Privrednici nemi na prozivke iz NBS

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Privrednici nemi na prozivke iz NBS











Izvor:
B92.net







Kritike u tekstu guvernera NBS Dejana Šoškića su podigle puno prašine u javnosti, ali zasad nema odgovora iz tabora privrednika piše "Politika".


5159121344ffacc232859b996379981_orig.jpg



List koji je objavio Šoškićev autorski tekst u kom se spominju "privrednici koji su preko noći došli do bogatstva zahvaljujući korupciji", pokušao je da dobije odgovor u klubu "Privrednik" da li su se krupni kapitalisti prepoznali u tom tekstu.

Predstavnike te poslovne zajednice bilo je gotovo nemoguće dobiti za komentar. Mnogi su zvonili iz dubokog rominga. Jedini se odazvao Toplica Spasojević, vlasnik ITM-a, piše "Politika".

"Guverner je u pravu kada kaže da u ovoj zemlji nisu veliki apetiti za industrijskom proizvodnjom. U ovoj zemlji ne postoji ozbiljna strategija reindustrijalizacije, a vapaji privrednika da se to učini izgleda nisu urodili plodom. Činjenica je da kada imate najveće kamate u Evropi ne možete da ostvarite takve zamisli", kazao je Spasojević.

Na pitanje da li su se članovi kluba „Privrednik” prepoznali u guvernerovim kritikama, Spasojević odgovara:

"Ne znam na koga je mislio. Uglavnom sve je to individualno. Mi u ITM-u, na primer, imamo i industrijsku i poljoprivrednu proizvodnju."

Sagovornici "Politike", međutim, smatraju da je pozadina ovako oštre reakcije ujdurma koja se digla oko smene prvog čoveka Narodne banke i da je guverner odlučio da, ako već treba da ode, da bar svima skreše u lice.

Branislav Čanak, predsednik sindikata „Nezavisnost”, smatra da je guverner oštrije i otvorenije reagovao zato što se našao u neobranom grožđu. Ipak, kaže da bi mogao da potpiše svaku rečenicu Šoškićevog autorskog teksta.

"Guverner je u razvijenim zemljama nedodirljiva osoba, a mi ga ovde vučemo po prašini. On treba da bude čuvar monetarnog suvereniteta zemlje, zato je nezavisnost centralne banke garantovana zakonom", kaže Čanak i dodaje da oni koji su u kampanji obećavali depolitizaciju, sada i te kako politizuju Narodnu banku.

"Ako Ivica Dačić misli da su bankari narodni neprijatelji, zašto je onda primio u vladu Mlađana Dinkića, koji je omogućio dolazak stranih banaka. A izlaženje u susret zahtevima privrednika da se novac iz deviznih rezervi koristi u druge svrhe značio bi uništavanje finansijskog sistema", kaže Čanak.

Da je guverner potpuno u pravu smatra i Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.

"Iako ti privrednici misle da su veliki oni to suštinski nisu. Jer da jesu neko od njih bi kupio Železaru u Smederevu, na primer. Neke od mera koje se sada predlažu uglavnom idu u prilog samo njima. A mala i srednja preduzeća, koja su generator rasta, zapošljavaju mnogo više ljudi nego oni", kaže Atanacković.
 
Natrag
Top