Princ uzima Oplenac od naroda

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Princ uzima Oplenac od naroda











Izvor:
B92.net










Predsednik opštine Topola Dragan Jovanović, kaže da mora da se stane na put princu Aleksandru Karađorđeviću koji želi da proda hotel i 14 hektara zemljišta.

Po rečima Jovanovića, on bi narodu ostavio samo muzej i to mora da se spreči.

U Topoli, središtu ustaničke Srbije i Karađorđevom gradu, sprema se velika buna. I to ne protiv dahija, već protiv princa Aleksandra Karađorđevića i njegove odluke da na čelo Zadužbine postavi Vladana Živulovića, advokata iz Beograda i predsednika Atlantskog saveta.


4539374114ff8a55aa837d440479575_368x245.jpg



Živulović je postavljen krajem juna, mesec dana nakon smrti Miladina Gavrilovića, obnovitelja Zadužbine, koji je celih 18 godina bio na njenom čelu. „Pobunu" predvodi predsednik opštine Topola Dragan Jovanović, koga osim meštana podržavaju i Ravnogorski pokret i šumadijski crkveni velikodostojnici.

Osim postavljenja Živulovića, koje prema rečima „ustanika" predstavlja ruganje tradiciji i istoriji, razlozi za nezadovoljstvo leže u ponašanju prestolonaslednika i njegovog okruženja. Kažu: hoće sve, i što im pripada i što im ne pripada, a ne daju ništa.

Na molbe da se Živulović smeni mirnim putem do sada niko nije reagovao, pa Jovanović, koji pobeđuje na svim izborima u Topoli od 2004. godine, kaže da će već narednih dana biti organizovane javne tribine i skupovi kako bi se javnosti objasnilo šta ne valja. Nisu isključeni ni protesti.

Iako je atmosfera podgrejana, prvi čovek Topole kaže da će se truditi da dolazeći Petrovdan, dan parastosa princu Tomislavu Karađorđeviću i vašara u Topoli, protekne u najboljem redu iako je nezadovoljstvo veliko."Od 1914. godine do danas upravnik Zadužbine je uvek bio iz Topole ili se bar prizetio ovde. Samo za vreme okupacije i na početku komunističkog režima nije bilo tako. I evo danas. Uvek su na čelu Zadužbine bili čestiti Srbi, patriote, hrišćani, pošteni i odani. I svi su imali podršku građana Topole i čitavog šumadijskog naroda. A sad je narod ogorčen što je neko iz Beograda, ko vodi NATO nevladinu organizaciju, ko Zadužbinu doživljava kao špajz iz koga može da uzme kutiju vina i da je ne plati, došao na čelo ove srpske dragocenosti", priča za Press nedelje Jovanović.

Jovanović kaže da je osim izbora Živulovića, problematičan odnos porodice Aleksandra Karađorđevića, koja Zadužbinu, koja je opštenarodno dobro, doživljava kao ličnu svojinu koju hoće da raskući. Zbog toga se pismom obratio predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, kneginji Jelisaveti Karađorđević i vladici šumadijskom Jovanu, sa molbom da se poništi Živulovićev izbor i spreči dalja propast.

- Bio sam šokiran kada sam video kako su na Upravnom odboru Zadužbine namestili da bude izglasan Živulović. Protiv njegovog izbora bili smo predstavnik Šumadijske eparhije i ja. Za su glasali Slobodan Perović i Dragomir Acović, inače predstavnici Aleksandra Karađorđevića. Na moje zaprepašćenje, za njegov izbor je glasao član UO koji bi navodno trebalo da predstavlja zaposlene, ali to očigledno ne radi, i predstavnik Vlade Srbije, odnosno Ministarstva kulture. Na njega je direktno vršio pritisak Predrag Marković, ministar kulture i član Krunskog saveta. Čuvam poruke u kojima mi predstavnik Ministarstva kulture, inače čestit momak, kaže da mora da glasa jer je ministar naredio - navodi Jovanović.

Jovanović, koji je ponudio ostavku u UO Zadužbine, kaže da država mora što pre nešto da preduzme da Karađorđevići ne bi raskućili ono što je kralj Petar Prvi ostavio pokolenjima.

Zadužbina nije samo muzejski deo, već i ekonomija, odnosno više od 140 hektara vinograda i voćnjaka, hotel... Sve to je kralj Petar ostavio upravo da bi se Zadužbina sama izdržavala.

"E sad, oni imaju plan da naprave komercijalni deo Zadužbine, a da narodu ostave samo muzejski deo. Već su dovodili tu neke privatnike kojiima bi dali vinograde i hotel. Dovode ljude u zabludu jer niko ne zna da to nije njihova lična svojina, već Zadužbina, opštenarodno dobro, kao i da je jedan deo pod sudskim sporom već 18 godina", priča Jovanović i otkriva kako se arči imovina Zadužbine za potrebe Aleksandra Karađorđevića:

"Aleksandar Karađorđević dolazi tu sa svitom, odnosi sve što mu padne na pamet, prave velike troškove, a dinar nisu uložili. Jednom sam ih zamolio da naprave neki prijem ovde kako bi došao diplomatski kor, a time bi se privukli turisti i donatori, ali ništa. Zadužbina se finansira sama od sebe, prodajom ulaznica, kao i novcem iz budžeta opštine Topola", priča Jovanović.

Sa njim se slaže Srđan Srećković, slikar i predsednik Ravnogorskog pokreta, koji je bio jedan od tri ozbiljna kandidata za čelnog čoveka Zadužbine.

"Javilo nam se više od 30 organizacija iz čitavog sveta. Naši ljudi iz dijaspore, narod iz cele Šumadije i Srbije. Svi su protiv Živulovića jer znaju da na čelo zadužbine treba da dođe čovek domaćin, rodoljub, koga će žitelji Topole da vole. Da svi budemo složni u toj ideji, a ne podeljeni i posvađani. Zbog toga on mora da se smeni što pre", kaže Srećković i otkriva da Aleksandar Karađorđević potpuno ignoriše prava drugih članova porodice.

Srećković tvrdi da princ Vladimir, kada dođe sa suprugom Brigitom, spava u privatnom hotelu, a ne u okviru zadužbinskog kompleksa.

A zaposleni u Zadužbini rade svoj posao i dočekuju goste, turiste iz Slovenije, đake. I ne diskutuju o dolazećoj pobuni. Stari zadužbinari kažu da ni u vreme ratova, komunizma i najvećih kriza nije bilo ovako, a slute da će biti još gore.

Prozvani Živulović odbacuje optužbe tvrdeći da pobunu proizvodi predsednik SO Topola iz privatnih interesa, a ne zato što mu je stalo do tradicije.
 
Natrag
Top