaciji kada imate dual boot, i kada imate samo jednu Win particiju, postoji mogucnost da tu istu C particiju prosirite bez reinstalacije bilo kog sistema? Problem se gubi kada pored C imate i D, ili jos neku particiju, tada je lako. Opet molim da se ove slike povecaju. Moguce da ne vidim resenje, posto su slike izuzetno male.

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Apload mi je na izdisaju. Poslacu slike kad budem mogao.

http://www.dodaj.rs/f/U/PY/3pZ9koiI/linux.png
Kao sto se vidi, prosirenje je moguce, i to vrlo lako. Nastaje problem ako oznacimo linux particiju, gube se opcije resize i gotovo sve druge, osim delete. Oprostite ako ne umem dovoljno jasno da izlozim problem.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poruka
229
Postavio sam ti druge slike u vecem formatu u istom postu.Samo jos trebas na tu particiju gdje ti je linux dodati slovo.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top