Proizvođačima duvana preti bankrot

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Proizvođačima duvana preti bankrot
[/h] Izvor: B92, List Marica


Svetska zdravstvena organizacija je donela odluku da uništi proizvodnju duvana u 170 zemalja.

3023142174f5f7aeb0997a355165269_640x360.jpg


Egzistencija hiljada poljoprivrednika je u velikoj opasnosti i može se desiti da ostanu bez ikakvih primanja, upozorava Nacionalno udruženje proizvođača duvana.
Proizvodnji duvana u Bugarskoj preti uništenje.
Problem je u tome što se predlog smernica za članove 17 i 18 Okvirne konvencije o kontroli duvana, bavi pitanjima koja ne samo što ograničavaju proizvodnju duvana u zemlji, već zapravo određuju budućnost čitavog sektora, dok, u isto vreme, nijedan Bugarin ne učestvuje u radu radne grupe koja priprema nacrt.

Bugarska je jedna od 170 zemalja koje su ratifikovale FCTC. Osnovni cilj Konvencije je smanjenje pušenja na nacionalnom, evropskom i globalnom nivou i, pre svega, ograničavanje i sprečavanje pojave pušenja u populaciji mladih.

Istovremeno, ograničenja koja Konvencija nameće neće se odnositi na neke zemlje, koje su veliki proizvođači duvana, kao što su SAD, Argentina, Zimbabve, Malavi, pošto ove zemlje nisu ratifikovale Konvenciju.

Bugarski proizvođači duvana su spremni da se pridruže protestima Evropske asocijacije proizvođača duvana UNITAB i Internacionalne asocijacije proizvođača duvana iz Afrike.

Jedan od suludih predloga Svetske zdravstvene organizacije je i da se zabrane ugovori između proizvođača duvana i otkupljivača duvana u listu, da se, kako kažu, proizvođači duvana ne bi osećali previše sigurno.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Radna grupa koja je pripremala nacrt smernica nije uzela u obzir dokazanu činjenicu da u nekim zemljama i regionima, kao što je Bugarska, klima i zemljište ne dozvoljavaju ekonomski održive alternative. NAT–2010 se protivi predlozima da države potpisnice veštački ograniče veličinu plantaža za gajenje duvana jer bi na hiljade porodica zbog toga moglo da ostane bez zaposlenja.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
U isto vreme, FCTC ne obezbeđuje nijedan pouzdan mehanizam preko kojeg bi proizvođači duvana mogli da dobiju pomoć države ili da potraže alternativne delatnosti kojima bi zarađivali za život, imajući u vidu očekivani pad potražnje za duvanom u listu.

Prema tvrdnjama UNITAB-a, Svetska zdravstvena organizcija (SZO) se ponaša potpuno neodgovorno, a cilj joj je da ozbiljno ugrozi proizvođače duvana čiji je društveni i ekonomski položaj već ozbiljno pogoršan razvojem situacije vezano za opštu poljoprivrednu politiku.

"One neće imati nikakav uticaj na upotrebu duvana, a jedini njihov rezultat biće pogoršanje kvaliteta proizvoda".

"Nažalost, ovim izveštajem, SZO je prekoračila svoja ovlašćenja vezano za zaštitu javnog zdravlja i zašla u reon poljoprivrede, konkretno u sektor poljoprivredne proizvodnje duvana".

Oni čija egzistencija zavisi od proizvodnje duvana i kojima je to osnovna delatnost treba da imaju jednaka prava kao i ostali poljoprivredni proizvođači, piše u protestnoj deklaraciji Nacionalnog udruženja proizvođača duvana, uz podršku Udruženja proizvođača orijentalnog duvana, koja je dostavljena Ministarstvu poljoprivrede.

Ljudi su razočarani činjenicom da radna grupa koja je pripremila nacrt ključnih tekstova o članovima 17 i 18, umesto da je ponudila smernice i podršku zemljama potpisnicama Konvencije za promociju ekonomski održivih alternativa proizvodnji duvana u regionima gde je to svrsishodno i objektivno moguće, pomera fokus na nametanje postepenog i faznog ukidanja proizvodnje duvana kao poljoprivredne delatnosti.

Još uvek nije jasno da li će se Bugarska suprotstaviti odluci Okvirne konvencije o kontroli duvana. Jedna stvar je ipak jasna, a to je da za poljoprivrednu proizvodnju duvana ne postoji jasna alternativa.

I pored toga, portparol komesara za poljoprivredu Daciana Ciolosa Rodžer Vajt nedavno je izjavio da će bugarski proizvođači duvana nastaviti da primaju subvencije i posle 2013. godine.

 
Natrag
Top