Profinjeni etno-zvuci grade hram u Foči

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Profinjeni etno-zvuci grade hram u Foči






Autor: Radmila Đević
Izvor: Glas Srpske: 20.04.2011 22:00

FOČA – "Hoćemo li, čoče, čoče, gradit' crkvu nasred Foče? Gradićemo u visinu Svetom Savi zadužbinu", stari su poznati stihovi koje ovih dana izvodi šest ženskih vokala mlade raspjevane družine, etno-grupe "Kimval".
130


Ovi stihovi su se čuli i za vrijeme snimanja pjesme i spota podrške izgradnji hrama Svetog Save u Foči u saradnji sa RTRS, Crkvenim odborom Foče i "m:telom".
Iako postoji nepunu godinu, etno-grupa "Kimval" osvaja srca publike i nastupa širom Srpske, a snimanje pjesme i spota za izgradnju velike svetinje u Foči do sada im je najveći uspjeh.
Ženske vokale "Kimvala" čine učenice Srednjoškolskog centra u Foči koje je spojila ljubav prema narodnom stvaralaštvu i njegovanju kulturne baštine, a okupile su se na inicijativu Vidaka Vujadinovića, profesora Crkvene muzike u fočanskoj Bogosloviji svetog Petra Dabrobosanskog. Milozvučnim vokalima "Kimvala" još ljepši izraz daje nekoliko instrumentalista prateći ih na klavijaturama, gitari, bubnju, zvečkama, frulama, dairama i tarabuci.
Vujadinović je rekao da je etno-grupa od nastanka vrijedno radila i brzo napredovala, te je za nepune dvije sedmice rada imala repertoar od skoro deset kompozicija.
- Svoj prvi debitantski nastup imala je već polovinom septembra prošle godine, a od tada redovno nastupa na brojnim kulturnim manifestacijama. Na repertoaru ima etno-kompozicije narodnih i crkvenih motiva - dodao je Vujadinović.
Nedavno su grupu obogatili novim neobičnim instrumentom, kavalom, koji će im svojim zvukom doprinijeti da još bolje i iskrenije iznose svoja osjećanja kroz muziku i pjesmu.
Među prvim članovima etno-grupe "Kimval" jeste Dušan Petrušić, instrumentalista na fruli i kavalu.
- Radimo naporno od kada smo osnovani, a vrlo brzo smo prepoznali i uspjeli spojiti muzičke i glasovne sposobnosti, utrenirati glasne žice i instrumente i dobiti očaravajući i ugodan zvuk - rekao je Petrušić.
Sa njim je saglasna i vokal Marija Gagović, koja kaže da je od svih uspjeha i dosadašnjih nastupa etno-grupe najveći zadovoljstvo snimanje pjesme i spota u porti hrama Svetog Save u Foči u korist završetka radova na njegovoj izgradnji.
- Mi smo još prije ove etno-grupe na školskim sekcijama izvodile etno-kompozicije, ali od kada smo spojili glasove sa instrumentima, sve više dobijamo na značaju, što nas samo podstiče da i dalje nižemo uspjehe - rekla je Gagovićeva.
Odmah poslije snimanja video-materijala za spot o gradnji hrama vrijedni članovi etno-sastava snimili su i audio zapis pjesme.
- U toku je obrada materijala u studiju RTRS u Foči, a spot će već u danima koji su pred nama biti premijerno emitovan na ovoj televiziji - najavio je Vujadinović.


Istorijat imena

Etno-sastav "Kimval" nosi naziv po istoimenommuzičkom instrumentu koji se spominje još u Starom zavjetu. Sastojao se od dvije bakarne ili metalne ploče koje su se pomoću kožnih ili metalnih kaiševa držali u rukama, a zvuk se dobijao njihovim udaranjem, slično današnjim činelama. O ovom muzičkom instrumentu govori i apostol Pavle u svojoj "Himni ljubavi": "Ako jezike čovječije i anđeoske govorim, a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje ječi, ili kimval koji zveči."
 
Natrag
Top