Prevareni vlasnici stanova iz Kraljeva žive u izbegličkom centru

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ostali bez domova

Prevareni vlasnici stanova iz Kraljeva žive u izbegličkom centru


Blic

Iako je za stan u Čika Ljubinoj ulici u Kraljevu uredno isplatila 35.000 evra, Olga Milovanović već mesec dana nakon što ju je sud uz pratnju policije iselio iz njega živi u sobičku u izbegličkoj koloniji na sportskom aerodromu, gde su smešteni i oni koji posle stradanja u zemljotresu nisu imali gde. Umesto 55 u pretplati kupljanih kvadrata, gospođa Milovanović sada očajava u sobičku od četiri kvadrata u kome ima krevet i jednu peć.

183744_stan-1_f.jpg


Za stan od 55 metara kvadratnih platila je 35.000 evra: Olga Milovanović


- Ne pomažu ni lekovi za smirenje, probudim se ponekad noću u dva ili tri i onda iz očaja telefonom pozovem neljude koji su me dovde doveli. Ako ja ne mogu da spavam, neka ne spavaju ni oni - priča Olga, a oči joj suze.

Olga Milovanović deli inače sudbinu još šest porodica koje su ili parama ili zamenom kuća i zemljišta za stanove i lokale došle zbog mahinacija investitora u situaciju da ih policija iseljava iz stanova koji im pripadaju.


Drama je počela još pre šest godina, kada se ispostavilo da je firma „Kraljevo“ koja je vlasništvo Obrada Tešića posao završetka gradnje poverila firmi “Trgo Ing”, koju vodi prijateljica Tešića, a ona je potom kod Folks banke koju u međuvremenu kupuju Rusi podigla kredit od milion maraka i, naravno, založila zgradu. Najveći deo duga je vraćen, ali ono što je ostalo bilo je dovoljno da banka ekspresno dobije presudu i počne sa iseljavanjima.


- Banka nudi da uzmemo kredite. Meni su ponudili da uzmem kredit od 31.000 evra, ali da dam depozit od deset. Skupila sam od prijatelja šest i to dala nadajući se da mi bar stvari neće izbaciti iz stana jer ih nemam gde. Ali posle u razgovoru sa sinom shvatim da će me taj stan sa kamatama koštati više od 80.000 evra. Sada tražim da mi banka vrati taj depozit, skupljam dokumenta o imovini koju poseduju investitori i nadam se u pravdu suda. Koliko znam, deo nas koji smo iseljeni pristao je na tu ucenu i uzeo kredite. Znam da je negde van Kraljeva morala da se iseli porodica sa dvoje male dece - priča Olga.


Vrata stana Olge Milovanović na zvonjavu niko ne otvara, ali zato cehove na njen račun neko i te kako pravi.


- Otišla sam pre nekoliko dana da odjavim telefon da bar tu trošak za pretplatu ne ide jer mi je svaki dinar potreban za lečenje sina, a onda kao grom iz vedra neba mi kažu da moram prethodno da platim dug od 12.000 dinara za vreme u kome nisam živela u stanu. Po onome što mi kažu ljudi iz zgrade tu žive dvojica momaka koje je Folks banka navodno postavila da brinu o stanu - kaže gospođa Milovanović.


Inače, Milovanovićeva je Folks banci nudila i da plaća kiriju za svoj stan dok se spor ne okonča, ali i to je odbijeno.



Prikupljala pomoć

U vreme bombardovanja Srbije Olga je u Nemačkoj sa našim sunarodnicima prikupljala pomoć za sirotinju i za one koji su pogođeni ratom. ”Dosta smo pomoći otpremili pre svega u Beograd, ali je dobar deo, na moje insistiranje, došao i u Kraljevo. Dva kamiona smo isporučili bolnici i Crvenom krstu, a tu je bilo lekova, brašna, ulja, šećera, pokrivača, svega onog što u takvim vremenima treba.
 
Natrag
Top