Prijave o korupciji nemaju dokaza

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Prijave o korupciji nemaju dokaza





Izvor: Nezavisne novine B. Vučenović - 02.02.2011 19:21

slitunain.php


BANJALUKA - Sve prijave o korupciji na fakultetima koje su prije dvije godine studenti podnijeli policiji nisu imale nijedan relevantan dokaze i bile su na principu "čula-kazala", zbog čega nije bilo osnova za istražne radnje, poručila je Mirna Šoja, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
Ona je izjavila da su sve te prijave bile prilično uopštene i zasnivale su se na principu "neko je to uradio ili tražio" bez ijednog konkretnijeg detalja.
"Inspektori koji su bili zaduženi za ovaj slučaj su imali dva sastanka sa studentima. Dogovoreno je da se pokuša preko kartice antikor broja doći do nekih informacija, ali je utvrđeno da je kartica bila neispravna", kazala je Šoja.
Ona je dodala da je i antikor broj bio vrlo kratko aktivan, a nakon prijava koje su dobijene 2009. godine policiji nisu stizale nove prijave.
Razočarani studenti kažu da je korupcija "dobila krila" jer nijedan slučaj nije završen procesuiranjem. Kako kažu, sad treba da postanu špijuni koji će sa sobom uvijek imati video-kameru ili diktafon da mogu snimiti korumpirane profesore i, u stvari, treba da rade policijski posao.
Jelena Žigić, predsjednik "Antikor tima" u Studentskom parlamentu RS, kazala je da je nemoguće ovakve slučajeve snimiti i to dostaviti kao dokaz i da bi to trebalo da bude posao policije.
"Mi ni nakon dvije godine od kada smo predali prve prijave o korupciji u okviru 'Antikor' kampanje, od policije nismo dobili nikakvu povratnu informaciju dokle se stiglo s procesuiranjem", kazala je Žigićeva.
Ona je istakla da je antikor broj, na koji studenti i dalje mogu prijaviti slučajeve korupcije, 066/183-000 i dalje aktivan.
Gordan Balaban, predsjednik Unije studenata RS, kazao je da su studenti uradili sve što su mogli i da je na nadležnim da se sada više uključe u rješavanje ovog problema.
"Mi nismo dobili apsolutno nikakvu informaciju od njih, ni šta je s tim prijavama, da li im nešto nedostaje, šta su preduzeli, baš ništa, iako je prošlo već dvije godine", kazao je Balaban.
Maja Prosan, zamjenik student ombudsmana RS, kazala je da postoje situacije da se studenti javljaju u vezi sa korupcijom, ali neće da prijavljuju ništa jer su obeshrabreni činjenicom da nije urađeno bukvalno ništa.
Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kazao je da je Univerzitet svojom internom revizijom utvrdio da je bilo slučajeva korupcije i da su neki profesori kažnjeni zbog toga.
"Imali smo slučaj da je jedan profesor matematike uzimao pare od studenata da bi ih pustio na ispitu. To smo prijavili istražnim organima i on je ostao bez posla", naveo je Novaković.
On je pojasnio da su anonimne ankete koje svake godine sprovode na svim fakultetima pokazale da se studenti najviše žale upravo na to da profesori traže novac za ispit, da prolaz na ispitu uslovljavaju kupovinom njihovih knjiga i slično.
 
Natrag
Top