Problem medija vlasništvo i novac

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Problem medija vlasništvo i novac





Učesnici konferencije "Petnaest godina razvoja nezavisnih medija u Srbiji" ocenili da su za srpske medije najveći problemi vlasništva i novca.


868945155509279826d65f056306781_orig.jpg



Sledeća pogubna posledica nedostatka legislative i nesprovođenja postojeće u medijskoj sferi, kako smatraju neki od učesnika konferencije koju su organizovali USAID i Ireks, jeste katastrofalan materijalni položaj novinara i sistematično kršenje njihovih radnih prava.

Pomoćnik ministra kulture i informisanja Dragan Kolarević je, u dijalogu s predstavnicima medija i novinarskih udruženja, izrazio očekivanje da će iz započetog dijaloga države i predstavnika novinarske struke na zakonodavnom planu ubrzo proisteći rešenja koja će unaprediti medijske slobode.

Odgovarajući na primedbe o sporom povlačenju države iz medija, Kolarević je istakao da će država nastaviti proces privatizacije medija, ali da će, rukovođena iskustvima loših privatizacija u prošlosti to "činiti oprezno".

Objašnjavajući neophodnost procesa redefinisanja Medijske strategije, koja je napravljena tokom mandata prethodne vlade, Kolarević je rekao da je neophodno napraviti pravna i pojmovna usaglašavanja u nacrtima medijskih zakona.

"Neophodno je i da se istovremeno konsultujemo sa svima koji imaju suprotna mišljenja kako bismo imali manje tema oko kojih bismo se sporili u javnoj raspravi, odnosno kako bi ona što kraće trajala", rekao je Kolarević.

U okviru prve panel diskusije na dvodnevnoj konferenciji, posvećene medijskim zakonima i sprovođenju Medijske strategije, predstavnik Medijske koalicije Dragan Janjić konstatovao je da je svet u dubokoj tranziciji, a da Srbija još nije ni počela da se bavi zakonima koji treba da prilagode medijsku scenu novim potrebama.

Diskusije o srpskoj medijskoj sceni su, kako je sa žaljenjem konstatovao, i dalje koncentrisane na "pitanja iz prošlog veka", što za posledicu ima nepostojanje uslova za to da mediji pariraju državi i centrima moći.

Ohrabrenje je to što, prema njegovim rečima, bez obzra na nesaglasja na medijskoj sceni, postoji jasan koncept i pristup tome kako treba rešavati stvari, prvenstveno na tri polja: transparentnosti vlasništva, povlačenja države iz medija i kontrole trošenja budžetskih sredstava.

"Bez saznanja o tome ko su vlasnici medija, ne možete voditi antimonopolsku politiku. Takođe, vlada, i prošla i ova, mogle su da ukinu sadašnji pristup koji znači direktno davanje budžetskih sredstava medijima", rekao je Janjić, koji je zagovornik projektnog finansiranja sa jednakim pravilima za sve medije.

B92 je bila jedna od prvih televizija koja je počela da funkcioniše kao slobodni medij.

"1996. godine najveći problem u Srbiji bio je taj što je Slobodan Milošević bio garant Dejtonskog mira, bio je fiktivni mirotvorac. Dakle mi smo se osećali jako izdvojeno i u takvoj atmosferi smo imali i demonstracije, ali i te demonstracije rodile su šansu koju smo iskoristili, organizovali smo se i napravili ambiciozne projekte i to je prepoznao USAID, između ostalog, i pokrenuo je ovaj program ’97. godine", kazao je Veran Matić, nekadašnji glavni i odgovorni urednik B92, a sada direktor UO Fonda B92.

Direktor agencije Fonet Zoran Sekulić upozorio je da je alternativa načelu slobodnog novinarstva podaništvo u novinarstvu i da novinarski esnaf ne sme da se miri sa stalnim dovođenjem u pitanje opravdanosti insistiranja na tom idealu.

Medijska strategija je, kako je objasnio, bila plod dvostrukog kompromisa: sa vladom i između medijskih udruženja. Na kraju su svi iz struke mogli da podrže strategiju, sem njenog dela o formiranju šest regionalnih javnih servisa, na čemu je bivša vlada insistirala.

"Povlačenje države iz medija je prioritet, jer država se pokazala kao loš vlasnik i loš urednik, ne samo kada su u pitanju mediji u njenom vlasništvu, već i kada je reč o uticaju na druge medije", reko je Sekulić.

Konferencija, organizovana kako bi se obeležio jubilej prisustva Ajreksa u Srbiji, počela je projekcijom filma "Razvoj nezavisnih medija u Srbiji".

Skup traje dva dana, a među temama će biti medijska strategija i njena primena, medijske slobode, profesionalizam i održivost, preduslovi i ključna pitanja za razvoj medija u Srbiji i korišćenje društvenih mreža u novinarstvu.

Predstavnik Medijske koalicije Dragan Janjić upozorio je da u Srbiji cveta političko tabloidno novinarstvo i da političari drugačije treba da se ponašaju prema medijskoj sceni ako se želi zaustaviti takvo novinarstvo.

Amabasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi kazao je da će SAD i nakon 15 godina nastaviti da podržavaju medije u Srbiji.

"Kroz pomoć SAD tu smo da građanima pružimo objektivno informisanje zasnovano na činjenicama", rekao je Kirbi i pozvao Vladu Srbije da nastavi da pruža podršku slobodnim i nezavisnim medijima.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top