Privreda ugrožena zbog kursa

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Privreda ugrožena zbog kursa

Prošlonedeljni pad dinara uzburkao javnost

Privrednici su, blago rečeno, uspaničeni zbog naglog pada vrednosti domaće valute, koji je zaustavljen početkom ove nedelje. Poučeni iskustvom s kraja prošle godine, kada se dinar srozao za 20 odsto, ovaj put reagovali su s prvim naznakama njegovog slabljenja, ukazujući da je simptomatično da se ista stvar dešava krajem godine.

devize-v.jpg


Podsećajući da je krajem prošle godine kada je kurs pao za dvadesetak odsto, to upravo značilo smanjenje profita za taj procenat, a za mnoga preduzeća i gubitak zbog negativnih kursnih razlika, Dragoljub Vukadinović, predsednik „Metalca” iz Gornjeg Milanovca, upozorava:
- Sada, pred kraj godine, ponovo nam se dešava pomeranje evra, doduše ne tako veliko, sa oko 93 na oko 96 dinara. Normalno je da su u panici i proizvođači i trgovci. Kreatori ekonomske politike moraju da znaju da je to neodrživo, zato i očekujem da ovu godinu završimo sa kursom od 93-94 dinara, kako nam se ne bi ponovile gubici zbog negativnih kursnih razlika - kaže Vukadinović.
Uz opasku da je „malo simptomatično” to što svakog decembra dolazi do slabljenja dinara, Vaso Lekić, direktor „Fudlenda” iz Beograda, ipak veruje da neće doći do drastičnijeg slabljenja domaće valute.
- Za privredu pad vrednosti dinara od jedan i po do dva odsto jednokratno, i to na kraju godine, nije dobro, ali bi tek katastrofa bila da se ponovi kraj prošle i početak ove godine, kada je dinar oslabio dvadesetak odsto. Želim da verujem da na međubankarskom tržištu nije bilo spekulacija, već da je tražnja izazvana potrebama za plaćanjem obaveza prema inostranstvu. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, zatim aranžman sa MMF, Svetskom bankom, daje garanciju da na duži rok kurs ne bi trebalo da se menja od oko 95 dinara za evro - naglašava Lekić.
Njegovo preduzeće, koje se inače bavi preradom voća i povrća daje robu trgovinama na odloženo i u cenu nisu ukalkulisali drastičnije pomeranje kursa. Svaki pad vrednosti dinara bio bi veoma opasan za njihov opstanak. Ali i drugih, naglašava.
- Za privredu je najvažnije stabilno tržište, ali i kurs. Očekujemo da će do kraja meseca dinar da se stabilizuje i iskreno mislim da do sledeće revizije aranžmana MMF u februaru, neće biti većih pomeranja - kaže Vaso Lekić.
I Rade Pribićević iz „Denjub fud grupe” upozorava da oscilacije kursa ne utiču dobro na krajnji poslovni rezultat kompanija. Svake godine, paralelno sa budžetom u dinarima prave i evro budžet, kada pokušavaju da predvide kretanje domaće valute. Za 2009. kalkulisali su sa 95 dinara po evru.
- Ovo što se sada desilo sa kursom neće imati veliki uticaj na završni račun, ali ako bi se nastavilo jačanje evra - ne bi bilo dobro. Postoje elementi spekulacije, zašto se to dešava baš u ovo vreme kada se očekuje priliv doznaka iz inostranstva. Jako je teško predvideti dalje kretanje kursa, ali mi osećaj kaže da će ostati na 95 dinara - kaže Pribićević.
Da kurs u narednom periodu neće rasti smatra i Milan Knežević, vlasnik preduzeća „Modus” iz Pančeva i potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća. Međutim, jačanje evra bi moglo da dovede do pogubnih bilansnih stanja cele privrede, jer bi sada iskazujući bilanse u završnim računima, svi imali oko tri odsto manjka, koliko je kurs evra ojačao.
- Banke su te koje su uzrokovale pomeranja na deviznom tržištu. NBS je donela odluku da se smanji obavezna dinarska rezerva banaka, tako da su one oslobodile jedan deo sredstava za koje kupuju devize i povlače ih iz Srbije. Mislim da je to realno objašnjenje. To povećanje kursa za tri odsto nas, međutim, dovodi u nedoumicu da li da podižemo cene svojih proizvoda ili ne - upozorava Knežević.

NBS: Jačanje evra bilo privremeno
U Narodnoj banci Srbije juče su naglasili da kretanja na međubankarskom deviznom tržištu potvrđuju ispravnost njihovih očekivanja da je rast kursa u poslednjim danima prošle nedelje bio privremenog karaktera.
- Stabilnost deviznog tržišta i kursa ne znači da on ne oscilira u oba smera, kako u smeru jačanja, tako i slabljenja, a centralna banka interveniše na deviznom tržištu samo kada oceni da je to potrebno da bi obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta i da bi sprečila preveliku dnevnu oscilaciju kursa - rekli su u centralnoj banci.
Dinar je u odnosu na prethodni dan ojačao. Evro će, prema zvaničnom kursu NBS, danas vredeti 95,3235 što je za 20 para manje nego juče.


Autor: Danijela Nišavić
 
Natrag
Top