Prodaju posteljice

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Skandalozno

Prodaju posteljice

Zemunski Institut za primenu nuklearne energije “Inep” više decenija trguje ljudskim placentama, koje dobija radi naučnih istraživanja, iako zakon to strogo zabranjuje

Thumb_inep01.JPG


BEOGRAD - Institut za primenu nuklearne energije “Inep” iz Zemuna decenijama trguje ljudskim placentama (posteljicama) iz beogradskih porodilišta iako je to zakonom zabranjeno!
Za moguće postojanje nelegalne trgovine saznalo se kada je fudbaler Liverpula Josi Benajun izjavio da je famozna isceliteljka Marijana Kovačević, kod koje tretman košta 2.000 - 3.000 evra, za njegovo lečenje koristila ljudsku placentu, a ne konjsku. Međutim, placenta, kao privremeni organ koji se odbacuje posle porođaja, spada u patoanatomski otpad, čije je uništavanje regulisano zakonom, a beogradske bolnice imaju obavezu da ga sahranjuju na groblju Orlovača.
Kako tvrdi izvor Kurira iz zemunskog porodilišta, ovakva vrsta saradnje sa “Inepom” prekinuta je tek dolaskom novog načelnika prof. dr Dragoša Stojanovića.
- KBC “Zemun” je davao placente “Inepu” na osnovu naučnoistraživačke saradnje, kao i sluznice materica koje se odstranjuju prilikom kiretaže. Najveći broj tih primopredaja obavljen je bez bilo kakvog ugovora - tvrdi izvor Kurira.
Vlasnica “Koto derme”, specijalizovane firme koja se bavi proizvodnjom preparata na bazi placente, mr Marjeta Pavlović potvrdila je za Kurir da dugi niz godina placente kupuje od “Inepa”:
- Ne kupujemo hormonski deo, jer je dokazano da su hormoni iz placente štetni, već samo belančevinasti deo, od kojeg pravimo ekstrakt - objasnila je mr Pavlović.
Direktorka “Inepa” dr Ljiljana Vićevac potvrdila je za Kurir da je ta firma više od 35 godina dobijala placente iz porodilišta za potrebe naučnih istraživanja i da je prodavala samo delove placenti. Međutim, ona tvrdi da je od pre dve-tri nedelje to “završena priča” zbog kontroverznih tumačenja u javnosti, ali i zakona.
- Prodavali smo mali osušeni deo placente u vidu praha koji nam je ostajao posle istraživanja - objasnila je dr Vićevac. - Osamdesetih godina počeli smo proizvodnju preparata na bazi placente koji su prodavani u apotekama, ali pošto nam to nije primarna delatnost, od toga smo odustali.
Na pitanje da li zna da li je trgovina placentama zabranjena zakonom i da se one moraju uništavati, rekla je da je to tek “nedavno čula”.
- Javna je tajna da porodilišta zamrzavaju placente i čekaju kupca, a tek posle 30-40 dana šalju ih na ukopavanje - izjavio je za Kurir dr Miroslav Poznić iz firme koja se bavi uklanjanjem medicinskog otpada i dodao da se ta trgovina odvija uprkos inspekciji Ministarstva zdravlja.
Zdravstvena inspekcija i dalje radi na otkrivanju “identiteta doktorke Marijane Kovačević”, koja jedina može da odgovori na pitanje od koga je nabavljala placente za lečenje nekih od najboljih evropskih fudbalera.


pise Kurir
 
Natrag
Top