Pronalasci prave zaradu

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Pronalasci prave zaradu


Izumitelji uče da razmišljaju tržišno, a Srbija se transformiše ka ekonomiji znanja zahvaljujući takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju.


Dragan-Povrenovich.jpg



Razmišljati tržišno: profesor Dragan Povrenović


Tehnologija za izuzimanje bakra iz jalovine u borskom rudniku, monokristal koji se koristi u elektronici kao vredan materijal, uređaj za daljinsko praćenje elektromreže, novi pesticid ili tehnološki projekat sprečavanja prodiranja kapilarne vlage u manastire, crkve i stare objekte – samo su neki od izuma koji su ugledali svetlost dana zahvaljujući Takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji. Rezultat toga je oko 65 novih preduzeća i više od 200 novih radnih mesta.

– Takmičenje je nastalo pre pet godina sa idejomi željomdapromoviše preduzetnički duh među istraživačima, studentima, inovatorima, kreativnim pojedincima, timovima i privrednim društvima, a pre svega onima koji svojom delatnošću mogu doprineti da se privredni život Srbije brže transformiše ka ekonomiji zasnovanoj na znanju. Suština je da damo šansu našim ljudima bilo gde da žive, bez ograničenja starosne ili obrazovne strukture, da realizuju svoju ideju i izađu na tržište – kaže profesor Tehnološkog fakulteta Dragan Povrenović, organizator takmičenja, i najavljuje da se zainteresovani za ovogodišnje nadmetanje mogu prijaviti do 31. marta.


Ceo ciklus, od prijave do izbora najboljih, traje čitavu kalendarsku godinu. Svi takmičari u međuvremenu prolaze razne obuke, radionice, dobijaju savete i uče kako da naprave biznis-plan. Od njih se u samom startu traži da kažu šta je njihovo tržište i da razmišljaju komercijalno. Svoju šansu u proteklih pet godina u tome je videlo 1.356 timova ili oko 4.500 učesnika, od čega je skoro trećina ideja zaista realizovana. Tako da ko god se prijavi, uverava naš sagovornik, nema šta da izgubi, samo može sebe da potvrdi.

– Naš cilj nije samo da dobijemo rang-listu već da pomognemo ljudima da se zaposle i da unovče svoje pronalaske koje su godinama čuvali plašeći se da ih neko ne pokrade. Hteli smo takođe da podstaknemo naučnike koji se bave osnovnim istraživanjima da vide malo dalje, kako će te svoje ideje realizovati i uveriti se čemu one služe. Donekle smo uspeli da promenimo svest u naučnim institucijama o značaju primenljivosti nauke, odnosno da nauka ne služi isključivo za podizanje kompetencije istraživača, već za poboljšanje statusa države koja je finansira. Ali, ovo takmičenje daje jednaku šansu svima koji su sposobni da svoju inovaciju pretvore u konkurentan proizvod namenjen tržištu – objašnjava Povrenović.

Organizatori preko regionalnih privrednih komora i uz pomoć medija animiraju potencijalne takmičare u Srbiji, a od 2007. godine i u Republici Srpskoj, jer žele da podstaknu one koji umeju nešto da naprave, da to što lakše učine. Jer krajnji cilj takmičenja je podsticanje preduzetništva.

Nagradni fond od oko 12 miliona dinara obezbeđuje Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj, a u organizaciji učestvuju Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, Privredna komora Srbije i regionalne privredne komore. Posredno su uključeni mnogi stručnjaci, pa i oni iz dijaspore kao recenzenti prijavljenih inovacija, što omogućava upotreba interneta kao platforme za ovo takmičenje.



Izvor: Politika/M.Avakumović
 
Natrag
Top