Profesori ne drže dopunsku nastavu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Profesori ne drže dopunsku nastavu[/h]



Za većinu nastavnika u srednjim stručnim školama časovi dopunske nastave su samo mrtvo slovo na papiru.Iako im je to obaveza u 40-časovnoj radnoj nedelji u dnevnicima, uglavnom, ostaju prazne rubrike u kojima treba da se upiše dopunska nastava. To se sazna kada đaci padnu na popravni ispit, pa se roditelji žale prosvetnoj inspekciji da nastavnik nije držao dopunsku nastavu i da zbog toga dete ima slabe ocene.


69385936650315bbb9283a812234247_368x242.jpg



Prema rečima Verice Kovačević, pomoćnika sekretara za inspekcijske poslove pri Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu, u najvećem broju slučajeva roditelji su u pravu. Ona ističe da inspekcija odmah reaguje na njihovu pritužbu.

"Nastavnik je dužan da održi dopunske časove i to evidentira u dnevniku. On za to dobija platu, iako nije držao časove. Dešava se od planiranih 36 dopunskih časova tokom godine, održe jedan ili nijedan. Neshvatljivo je da direktor škole i školski odbor to ne primećuju. Kada se ustanovi da nisu držali dopunsku nastavu, nalaže se školi da ponovo organizuje popravni ispit za učenike", ističe Kovačević.

Kontrolom je utvrđen manjak dopunskih časova u mnogim srednjim stručnim školama.

"Iako se u većini slučajeva radi o lošim đacima i sa velikim brojem izostanaka, roditelji ovih učenika su, uglavnom, u pravu kada se žale da nastavnici nisu držali dopunsku nastavu. Problem je što se neki od njih žale u novembru na popravni ispit koji je održan u avgustu. Ministarstvo prosvete bi zato trebalo da odredi neki rok do kada bi mogle da se podnose žalbe na popravne ispite", ističe Kovačević.

Među pritužbama koje su upućene gradskoj prosvetnoj inspekciji na račun srednjih stručnih škola nalaze se verifikacija obrazovnih profila, kao i postupak ocenjivanja. Kovačević naglaša da tamo gde se za to steknu uslovi inspekcija nalaže da se učenici ponovo ocene.

Ona ističe da mnogi roditelji tek na kraju školske godine saznaju kakva su im deca u školi. Većina dođe samo na prvi roditeljski sastanak, a posle se ne pojavljuju. O uspehu u školi, tokom cele godine, interesuju se samo roditelji dobrih đaka. Događa se i da sasvim slučajno saznaju da im je dete bilo, navodno, bolesno i odsutno duže vremena, iako je svakog dana govorilo roditeljima da ide u školu.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top