Proizvođači brišu popust na lekove

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Proizvođači brišu popust na lekove










Izvor:
B92.net







Proizvođači lekova povlače potpis sa Protokola sa RFZO, kojim su za ovu godinu spustili cene medikamenata koji se izdaju o trošku osiguranja za 10 odsto.


lekovi_ocp_w380_h228.jpg



To znači da se povećavaju troškovi za lekove sa tzv. pozitivne liste, za koje RFZO već duguje oko 13 milijardi dinara, pišu "Novosti".

Kako saznaje ovaj list, popust je, zasad, ukinula “Farma Svis”, a ostali trenutno vagaju da li da postupe po preporuci Grupacije proizvođača lekova koja je pre desetak dana svim svojim članicama zvanično sugerisala da RFZO otkažu popust.

To je, ipak, samostalna odluka svakog proizvođača, jer su pojedinačno i potpisivali Protokol, a u RFZO za “Novosti” tvrde da osim “Farma Svis” niko više nije najavio da će ukinuti popust.

U farmaceutskim krugovima kažu da na kursnoj razlici već previše gube da bi mogli da prave ustupke RFZO na koje su ranije pristali.

"Pristali smo da damo popust od 10 odsto da bi RFZO finansijski mogao da izgura godinu, ali kad uradimo kalkulaciju ispada da smo dosad dali više nego što smo obećali," kaže za “Novosti” Bojan Trkulja, direktor Fonda INOVIA, koji okuplja 16 proizvođača inovativnih lekova.

"Od početka godine, u proseku, oni su na kursnoj razlici imali dobitak, a mi gubitak od 13 odsto mesečno i to na svim lekovima, a ne samo na onim koji se izdaju o trošku osiguranja. Zato bi bilo pošteno da nas RFZO oslobodi obaveze da i dalje dajemo popust od 10 odsto, jer smo već dali više nego što su tražili."

Profesor dr Aleksandar Vuksanović, direktor RFZO, kaže da shvata realnost i potrebu da se kurs uskladi, ali da je to u nadležnosti Vlade, a ne RFZO.

"Niko ne može da kaže da se RFZO u ovoj situaciji ne ponaša krajnje odgovorno: ubrzali smo isplate i smanjili dug za lekove," kaže Vuksanović za “Novosti”. "Proizvođači lekova su kod nas u boljoj poziciji nego u zemljama u okruženju. Iako one imaju više para za zdravstvo, kod nas su kraći rokovi naplate. Sada isplaćujumo lekove isporučene u januaru i pokušavamo da nađemo dodatna sredstva da do kraja godine ubrzamo isplate i smanjimo dugove i kašnjenje. Kod ogromne većine proizvođača nailazimo na razumevanje i, osim “Farme Svis”, niko nije najavio povlačenje iz partnerskog protokola o popustu od 10 odsto. Za tako nešto i nema razloga, jer će ubrzo biti korigovan kurs za obračun cena lekova."

Samo zbog toga što taj kurs nije menjan još od maja prošle godine, kada su cene lekova obračunate po kursu od 99,29 dinara za evro, 16 stranih kompanija na našem tržištu izgubilo je na lekovima od početka godine 50 miliona evra.Tako bar tvrde u INOVIA. Ne zna se koliki minus su, istovremeno, uknjižile domaće fabrike.

Još od januara, kada je razlika između obračunskog i realnog kursa premašila pet odsto, proizvođači traže da se cene lekova usklade sa skokom evra. Takva odluka se, međutim, tek sada priprema. Prema saznanjima “Novosti”, u Ministarstvu trgovine se, na inicijativu Ministarstva zdravlja, prave kalkulacije koliko bi koštali lekovi kada se u cenovnike ukalkuliše važeći kurs evra, čija je srednja vrednost u utorak bila 116,63.

Prema saznanjima “Novosti”, takav predlog bi u zvaničnoj formi mogao da stigne u Vladu tek za nedelju-dve, a u novu uredbu o kriterijumima za formiranje cena lekova trebalo bi da bude “ukalkulisan” kurs evra na dan donošenja.






 
Natrag
Top