Privatizacija ostala na - planu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Privatizacija ostala na - planu







PODGORICA - Ovogodišnji Vladin plan privatizacije u velikoj meri podsećao je na onaj od pre deset godina, a kako stvari stoje i ishod će biti sličan. Na spisku su ista preduzeća, koja već deceniju čekaju na investitore i svež novac.
[SIZE=-0]Malo je državnih preduzeća ostalo za prodaju, kako bi se „krpio“ budžet, a pojedine ranije privatizovane kompanije, poput Kombinata aluminijuma, više novca su „isisale“ iz budžeta, nego što se država okoristila.


reg-privatizacije_310x186.jpg



Kombinat je, ponovo, na spisku za „udomljavanje“ pošto je Vlada, samo formalno, ali ne i faktički, raskrstila sa ruskim partnerima i preuzela dugove koje plaćaju građani.

[SIZE=-0]Od preostalih „udavača“ aktuelna je prodaja Instituta „Dr Simo Milošević“ u Igalu, podgoričke „Pobjede“ i Novog duvanskog kombinata, čije udomljavanje traje već deceniju. Za to vreme, vrednost opada, što zbog nebrige i nedostatka novca, što zbog ekonomske krize.

Tender za „Pobjedu“ propao je nekoliko puta, a Fahrudin Radončić, zaćutao je posle najava iz Vlade da je prodaja novinske kuće ovom sarajevskom biznismenu, sada ministru, gotovo završena stvar. Nikšićki biznismen Miodrag - Daka Davidović, koji je bio ozbiljno „zagrizao“ za gradnju nove fabrike u okviru dokapitalizacije Novog duvanskog kombinata, odustao je.

Za ovu godinu planirana je i privatizacija HTP „Ulcinjska rivijera“ i HTP „Budvanska rivijera“, kao i pre desetak godina. Imovina „Ulcinjske rivijere“ je uglavnom raskrčmljena tokom stečajnog postupka koji je uveden pre osam godina, u sumnjivim prodajama. Da li se još neko seća Arapa i megalomanskih projekata za Veliku plažu, novog Dubaija, silnih milijardi koje mirišu na naftu?

Planirana je, po ko zna koji put, i privatizacija „Budvanske rivijere“, ali je nagovešteno iz Vlade da će, moguće, biti privatizovani hoteli „Sveti Stefan“ i „Miločer“.

Na prodaju su i „Kontejnerski terminali“ i Luka Bar, za koju je od 2003. godine bilo zainteresovanih, ali bez konkretnog posla. Na spisku su i „Montekargo“ i Pošte Crne Gore koje su pre nešto manje od godinu obilazili mađarski investitori. I na tome je ostalo.

Što se tiče severa zemlje, Berane i Bijelo Polje su najviše „postradali“ u procesu privatizacija. U Beranama je, u sumnjivom poslu, ugašena fabrika papira gde je radilo 2.500 ljudi. Ne rade ni Rudnik mrkog uglja, „Polimka“, srušena je ciglana... U Bijelom Polju je pre procesa privatizacije radilo više od deset hiljada ljudi u privredi, a danas tek nekoliko stotina.

[SIZE=-0]Prema procenama iz Vlade zasada je privatizovano oko 80 odsto državne imovine. Niko nikada, međutim, nije jasno i konkretno saopštio koliko tačno novca je prihodovala država, i gde je on završio.


Izvor:
Novosti.rs[/SIZE]
[/SIZE]
[/SIZE]
 
Natrag
Top