Pretvarac za pumpu centralnog grijanja MK 200

Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Imam ovaj pretvarac nesto vise od tri godine.
Koristim ga za pumpu centralno grijanja snage 60 wati sa akumulatorom od 75 Ah
I van sezone sam ovremeno ukljucivao pumpu da radi preko pretvaraca-akumulator
Danas sam isto uradio ali primjietio da je izlazni napon samo oko 120 volti
Ovaj pretvarac na izlazu ima dva redno vezana kondezatora od 1,2mF i sumnjao sam da je problem u kondezatorima.
Po preporuci sa jednog foruma odstranio sam oba kondezatora a jedan vezao na izlaznu uticnicu.
Akumulator je prethodno bio dopunjen posebnim punjacem/
Kada sam ,ovako <preradjen< pretvarac povezao izlazni napon je porastao na 205 voti ali je poslije sat vremena pri optercenju od 100 wati izlazni naapon paio na 115volti a napon na akumulatoru na 11 volti.
Po svemu sudeci potrosac sada vuce mnogo vecu struju!
Prethodno sam unjesto pretvraca na isti akumulator povezao UPS APC 600.
Radio je oko 40 minuta ali je napon bio konstatan oko 205 volti/
Sada sam u dilemi -sa oba kondezatora pretvarac je radio duze sa bitno smanjenim napononom.
Moguce da je i ranije izlazni napon bio isti ali je pumpa od 60wati radila, ponekad par sati neprekidno.
Napone koje pominjem mjereni su kvalitetnim digitalnim multimerom.
Da li neko ima iskustva sa ovim pretvaracem
Molim savjet
Hval
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Nema tog MK200 na Internetu da vidim specifikaciju. Pretpostavljam da je kao i kod većine izlazni napon neregulisan, tj. da zavisi od napona akumuilatora.
Ako po svemu sudeći potrošač vuče veću struju, kako kažeš, onda sređuj potrošač, umesto što modifikuješ pretvarač, mada ne verujem da je to slučaj.
Ako je i sa UPSom umesto pretvarača pumpa radila samo 40 minuta umesto par sati, onda je problem u akumulatoru ili pumpi, a ne u pretvaraču.
UPS za razliku od pretvarača daje stabilisani izlazni napon dok može, tj. dok je ulazni napon sa akumulatora dovoljan.
Valjalo bi da probaš pretvarač sa oba kondenzatora, kako je uvek bilo, sa novim akumulatorom, jer sumnam da je stari izgubio kapacitet.
Vodi računa da akumulator ne prazniš previše, jer kad mu napon padne previše, dešavaju se elektro-hemijski procesi koji mu nepovratno smanjuju kapacitet.
To je oko 10 Volti, i moguće je da si instrumentom merio srednju vrednost od 11 Volti, dok je u pikovima bio i manji, što instrument ne vidi.
To se verovatno i desilo, pogotovu ako u vansezoni nisi redovno dopunjavao akumulator. Akumulator je tako slabio tokom tri godine.
On traži dopunjavanja, kao što se dešava u kolima, svaki put kad se voze.
Manja je šansa da je pumpa oštećena i da vuče veću struju.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Nema tog MK200 na Internetu da vidim specifikaciju. Pretpostavljam da je kao i kod većine izlazni napon neregulisan, tj. da zavisi od napona akumuilatora.
Ako po svemu sudeći potrošač vuče veću struju, kako kažeš, onda sređuj potrošač, umesto što modifikuješ pretvarač, mada ne verujem da je to slučaj.
Ako je i sa UPSom umesto pretvarača pumpa radila samo 40 minuta umesto par sati, onda je problem u akumulatoru ili pumpi, a ne u pretvaraču.
UPS za razliku od pretvarača daje stabilisani izlazni napon dok može, tj. dok je ulazni napon sa akumulatora dovoljan.
Valjalo bi da probaš pretvarač sa oba kondenzatora, kako je uvek bilo, sa novim akumulatorom, jer sumnam da je stari izgubio kapacitet.
Vodi računa da akumulator ne prazniš previše, jer kad mu napon padne previše, dešavaju se elektro-hemijski procesi koji mu nepovratno smanjuju kapacitet.
To je oko 10 Volti, i moguće je da si instrumentom merio srednju vrednost od 11 Volti, dok je u pikovima bio i manji, što instrument ne vidi.
To se verovatno i desilo, pogotovu ako u vansezoni nisi redovno dopunjavao akumulator. Akumulator je tako slabio tokom tri godine.
On traži dopunjavanja, kao što se dešava u kolima, svaki put kad se voze.
Manja je šansa da je pumpa oštećena i da vuče veću struju.

M sada mi nije nista jasno !
Pretvarac sam testirao prije korekcije kondezatora sa sijalicom od 100wati i sa drasticno smanjenim naponom radila je nekoliko sati zbog cega sam i sumnjao na pretvarc.
Opisao sam ponasanje pretvaraca i akumulatora poslije korekcije a sada imam novi problem.
Pretvarac radi ciklicno-praticno pulsira ,radi desetak sekundi ,prekine pa se pnovo ukljuci!

Evo njegovih karakteristika
Tehničke karakteristike MIK200

Uređaj se može koristiti za napajanje pumpi koja ima deklarisanu maksimalnu snagu 120W u položaju za najveću snagu. Zbog prilagođenja filtera poželjno je podesiti na nižu ukoliko ima dve brzine a srednju ili nižu brzinu ukoliko poseduje tri brzine. Ne može se koristite za gasne i kotlove na pelet.

[TABLE]
[TR]
[TD]Raspon ulaznog napona[/TD]
[TD]160 – 250V / 50Hz[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Izlazni napon[/TD]
[TD]trapezni oblik 220 +/- 15%[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Izlazna snaga[/TD]
[TD]200VA cosfi -0,6 za motor max. - 120W [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Struja punjenja[/TD]
[TD]konstantna 1,7 - 2,2A[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Punjenje pri 170V[/TD]
[TD]50% duže[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Napon automatskog prekida punjenja[/TD]
[TD]14,6V[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Pražnjenje do[/TD]
[TD]10,6V[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Dimenzije[/TD]
[TD]110 x 210 x 170 mm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Preporučeni akumulator[/TD]
[TD]45 – 100 Ah[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

sad vise nisam siguran sta nije dobro-jedino je sigurno da pretvarac dopunjava akumulator i to poprilicno brzo ga dopuni
Nadam se da je ovo dovoljno podataka da, eventualno,date predlog sta dalje
pozdrav i hvala
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
M sada mi nije nista jasno !
A meni je sad ono što mi je bilo jasno samo još potvrđeno.
pretvarac dopunjava akumulator i to poprilicno brzo ga dopuni
Šta se brzo dopuni, brzo se i isprazni, tj. kapacitet mu je mali. Dobar akumulator od 75Ah se puni satima, i prazni
se dugo, zavisno od snage potrošača.
Probaj taj akumulator da napuniš i da na njega priključiš samo jednu auto sijalicu za dugo svetlo, pa vidi koliko će da gori.
Goreće veoma kratko.
Sad je za taj akumulator kasno, ali za novi bih ti savetovao da sve vreme pratiš koliki mu je napon dok sijalica gori,
i kad napon padne na onih 10,6 Volti kao u specifikaciji pretvarača, da eksperiment prekineš da ne isprazniš akumulator
previše i tako ga trajno oštetiš. Onda da ga dopuniš, i ako ga ne koristiš, da ga ipak dopunjuješ bar jednom mesečno.
I da ga ne držiš na niskoj temperaturi. Najbolje na sobnoj. Tako će trajati dugo.
To što sad pretvarač radi desetak sekundi znači da se sada akumulator toliko brzo isprazni. Onda se zbog kapaciteta
koji je pao na par procenata od nazivnog brzo napuni, pretvarač počne da radi, akumulator se brzo isprazni,
pa se opet brzo napuni, i tako u krug.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Definitivno je akumulator izgubio kapacitet!
Ponovo sam prikljucio UPS umjesto pretvaraca i isto se ponaša.
Sada cu ga napuniti pa ponovo testirati sa far sijalicom
Dobro je da nije otišao pretvarac jer on brže dopuni akumulator
Hvala na savjetima i javim se
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Akumulator ne vrijedi.
Nabavicu novi samo sam u dilemi da li da kondezatore u pretvaracu vratim kako su bili vezani(redno) ili da ostvim ovaj jedan koji sam zalemio prema izlaznoij uticnici.
Kondezatori su, inace od 1,2mF/250volti
Još jednom hvala na savjetima
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Za mene nema dileme. Svakako bih ostavio originalno rešenje proizvođača, sa dva kondenzatora.
Generalno, pre nego što se neki uređaj nađe u prodaji, radi se proračun komponenti, izradi se prototip, testira i modifikuje
da bi se uklonili uočeni problemi i poboljšale karakteristike. Tek onda se pristupa serijskoj proizvodnji.
Znači da je odluka da tu budu dva kondenzatora sigurno opravdana i ne treba biti pametniji od proizvođača.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Dobro jutro,
Pretvarac definitivno ima kvar.
Juce stavio nov dopunjen akumulator i radio par sati.
Jutros cim se prekine mrezni napon pretvarac se iskljuci.
Probao sa dva razlicita UPS-a i sa oba nema problema.
pretvarac ima osigurac -provjerio i njega -ok.
ne znam u cemu je problem....
 
Učlanjen(a)
16.04.2018
Poruka
116
Ups da bi vrtio pumpu centralnog grijanja potrebno dodati na izlazu prema pumpi sijalicu 10 _ 15w posto pumpa ima mali teretjalova struja pa se izlaz odmah ugasi imao sam UPS 700w dodao teret traku poptatnog grijanja 10 ili 20 w i pumpa kod nestanka struje vrtila oko 30 min jasno na UPS -ov akumulator
 
Natrag
Top