Propadaju radnje, restorani...

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Propadaju radnje, restorani...

Izvor: Tanjug

Beograd -- Od početka godine primetan je trend smanjenja broja preduzeća u Srbiji, rezultat i drugog talasa krize koji se sve više oseća u zemlji.

9775125924ead4f63ac14a017700553_orig.jpg


Katarina Obradović-Jovanović rukovodilac odeljenja za politiku razvoja malih i srednjih (MSP) preduzeća pri Ministarstvu, navela je da je idalje izražen problem nedovoljne likvidnosti preduzeća i da se kompanije "bore" da obezbede povoljnije izvore kreditiranja, kako bi mogle da opstanu na tržištu.
"Nema sastanka sa predstavnicima MSP, a da se ne pomene problem visokih dažbina, ne se samo poreskih, već i vanporeskih ooptereća kao što su razne takse, doprinosi…", rekla je Obradović-Jovanović i naglasila da što pre treba razmotriti na koji način može da se pomogne privrednicima.

"Sigurno da postoje načini da se odredjeni nameti ili ukinu ili smanje, ili makar da se kroz promenu procedura olakša preduzetnicima da troše što manje vremena i imaju manje troškova za izmirivanje svojih obaveza", dodala je ona.

U Srbiji, prema procenama, tek svaki peti novoosnovani biznis opstane, a najviše propalih poslova ima u oblasti trgovine i usluga.


[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Podaci Agencije za privredne registre pokazuju da se od početka godine otvoren i ugašen najveći broj nespecijalizovanih trgovina na veliko.
Na drugom mestu po broju propalih poslova su restorani i pokretni ugostiteljski objekti.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Obradović-Jovanović je istakla da su za razvoj MSP najbitniji podsticajni ambijent i adekvatna finansijska sredstva pod povoljnijim uslovima.

Povoljni krediti, sa nižim kamatama, su ono što preduzetnici traže.

Obradović-Jovanović se slaže da će pored postojećeg Fonda za razvoj, Agencije za finansiranje i osiguranje izvoza (AOFI) i Razvojna banka, takodje, pružiti doprinos u većem finansiranju malog i srednjeg biznisa.

Zvaničnica Ministarstva je napomenula da se razvoju malog i srednjeg biznisa u Evropskoj uniji (EU) poklanja izuzetna pažnja, i da je za Srbiju važan izveštaj EU o praćenju sprovodjenja "zakona o malom poslu" (small biznis act) na zapadnom Balkanu.

"Izveštaj zajedno radi OECD (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj) sa nekoliko partnerskih institucija, uz podršku Evropske komisije. Prvi nacrt izveštaja bi trebalo da bude gotov do kraja ove godine, a izveštaj u toku 2012", kazala je Obradović-Jovanović.

Obradović-Jovanović je kazala da je to jedan od instrumenata "koji može da nam pokaže da li smo na pravom putu u kreiranju svih potrebnih uslova za razvoj MSP, uz napomenu da moramo voditi računa da se naša zemlja razlikuje od članica EU u mnogo čemu".

Pomenuta evropska direktiva ima deset principa koje treba da se primene - uklanjanje administrativnih barijera, olakšavanje pristupa finansiranju, podrška u otpočinjanju poslovanja, otvaranje sistema javnih nabavki za MSP, podsticaji preduzetnicima koji nisu uspeli iz prvog puta, podrška za veće korišćenje mogućnosti koje jedinstveno tržiste EU pruža, podrška internacionalizaciji MSP...


3324922544ead4f6406b66319520559_orig.jpg


"Takođe 'smol biznis akt' donosi i nekoliko predloga regulative na nivou EU, od kojih je za nas možda najznačajnija Direktiva o zakasnelim plaćanjima. Zemlje članice imaju rok od dve godine da te direktive prevedu u sopstveno zakonodavstvo", rekla je Obradović-Jovanović podsetivši i da je sličnu Uredbu usvojila Vlada Srbije.

Obradović-Jovanović ističe, medjutim, da treba biti realan u sagledavanju dubljih uzroka problema sektora MSP u Srbiji i njihove nekonkurentnosti.

"Mi još uvek osećamo posledice izolovanosti naše zemlje, tako da mi nemamo jaku privredu, velike sisteme, priliv stranih direktonih investicija još uvek nije toliki da bi omogućio sektoru MSP da se kroz povezivanje sa velikim sistemima razvija", naglasila je zvaničnica Ministastva.

Obradović-Jovanović je dodala da je prisutan i problem malog lokalnog tržišta sa relativno skromnom kupovnom moći, a sa druge strane jakom konkurencijom iz drugih zemalja.

Nisu uspostavljeni i lanci dobavljača što bi doprinelo razvoju MSP, mada su u zemlju već došle multinacionalne kompanije kojima je ta mreža neophodna.


14915484114ead4f64472ac681824191_640x360.jpg


Obradović-Jovanović najavila je i da će 4. novembra u beogradskom Centru Sava biti održan XIV Medjunarodni kongres malih i srednjih preduzeća.

Od bitnijih dogadjaja koji će biti organizovan u narednom periodu je i "Upoznaj kupca" ("Meet the Bayer") koji zajedno organizuju Ministarstvo ekonomije, Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA), Privredna komora Srbije, Nacionalna agnecija za regionani razvoj.

"Reč je o konceptu obrnutog sajma gde velika preduzeća koja već posluju na našem tržištu ili nameravaju da počnu poslovanje, primaju na svojim štandovima predstavnike malih i srednjih preduzeća koja nude svoje proizvode i usluge", iznela je Obradović-Jovanović.

Po Obradović-Jovanović tgo je veoma vazno za uspostavljanje veza, odnosno uključivanje u lance dobavljača velikih kompanija.

Dogadjaj se organizuje po drugi put u Beogradu, po četvrti put u Srbiji, a namera je da to postane redovan, tradicionalni dogadjaj susreta velikih kompanija i sektora MSP, zaključila je Obradović-Jovanović.
 
Natrag
Top