Premijer za prodaju dela Telekoma ove godine

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Premijer za prodaju dela Telekoma ove godine


Premijer Srbije Mirko Cvetković ocenio je da bi bilo "pametno" prodati deo Telekoma ove godine, dok bi drugi deo i dalje ostao u vlasništvu države.


v164201p0.jpg


Premijer je najavio i da će krajem godine biti ukinut monopol na tržištu nafte i naftnih derivata.

U intervjuu za "Politiku" Cvetković je rekao da je ukidanjem monopola na fiksnu telefoniju ove godine "otvorena suštinska mogućnost i potreba privatizacije Telekoma".

"Telekom će se prodavati na tenderu. Inače, ja sam bliži modelu da se jedan deo Telekoma sada proda, a drugi deo bih zadržao u državnom vlasništvu", rekao je Cvetković.

Srpski premijer je najavio da će 31. decembra biti ukinut monopol na tržištu nafte i naftnih derivata bez obzira na moguće protivljenje ruskih partnera u vlasinštvu NIS-a.

Cvetković je rekao i da Srbiji ne preti grčki scenario, jer, prema njegovim rečima, Srbija nije u situaciji kao Grcka koja je "trošila više nego što je mogla u dužem periodu".

"Situacija oko javnog duga i njegove kontrole je potpuno jasna. Naš javni dug se isključivo odnosi na zaduživanje za infrastrukturne projekte. Mi jesmo povećali javni dug u 2009. i on je došao na 32 odsto. Ali, zaboravlja se da je deo javnog duga preusmeren u rezerve budžeta", rekao je Cvetković.

On je objasnio da u Srbiji postoje rezerve - budžetske pare u devizama sklonjene sa strane.

"Ta rezerva u ovom trenutku iznosi oko pola milijarde evra. Prema tome, mi smo za toliko povećali dug, ali ga nismo potrošili nego ostavili u rezervi", naveo je Cvetković.

Premijer je rekao i da je Vlada stabilna i jedinstvena kada je reč o sprovođenju ekonomske politike zemlje, i ocenio da će ova godina biti znatno bolja nego prošla, ali je pitanje da li će se u realnom životu to poboljšanje osetiti.

Vlada mora da se osloni na socijalni aspekt, da kreira dodatnu tražnju i pomogne ljudima, rekao je Cvetković, istakavši da će Vlada razmotriti sve ideje koje budu zajednički dali poslodavci i sindikati.

"Kad god poslodavci i sindikati postignu neki dogovor, Vlada je tu da prihvati taj dogovor. A, s velikim zadovoljstvom ćemo razmotriti sve ideje koje budu zajednički dali poslodavci i sindikati", naveo je premijer.

Premijer smatra normalnim razlike u propisivanju "lekova" za krizu njegovih najbližih saradnika i državnih funkcionera.

"Mislim da su u pitanju isključivo različite individualne prognoze. S jedne strane, imamo model kojim se na kratak rok pokušavaju razrešiti problemi izazvani krizom jer, na primer, nezaposlenost i dalje raste iako nam proizvodnja ide nagore", rekao je Cvetković.

Druga poruka, kako je naveo, odnosi se na srednjoročni koncept, u kome je nužno restrukturisanje fiskalnog pristupa.

"Sva ta mišljenja nisu toliko udaljena ako razgovarate sa zastupnicima jednih i drugih mišljenja...", rekao je Cvetković i naveo da ne misli da je savetovanje na Kopaoniku dobar primer percepcije tog jedinstva, "jer tamo treba da je prisutna galerija različitih mišljenja".

Kad je u pitanju saradnja u regionu, srpski premijer je ukazao da "želimo da sarađujemo sa svim državama u regionu i ne želimo da pravimo neprijatelje nego prijatelje. Mi ipak igramo konstruktivnu ulogu i nismo mi ti koji kvarimo političku klimu".

On je ocenio da ovo "idealna situacija za investitore, koji ne veruju u rejtinge, da dođu u Srbiju i naprave odličan biznis".

Kad je reč o samom modelu razvoja, premijer ističe da strateški gledano, "nama treba privreda koja će u većoj meri biti izvozno orijentisana. Jer, ne postoji u svetu zemlja koja je naše veličine, koja nije izvozno orijentisana a koja je razvijena. Ako hoćemo dalje u razvoj, ne možemo da ga baziramo na nerazmenljivim dobrima".

"Moj je utisak da smo napravili veliki korak, a mislim da nam kao narodu fali optimizam jer smo u dugom periodu imali samo negativne scenarije. Tek u poslednje vreme nam se ne događaju takvi scenariji, ali je potrebno da prođe vreme da bi narod stekao samopouzdanje", zaključio je premijer Cvetković u intervjuu "Politici".



Izvor: Politika
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Paket "Telekoma" za prodaju zavisi od procene

Paket "Telekoma" za prodaju zavisi od procene


Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić izjavila je da udeo državnog kapitala u "Telekomu Srbija", namenjenih prodaji, ne mora nužno da iznosi 40 odsto, već da će to zavisiti od procene konsultantske kuće.

v164700p0.jpg


"Iako je načelno odluceno da to bude paket koji će sadržati 40 odsto akcija 'Telekoma', ako finansijski konsultant zaključi da to nije optimalno, onda će ta odluka biti izmenjena", rekla je Matić za Radioteleviziju Srbija.

Ne želeći da precizira minimalnu cenu paketa akcija, ona je dodala da će to takođe zavisiti od procene konsultanta.

Inače, Telekom Srbija je danasdemantovala tvrdnje pojednih medija da postoji procena vrednosti akcionarskog društva Telekom Srbija i da ju je sprovela bilo kakva konsultantska kuća na osnovu podataka o poslovanju iz 2009. godine.

Telekom je demantovao i da su predstavnici Dojče Telekoma ili drugih potencijalnih investitora prisutni u Telekomu Srbija, s obzirom da bi bilo suprotno zakonu da se bilo kome dozvoli pristup kompanijskim aktima i dokumentaciji, bez adekvatne odluke akcionara - PTT-a Srbija, odnosno države Srbije i grčke kompanije OTE.

Srpski premijer je apelovao da se ne izlazi sa spekulacijama o ceni Telekoma jer će, kako je kazao, postupak prodaje biti potpuno transparentan.

Cvetković je precizirao da će biti objavljen tender, a nakon toga će biti organizovana aukcija i postupak će biti sličan kao kod prodaje bivšeg Mobtela.

On je kazao da će novac od prodaje akcija Telekoma biti usmeren u poseban fond i da će biti najvećim delom namenjen uglavnom za putnu infrastrukturu i da neće ići na ličnu potrošnju.

Govoreći o odluci vlade da proda 40 odsto akcija Telekoma,vetković je izjavio da će se na taj način privući više kupaca.

Procenat koji će biti prodat "odlično je izabran" kako bi se privuklo što više zainteresovanih kupaca i kako bi se obezbebila prava konkurencija, rekao je Cvetković i dodao da će na taj način država zadržati manjinski deo u Telekomu, a istovremeno će privući strateškog partnera koji će ulaganjima obezbediti dalji razvoj te telekomunikacione kompanije.

Vlada Srbije najavila je da će na sednici u petak razmatrati odluku o tenderskoj prodaji 40 odsto akcija Telekoma Srbije koje su u vlasništvu države.

"Želeli smo da vidimo koji bi procenat bio zanimljiv za sve i dao mogućnost državi da zadrži značajan udeo i ima važnu ulogu u odlučivanju", rekao je Cvetković.

Govoreći o samoj proceduri prodaje kapitala, Matić je objasnila da Vlada Srbije najpre mora da raspiše tender za nabavku konsultantskih usluga za finansijske usluge.

"Neophodno je da nas neko posavetuje kako da prodamo akcije, koji je paket najbolji i kako da tražimo kupca", kazala je ona i dodala da će se nakon toga raspisati tender za strateškog partnera, koji će biti poznat već tokom jeseni.

Matić je istakla da najavljena prodaja ove uspešne kompanije nije uslovljena punjenjem državnog budžeta, već sticanjem uslova kao što je postojanje institucionalnog i regulatornog okvira, koji omogućavaju funkcionisanje tržišta telekomunikacija.

"Formirana je funkcionalna regulatorna agencija, a imamo i neophodne zakonske i podzakonske akte koji ovo omogućavaju", podsetila je ona i dodala da iako izgleda da je odluka o prodaji doneta naglo, to je pripremano već godinu dana.

Liberalizacijom tržišta i davanjem licence za još jednog operatora za fiksnu telefoniju omogućen je sledeći korak, a to je privatizacija "Telekoma", objasnila je Matićeva.

Prema njenim rečima, dosao je trenutak da se intenzivno ulaže u telekominikacije i zato je neophodan strateški investitor, jer sami ne bi mogli da investiramo onoliko koliko je neophodno da bi telekomunuikacije u Srbiji držale korak sa evropskim zemljama.


Izvor: Politika
 
Natrag
Top