Pretis RS duguje novac za 26 tona eksploziva
Izvor: Glas Srpske 26.08.2011 22:00
Autor: Željka Domazet
SARAJEVO - Fabrika "Unis Pretis" bila je dužna da od 2006. do 2008. godine Republici Srpskoj da 80 odsto od prodaje 29.675 kilograma eksploziva koji je dobijen kao sekundarna sirovina uništavanjem 16.856 metaka i mina viška, ali to nikada nije učinjeno i ne zna se šta je bilo sa tim eksplozivom, da li je prodat i gdje je završio novac.
- Prema pregledu uništenih minskoeksplozivnih sredstava iz Republike Srpske za period od 2006. do 2008. godine, koja su po komadu predata "Unis Pretisu", radi se o 16.856 različitih kalibara metaka i mina.
Uništavanjem tih sredstava kao sekundarne sirovine trebalo je da se dobije 29.675 kilograma eksploziva, 86.025 kilograma čelika, 37 kilograma bakra, 107 kilograma aluminijuma, 21.597 kilograma mesinga i 1.808 kilograma durala. Ove sekundarne sirovine na tržištu imaju veliku vrijednost - rekao je "Glasu Srpske" izvor blizak Ministarstvu odbrane BiH (MO BiH).
Dodaje da je od prodaje tih nus proizvoda Republika Srpska trebalo da dobije 80 odsto vrijednosti, a 20 odsto išlo bi Ministarstvu odbrane BiH.
- Međutim, zbog različitih mešetarenja koje su MO BiH i "Pretis" vodili i vode godinama, RS nije dobila ni feninga. Niko ne postavlja pitanje o tome šta se desilo sa tim eksplozivom i svi prebacuju odgovornost jedni na druge. Ako su sirovine prodate, gdje je novac, a ako nisu, gdje je nestao eksploziv. Na to odgovor ne želi da da niko, rekao je naš izvor.
Istakao je da dio viška municije nije uopšte uništavan nego da ga je "Pretis" izvozio kao svoje proizvode, a da je ono što je navodno uništeno takođe prodavano.
Napominje da je zbog toga i sprovođena istraga SIPA u ovoj firmi, zbog čega je bilo obustavljeno uništavanje viška naoružanja municije i vojne opreme u "Pretisu".
- U MO BiH su tvrdili da oni nisu imali nikakvu kontrolu nad uništavanjem u "Pretisu" do sredine prošle godine i da je to rađeno pod okriljem UNDP-a, ali i od sredine prošle godine, kada su počeli da nadziru te procese, "stara priča je nastavljena", jer opet nema eksploziva koji se dobija uništavanjem oružja - kaže izvor "Glasa Srpske".
Zamjenik ministra odbrane BiH Živko Marjanac potvrdio je ranije "Glasu Srpske" da je tokom prošle i ove godine "Pretis" bio dužan da poslije uništavanja municije, kao nus proizvod MO vrati više od 11.000 kilograma eksploziva TNT, ali da to nije učinio i da MO insistira da se utvrdi šta se desilo sa eksplozivom.
- Da li je prodat i izvezen na neku destinaciju ili je iskorišćen za neke njihove proizvode, ne zna se, ali eksploziv "Pretis" nije vratio, a bio je dužan - kazao je Marjanac.
Predsjedavajući Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Dušanka Majkić rekla je da će se Zajednička komisija detaljno pozabaviti pitanjem nestanka 11 tona eksploziva, što je pokrenulo Predsjedništvo BiH na zahtjev člana iz RS Nebojše Radmanovića.
Ona je istakla da se još od 2007. godine vode aktivnosti da se stanje u vezi sa uništavanjem oružja i minsko-eksplozivnih sredstava unutar Oružanih snaga stavi pod kontrolu, ali da su u toj oblasti mešetarili određeni međunarodni krugovi zajedno sa nekim zvaničnicima iz MO BiH i Zajedničkog štaba OSBiH.
- Jedan od nus proizvoda dobijenih prilikom delaboracije minsko-eksplozivnih sredstava je i eksploziv TNT, koji se na volšeban način nalazio na različitim odredištima u Evropi, od Italije do sjevera Evrope, a čak i u nekim zemljama koje su pod embargom Ujedinjenih nacija i svaki put se dovodio u vezu sa BiH - naglasila je Majkićeva.
Radmanović
Kabinet člana Predsjedništva BiH iz RS Nebojše Radmanovića saopštio je u petak da se, nakon što je Radmanović informisao javnost da je na sjednici Predsjedništva postavio pitanje ministru odbrane BiH Selmi Cikotiću i drugoj dvojici članova Predsjedništva o nestanku određene količine eksploziva iz OS BiH, u jednom dijelu javnosti, pojedinim medijima i od jednog broja pojedinaca ovaj zahtjev i informacija nastoje minimizirati.
- Lapsus o tome da li je riječ o tonama ili kilogramima nestalog eksploziva ne mijenja suštinu bezbjednosnog problema: kako je i gdje je nestala ovolika količina eksploziva? Umjesto toga, u jednom dijelu javnosti i odgovornih bezbjednosnih struktura zaduženih za stabilno bezbjednosno okruženje potcjenjuju se bezbjednosne prijetnje i opasnosti do kojih može dovesti cijeli ovaj slučaj - naglašeno je u saopštenju.
Radmanović je u srijedu na konferenciji za novinare umjesto 11 tona, rekao da je nestalo 11 hiljada tona eksploziva.
Cikotić
- Ministarstvo odbrane BiH počelo je, po zahtjevu Predsjedništva BiH, aktivnosti s ciljem ispitivanja slučaja nestanka oko 11 tona eksploziva TNT u Oružanim snagama BiH, izjavio je ministar Selmo Cikotić.
On je u Pazariću, kod Sarajeva, u petak rekao da ima određena saznanja o tom slučaju, ali da ne želi da ih dijeli sa medijima, dok ih ne preda Predsjedništvu BiH.