- Učlanjen(a)
- 19.09.2009
- Poruka
- 27.630
Prenos broja telefona tek za godinu dana
Pravilnik o prenosivosti broja telefona koji je nedavno usvojila Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) već ima protivnike, pa su tako pojedini operatori nezadovoljni zbog neprihvatanja njihovih sugestija.
Osim njih, nezadovoljna je i Nacionalna organizacija potrošača Srbije, koja smatra da je više od jednog dana čekanja za prenos broja neprihvatljivo. S druge strane, u Ratelu tvrde da je sve urađeno po proceduri, te da su svi učesnici rasprave bili konsultovani.
Inače, prenosivost telefonskog broja postoji u svim zemljama EU koje na taj način podstiču otvorenost tržišta za konkurenciju u oblasti mobilne telefonije. Primera radi, vlasnik broja koji počinje sa 063 moći će da broj da preseli kod „Vip mobajla”, da njemu plaća račun za usluge i da nema prefiks 060.
Pravilnik o ovoj usluzi je donet i poslat je na verifikaciju Ministarstvu telekomunikacija. Ali…
U „Vip mobajlu” kažu da, prema njihovim saznanjima, Ratel nije obavestio nijednog od učesnika u javnoj raspravi o tome da li su neki od njihovih predloga ušli u konačni tekst pravilnika.
- Naš je utisak da je javna rasprava bila samo obmana i da prispeli stavovi uopšte nisu razmatrani. Na osnovu neformalnih konsultacija s drugim zainteresovanim učesnicima, procenjujemo da Pravilnik predviđa isuviše dug i komplikovan proces prenosa postojećeg broja od jednog operatora do drugog. Pravilnik ne uzima u obzir želju većine korisnika da proces bude jednostavan i da se procedura obavi za najviše 24 sata. Takođe, Pravilnik nije u skladu sa najboljom praksom EU i skorašnjom direktivom EU koja propisuje da se proces prenosa obavi za jedan dan. Usluga prenosa broja treba da počne da se primenjuje što pre, a ne u januaru 2011. godine - obrazlažu u „Vipu”.
U „Vipu” upozoravaju da krajnji korisnici u ovom slučaju neće ni prihvatiti mogućnost prenosa.
„Telenor” smatra da ovaj akt treba da predvidi proceduru kojom će se obezbediti minimalno remećenje servisa korisnika u toku procesa broja, kao i minimalno remećenje poslovnih procesa operatora. Ipak, u ovoj kompaniji kažu da je neophodan period za kvalitetnu realizaciju prenosivosti 14 meseci.
U „Telekomu” kažu da im još nije dostavljen pravilnik i da ne mogu da ga komentarišu. U ovoj kompaniji ipak napominju da bi prenosivost brojeva trebalo da doprinese konkurenciji i da procedura treba da bude jednostavna.
S druge strane, Goran Papović iz Nacionalne organizacija potrošača Srbije, tvrdi da se ovim pravilnikom ne poštuje Evropska direktiva.
- Mi ćemo se tome suprotstaviti, a već smo pisali i ministarstvu i Ratelu. Moramo da imamo usaglašenost propisa sa EU. Ovim pravilnikom je samo zadovoljena forma, a to je za nas neprihvatljivo - izričit je Papović.
Ipak, u Ratelu objašnjavaju da je sve u vezi sa donošenjem pravilnika urađeno javno i transparentno.
- Pravilnikom smo doneli rešenja koja su realna. Imali smo i zajedničku radnu grupu sa operatorima i doneli odluke u skladu sa onim što je moguće - kaže izvršni direktor Ratela Milan Janković.
Na pitanje da li je tačno da je za proces prenosa broja potrebno čekati četiri dana, Janković tvrdi da u pravilniku tako ne stoji.
- Nigde ne piše - četiri dana, već dva dana - kaže on.
Na konstataciju da Evropska komisija predlaže da se procedura završi za jedan dan, Janković navodi da se ovako nešto prvi put radi u Srbiji.
- Mi smo pravilnik usvojili u skladu sa procedurom i poslali Ministarstvu telekomunikacija na ocenu ustavnosti, tako da je moguće da od njih dobijemo neke druge sugestije. Takođe treba istaći da mi za to treba da obezbedimo odgovarajuća finansijska sredstva - ističe Janković i potvrđuje da u ovom pravilniku stoji da bi usluga trebalo da počne da se primenjuje godinu dana nakon usvajanja ovog dokumenta.
- To je srednje vreme koje smo doneli između različitih predloga i zahteva - objašnjava Janković.
Kako su nam rekli u Ministarstvu za telekomunikacije, akt o prenosivosti broja je stigao na verifikaciju, a o njemu će se raspravljati i odlučivati uskoro.
Bojana Stamenković