Prijeti 100 radioaktivnih gromobrana

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
DALIBORKA PEJOVIĆ KAŽE DA SE URGENTNO MORA RIJEŠITI PITANjE SKLADIŠTENjA OPASNIH MATERIJALA

Prijeti 100 radioaktivnih gromobrana


Izvor: Dan
14-02-2011

Radioaktiovni-gromobran-01.jpg

~Tokom sljedeće godine, kroz projekat Međunarodne agencije za atomsku energiju, planira se uklanjanje svih radioaktivnih gromobrana, navodi Pejovićeva. U toku je popis broja izvora zračenja koji se koriste za istraživačke i naučne svrhe, kao i izvora zračenja~

Direktorka Agenciji za zaštitu životne sredine Daliborka Pejović poručila je da urgentno treba riješiti pitanje skladištenja radioaktivnog otpada u Crnoj Gori. Pejovićeva je saopštila "Danu" da u Crnoj Gori ima oko 100 gromobrana i 20.000 detektora dima, kao i četiri zatvorena izvora zračenja. Ona je navela da je planirano da se tokom sljedeće godine, kroz projekat Međunarodne agencije za atomsku energiju, uklone svi radioaktivni gromobrani i da se uskladište na propisan način na mjesta određena za tu namjenu. Poručuje da je do tada bitno da oni ostanu u ispravnom stanju. U Crnoj Gori trenutno ne postoji adekvatno skladište za radioaktivni otpad.

- U toku su aktivnosti na utvrđivanju broja izvora zračenja koji se koriste za istraživačke i naučne svrhe, kao i izvora zračenja u posjedu vojske i policije na teritoriji Crne Gore. Mjerenja radioaktivnosti koja su sprovedena tokom prošle godine u sklopu programa monitoringa životne sredine pokazala su da je prosječna izloženost stanovništva koje nije profesionalno izloženo jonizujućem zračenju u propisanim granicama, koje su definisane međunarodnim osnovnim sigurnosnim standardima za zaštitu od jonizujućeg zračenja i za sigurnost od radijacionih izvora, koje je publikovala Međunarodna agencija za atomsku energiju - istakla je Pejovićeva.

Ona tvrdi da su svi gromobrani koji u sebi imaju radioktivne izotope u ispravnom stanju i u odgovarajućem položaju, tako da pružaju adekvatnu zaštitu od groma.
- Bilo je pojedinačnih slučajeva kada su, zbog rušenja objekata ili zbog iskrivljivanja nosećeg stuba gromobrana, neki od njih morali biti uklonjeni. Takve gromobrane je uklanjala stručna ekipa iz Vinče i oni su pohranjeni i čuvaju se na bezbjedan način. Sve te radnje i samo čuvanje kontroliše Ekološka inspekcija - kaže Pejovićeva.

Pejovićeva je podsjetila da je bilo nekoliko slučajeva oštećenja radioaktivnih gromobrana, ali je Ekološka inspekcija uspješno reagovala.
- Nakon saznanja da je na stambenoj zgradi u Herceg Novom došlo do oštećenja na držačima radioaktivnog gromobrana, Ekološka inspekcija je izvršila nadzor. Mjerenja radioaktivnosti koja su izvršena od CETI-ja na krovu zgrade pokazala su povećanu dozu zračenja. Glava gromobrana je bila nakrivljena i postojala je opasnost da dođe do njenog pada. Izvršeni su radovi koji omogućavaju dalje korišćenje radioaktivnog gromobrana dok se ne donese odluka o njegovoj trajnoj zamjeni - navodi Pejovićeva.

M.M.K.

Muke sa dozvolom

Radioaktivni otpad ubuduće bi trebalo da se čuva u skladištu koje je izgrađeno u dvorištu Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) u Podgorici. Međutim, CETI još nije dobio dozvolu Agencije za upravljanje skladištem radioaktivnog otpada. Iz Agencije je objašnjeno da su odbili zahtjev CETI-ja jer kvalitet dokumentacije koju su dostavili nije zadovoljavajući. Agencija je sredinom decembra saopštila da nema uslova da CETI-ju bude izdata dozvolu za skladište koje je izgrađeno u dvorištu te ustanove, te da nema ni regulatornog okvira na osnovu kojeg bi takva dozvola mogla da bude izdata. Naime, umjesto za radioaktivni otpad, objekat je izgrađen za nuklearni otpad, kojeg u Crnoj Gori nema. Međutim, Agencija je formirala posebnu komisiju, koja je od CETI-ja zatražila dodatnu dokumentaciju, ali, uprkos toj činjenici, njihov novi zahtjev je ponovo odbijen. CETI je zahtjev za dobijanje dozvole podnio 26. avgusta prošle godine.
 
Natrag
Top