Proizvođači lekova: Moguća nestašica lekova zbog duga države

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Proizvođači lekova: Moguća nestašica lekova zbog duga države


Tanjug |



Proizvođači lekova i predstavnici veledrogerija nisu prihvatili zaključak Vlade Srbije o merama za izmirenje dugova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) prema zdravstvenim ustanovama i zahtevaju da se taj dokument povuče, izjavio je danas predsednik Udruženja domaćih proizvođača lekova Dragomir Marisavljević.

224155_0810-farmacija-foto02-reuter_f.jpg


Vlada Srbije usvojila je 29. marta Program mera za izmirenje dugova RFZO u 12 kvartalnih rata, onosno, u naredne tri godine.


Marisavljević je novinarima u Privrednoj komori Srbije (PKS) rekao, da je taj zaključak zasnovan na potpuno pogrešnoj premisi da su svi proizvođači lekova i sve veledrogerije dale saglasnost za otpis duga potraživanja za 40 odsto.

- Smatramo da to nije u duhu razgovora iz novembra 2011. gde se država obavezala da će sve dugove za lekove koji su isporučeni u toj godini izmiriti i finansijski održati RFZO u 2012. i 2013. godini - dodao je on.

Marisavljević je rekao da je, prema zaključku vlade, prva rata duga prema farmaceutskom sektoru trebalo da bude isplaćena 31. marta, što nije učinjeno.
Prema njegovim rečima, vlada je nametnula otpis duga od 40 odsto svim proizvođačima kojih je u Srbiji regostrovano 435 od kojih je 150 nosilaca dozvole za promet kao i oko 200 veledrogerija.

- Očigledno je da je fond RFZO nelikvidan i njegovo finansiranje nije održivo - istakao je Marisavljević i ukazao da je neophodno da država iz budžeta pomogne, kao što je u zemljama EU.

On je kao primere naveo Francusku i Nemačku gde trećinu plaćanja za lekove i lečenje finansira državni budžet.

Predsednik Grupacije veledrogerija pri PKS Miodrag Nikolić je, govoreći o lanjskom dugu koji je država prenela u 2012. godinu, istakao da se za lekove na recept duguje oko 19 milijardi dinara dok su obaveze bolnica za lekove i medicinski materijal 11 milijardi.

- Radi se o 30 milijardi dinara sredstava koje treba obezbediti za pokrivanje duga iz prethodne godine, kako zdravstvenih ustanova tako i fonda - rekao je on.

Prema Nikoliću, zaključak vlade od 29. marta je dobar, s jedne strane jer je usaglasio obaveze države dok je s druge, neprimenjljiv i štetan zato što ne postoji saglasnost proizvođača kako domaćih tako i inostranih i nameće obavezu apotekama koje su pozitivno poslovale da otpišu 5,2 milijarde dinara.

- Smatramo da država i vlada treba da razmisle i povuku ovaj zaključak kako bi nesmetano funkcionisao farmacetski sektor - istakao je on.

Direktor Udruženja inovativnih proizvođača lekova INOVIA Bojan Trkulja upozorio je da je neophodno da se svi vrlo ozbiljno ponašaju kako ne bi došlo do nestašice lekova na tržistu, što, kako kaže, nikome nije u interesu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tržištu lekova preti kolaps

I „GALENIKA“ U VELIKIM PROBLEMIMA


Tržištu lekova preti kolaps

Blic



Odluka Vlade Srbije da proizvođači lekova i veledrogerije otpišu dug od 40 odsto zdravstvenim ustanovama može dovesti do bankrota pojedinih farmaceutskih kuća, koje i ovako otežano posluju. Ovim činom i snabdevanje tržišta lekovima može biti ozbiljno ugroženo.

235027_slika_f.jpg


Vlada Srbije usvojila je 29. marta program mera za izmirenje dugova od 19 milijardi dinara Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje u 12 kvartalnih rata, prema kome svi proizvođači i distributeri linearno moraju da se odreknu 40 odsto duga.


Kako za „Blic“ objašnjava sagovornik upućen u farmaceutsku industriju, „Hemofarm“, koji je kupila „Štada“ za 450 miliona evra, u 2011. godini otpisao je dugovanja prema „Velefarmu“ od 60 miliona evra. Ove godine su dodatno otpisali 40 miliona, najvećim delom zbog bankrota „Velefarma“. Ukoliko bi otpisali još 40 odsto duga, pitanje je kako bi mogli da nastave rad u Srbiji.




227385_aspirin-foto-shutterstock_hs.jpg


- „Galenika“ ima dugovanje od preko 70 miliona evra, nema strateškog partnera. Imaju zastarele lekove i nemaju mogućnost plasiranja novih medikamenata, jer nemaju licencu niti sredstva da započnu proizvodnju. Čekaju garanciju Vlade za kredit od 70 miliona evra kako bi uspostavili likvidnost. I „Aktavis“ je nedavno kupila američka kompanija „Votson“ za pet milijardi dolara, ali je zato prošle nedelje otpušteno oko 30 radnika u proizvodnji u Leskovcu - ističe izvor „Blica“.


Kakva je situacija na tržištu pokazuje i podatak da je „Srbolek“ u stečaju, dok je „Jugoremedija“ u blokadi, a radnici u štrajku. Od 200 veledrogerija, samo četiri mogu normalno da posluju. U stečaju su „Velefarm“, „Vetfarm” i „Jugohemija“.


Dragomir Marisavljević, predsednik Grupacije proizvođača lekova, kaže za „Blic“ da ne postoji takva industrija koja može da otpiše toliki dug i da posle toga normalno funkcioniše.

235023_oliver-bunic-ofot-303-blic-oliver-bunic_hf.jpg


- Ne postoji farmaceutska industrija koja to može da izdrži - ističe Marisavljević.


Izvor „Blica“ tvrdi da postoji mogućnost i da se neki proizvođači povuku sa tržišta.


- Veledrogerije već rade sa niskom maržom i opterećene su kreditima. Otpis duga od 40 odsto bi se delimično prelio i na njih ili bi bili pod pritiskom banaka pa bi veliki deo bankrotirao - ističe izvor „Blica“.

Postoji i scenario da magacini budu puni, ali da bolnice nemaju lekova.
- Nikome neće biti u interesu da prodaje, a da novac ne dobija. Može se desiti da pacijenti ostanu bez lekova - upozorava izvor „Blica“.


Bojan Trkulja, direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova, smatra da ova odluka Vlade šalje loš signal investitorima da je ovde nemoguće poslovati.
- Nikome nije u interesu nestašica. Odluku niko od proizvođača nije potpisao, zbog čega ne možemo oprostiti dug od 40 odsto - objašnjava Trkulja.



[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Svi kasne sa plaćanjem

Republički fond za zdravstveno osiguranje Srbije trenutno kasni u plaćanju prema apotekama od 220 do 250 dana i na isplatu je dospeo jun-jul 2011. godine. Bolnice plaćaju dugove ka veledrogerijama sa rokom dužim od 400 dana.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


 
Natrag
Top